В петък, кмета Казанджиев направи подробен коментар, по повод внесената от него Програмата за управление в Общински съвет Ловеч, която на последната сесия не успя да събере необходимата подкрепа на съветниците и не беше приета.
Съгласно закона, програмата трябва да бъде внесена, каза Казанджиев и допълни, че по нататък, тя не е небходимо да бъде обсъждана и гласувана. Но от гледна точка на това, да се чуят повече мнения, да бъде допълнена, усъвършенствана, програмата е била внесена за повторно разглеждане.
Мисля, че тази програма е съобразена с основните неща, който касаят не само общината, касаят и страната, защото тя е свързана с Общинския план за развитие 2007-2011, каза градоначалника. Плана е преминал широко обществено обсъждане и в него са били включени голяма част от предложенията на фирмите на територията на общината. Програмата за управление е съобразена и с Националната програма за реформи в Р България 2011-2015 година, която е в изпълнение на Стратегия 2020 на ЕС.
В Програмата няма нищо лично, персонално на кмета, за да може да се каже, че това е Програмата на Минчо Казанджиев, заяви кмета. Той допълни, че това е Програмата за управление на екипа.Тя е съобразена и с поети предизборни ангажименти от него като кандидат за кмет, но те са съобразени с основните планови документи, които Общината има разработени и приети от предишния Общински съвет, макар и в средносрочен план.
Лично аз се надявах, че по време на обсъждането в комисиите, ще бъдат направени сериозни предложения, каза Казанджиев. Такива нямаше! Бяха направени 3 предложения по време на заседанието на Общински съвет, които смятам, че са логични и биха могли да бъдат включени в Програмата, обясни градоначалника – предложението на д-р Попов за ремонт на Поликлиниката, удължаване на срока за методическа помощ при кандидатстване по програмите за саниране на сгради, макар че срока е продиктуван от срока на действие на програмата. Другото предложение е за включване като отговорно звено по програмите за туризма на Съвета по туризъм. Ние се съгласихме с тези мотиви, но независимо от всичко, Програмата не се прие, обобщи Казанджиев.
Аз лично не мога да си обясня факта, че голямата част от изказванията бяха основно критики от определена част от съветниците, които в голямата си част нямат нищо общо с реалностите на днешния ден, каза кмета. Това показва некомпетентност или опит за откровена манипулация, непознаване на конкретните функции на Общината като орган на местното самоуправление и ако искате дори, боравене с категории, които не съдържат данни, а са откровено заблуждение, категоричен беше Казанджиев. Той посочи и примери.
Коментара за безработицата в общината. Извинявайте, ние получаваме ежемесечна информация от Бюрото по труда, каза кмета. Състоянието на безработицата в общината за януари е 10.5%, за февруари е 10.6%, при условие че, безработицата в страната за януари е 11.1%, а за ЕС е 10.7%, съобщи градоначалника. Ние сме под средната за страната и под средната за Еврозоната.
Разрешителни и лицензионните режими. Лицензионните режими се определят от държавата, обясни Казанджиев. Ние сме единствената община, която няма Наредба за регистрация на търговските обекти, уточни Милко Недялков. Тя е била нарочно отменена в предния мандат, но това не се забелязва, допълни бившия Председател на Общински съвет Ловеч.
Мисля, че Програмата като цяло е насочена с много конкретни неща, пример енергиина ефективност. Държавата оценява, институциите оценяват, че Общината работи добре в този важен стратегически сегмент, а тук, от определени хора не се оценява, каза Минчо Казанджиев. Процесите на децентрализацията, продължи кмета, ние сме пионерите, които създадохме квартални, обществени и кметски съвети и именно въз основа на тяхната дейност, това започва да се прилага в цяла България.
Нямам спомен в предходни периоди от 90-ат година насам, да е слушано мнението на хората по определени проблеми и то важни, стратегически проблеми, категорично заяви кмета. Никога не съм коментирал, но сега се налага – преименуването на улиците. Колко разходи беше това за самите граждани, попита градоначалника. Преименуването на улиците налагаше промяна на адресните регистрации, промяна в личните документи, припомни Казанджиев.
Приоритет подобряване качеството на услугите. Създаването на нов център в данъчното, който вече е факт, или създаването на електронна община, което е записано в програмата, това е държавна политика – електронно правителство, електронна община, обясни кмета Казанджиев. Това не е захарен памук, допълни той. Или в областта на екологията, всички проблеми които са заложени.
Не отделям толкова внимание на сериозните забележки, че няма точки в заглавията, защото знаете, че на заглавие, точка не се слага. Но ако това е основния мотив да не бъде приета Програмата, това е доста интересно, каза с ирония Казанджиев.
Тази Програма включва доста по общи неща. Конкретиката е в годишните планове, обясни кмета. Ако искате в годишния бюджет. Когато говорим, че ще санираме мостове, сгради по енергиина ефективност в периода до края на мандата, се дава една по-обща информация. Конкретиката идва във всеки годишен план, в който ние сме записали, че тази година ще санираме сградата на тази, тази и тази детска градина, че ще бъдат извършени ремонти и саниране на тези 3 училища и детската градина, обясни Казанджиев.
