Удължаване на пролетната ваканцията и град без улични кучета бяха първите решения на детския парламент

Вчера Председателят на Общински съвет Ловеч Корнелия Маринова посрещна ученици от 4 и 6 клас от клуб „История на българските институции” с ръководител Йоанна Луканова , сформиран по проект УСПЕХ на МОМН при ОУ „Христо Никифоров” Ловеч.  Маринова и нейните сътрудници посрещнаха децата в залата на местния парламент и ги поканиха да заемат местата на законно избраните общински съветници.

Корнелия Маринова обясни на малчуганите как се работи в институцията – за дейността на комисиите, за ролята на председателя, за работата на различните групи, за това как се създава дневен ред, как постъпват предложенията и как решения, които са несъобразени със закона, биват връщани от Областен управител.

Учениците имаха възможност да гласуват в електронната система, като по тяхно желание обсъжданите теми бяха две – удължаване на пролетната ваканция и съдбата на уличните кучета.

С 10 „за”, 4 „против” и 1 „въздържал се” малчуганите „приеха” удължаване на ваканцията си. Истински дебат, продължил повече от половин час и сериозно конкуриращ по същността си истинския общински съвет, се разрази по темата на деня: „Каква да бъде съдбата на уличните кучета в града”. В становищата си по въпроса малчуганите се разделиха на два лагера – едните предлагаха агресивните животни да се евтаназират, а добрите кучета да останат в приют, а другите – да се затворят в приют злите кучета, а добрите да се пуснат на свобода.

Журналистът Павлин Иванов, присъствал на събитието, внесе и друг поглед към темата. Той обясни на децата, че при взимане на подобно решение трябва да обсъдят и финансовата страна. Тоест дали са съгласни да се отглеждат агресивните животни в приют, което струва доста скъпо, или с тези средства да се построят например спортни игрища или да бъдат вложени в друго, което би било полезно за всички жители на града.

При гласуването бе прието с 9 „за”, 4 „против” и двама „въздържали се” градът да бъде освободен от улични кучета, като лошите се евтаназират, а добрите останат временно в приют и след полагане на необходимите грижи по тях от специалисти, те бъдат предложени за осиновяване. Децата предложиха да се започне голяма кампания за намиране на дом за всяко добро куче. Надделя становището, че е добре градът да бъде освободен от бездомните кучета, някои от които застрашават дори сигурността на гражданите.

„След известно време някой от вас може би ще седне в тази зала като избран съветник и аз се радвам, че вие проявявате вече интерес към работата на хората, които решават съдбата на всички ни в този град, включително и вашата. Продължавайте да работите здраво, защото да си общински съветник е изключително отговорна работа и колкото по-рано осъзнаете това, толкова по-полезни граждани на Ловеч ще бъдете”, каза на децата Корнелия Маринова.

Тя благодари и на техните учители, които работят по проект „Успех” на Министерство на образованието, младежта и науката, по който е създаден и клубът за изучаване историята на обществените институции.

Предстои учениците да посетят и институцията Областен управител.

Клуб „История на българските институции“ при ОУ „Христо Никифоров” с ръководител Йоанна Луканова  е сформиран по проект УСПЕХ на МОМН. Идеята е учениците да научат повече за българските държавни институции и местната власт. До този момент, с помощта на служителите от отдел Краезнание на Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“ , издириха информация и биографични данни за кметовете и народните представители от Ловеч от Освобождението на града до сега.

Изработиха листовка с историческа информация за Ловеч и няколко табла с градоначалниците през годините.