Нещо друго, което трябва да ни направи впечатление и е особено за страната и българските общини. Програмата за управление влиза в един много специфичен период – първия програмен период до 2011 и втория 2014-2020 година за страната като член на ЕС, в който редици от приоритетите са само в рамките на предположенията. Дори и в Националната програма за реформи, ако някой я е чел внимателно, има много неща, които трябва да бъдат изяснени. Затова считам, че на този етап, разработената Програма за управление на общината е един жалон, една база, от която трябва да се тръгне, обобщи Казанджиев.
Аз съм съгласен, ако някой от общинските съветници, независимо от коя политическа сила, има идея, има виждане, дори и с цяла Програма за управление, ако искате на база приетите стратегически документи, ако искате на предизборни платформи, да бъде подготвена една такава Програма и да бъде внесена в Общински съвет или да бъдат внесени и двете и да бъдат разгледани и да намерим най-доброто, каза градоначалника. За мен това е пътя, да бъдем обединени с общи идеи, с общи виждания за развитие на нашия град и с конкретика, допълни Казанджиев.
Подобен род критикуване, без конкретни неща ми прилича на една добре забравена от миналото фраза – критикарсване, т.е. ние да кажем, че не харесваме нещо, без да кажем какво точно и без да кажем какво предлагаме на мястото на това, което не харесваме.
Програмата, която предлагаме е добра и независимо от това, дали ще бъде приета или не от Общински съвет, тя е базата, по която ние ще вървим в следващите години на управление на общината и въз основа на която, ние ще правим едногодишните планове за развитие на общината, каза в заключение кмета Казанджиев.
На журналистически въпрос „Кой набива обръчите на мнозинството между заседанията на комисиите и заседанията на Общински съвет“, по повод на това, че мнозинството на два пъти „клати“ кмета по един и същ начин – за план-сметката през декември и сега за Програмата, и че в комисиите в комисиите нещата се приемат, а на заседание, те не се приемат, кмета Казанджиев отговори, че ако знае кой е този човек, би направил разговор с него.
Ако този човек е ловчалия, не би следвало да подхожда по този начин, защото от всички се разбра, че неприемането на план-сметката, макар че според тя беше приета още тогава, беше груба грешка, категоричен беше Казанджиев. Ако тогава план-сметката е била приета, качеството на услугата и цената са можели да бъдат по-различни.
Имаше възможност , дори в периода на обсъждането на план-сметката в комисиите и в самото заседание, тези проблеми, които сега се поставят да бъдат решени, каза кмета на общината.
Казанджиев и отговори на въпрос на „Ловеч днес“, че ако тази година според него неприемането на план-сметката през декември е било проблем, през предходните години това не е било така, но цената се е вдигала. Каква е логиката?
Логиката е много проста, каза Казанджиев. Първо цената на услугата не се вдига с размерите, които са искани. Всичко е въпрос на договаряне, въпрос на преговори. Виждате, че сега министър Добрев заминава за Русия и какво ще се договори, никой не може да каже.
Второ, самия факт, че сме успели да се договорим с фирмата, при условие, че нещата са много ясно разписани в договора, в който аз не съм присъствал при подготовката и подписването, показа, че има едно добро отношение както на фирмата, така и интерес на общинската администрация, цената на услугата да не се вдига.
На трето място, някой цени няма начин да не се вдигат, след се вдигат някой цени на елементите, определящи калкулацията, обясни Казанджиев. Давам елементарен пример – 99-та година цената на нафтата е била 60 стотинки, днес е 3 лева. Тези коли вървят с нафта.
Във формулата основните компоненти са горивата, фонд РЗ и инфлацията. Защо сега не започнем да предоговаряме с фирмите цената на хляба, на олиото, на захарата, на газа, на тока, на горивата, попита кмета. В икономиката има прости правила – цената на всяка една стока се определя на база калкулация. В калкулацията влизат определен брой елементи, заключи Казнджиев.
Ако имаше конкретни забележки по тази Програма, които са свързани с фундаментални различия, бях готов отново да я върнем към преработка, каза Казанджиев връщайки се отново към неприетата Програма за управление. Предложенията са били само 3, едно от които е било съществено.
Като управленец с опит зад гърба си си задавам въпроса – какво значи да не приемеш тази Програма, а да приемеш с решение неща, които са в изпълнение на тази Програма, попита още кмета.
Може ли някой да ми отговори, какво означава това, че Общината няма политика в образованието, след като хората, които го поставиха са педагози, всеки един от нас много ясно знае, къде са функциите на държавата, общината и педагогическите ръководства на съответните училища в областта на образованието, попита Казанджиев.
На въпрос, колко средства отделят училищата за функционирането на ОДК Ловеч, кмета отговори, че средствата са нула. Преди време е имало формула, по която общината и директорите на училищата са се договаряли. Според Казанджиев, много ясно трябва да се знае, че дейностите на ОДК са много по-различни от извънкласните дейности, които могат да се извършват в училищата.
По повод на всички тези критики, кмета ще възложи проверки във всички училища за какво се раздава фонда. Когато говорим за качество на образованието, всички знаем, че голяма част от децата ходят на частни уроци, каза Казанджиев. Аз не съм сигурен дали тези преподаватели си декларират тези доходи.
Колко дневен и колко часов е работния ден на един преподавател и къде стои, попита Казанджиев. Има и време за самоподготвока, но тя трябва да бъде в училище, а не в къщи, където тази самоподготвка се превръща в подготовка на някой друг, категоричен е кмета.
Давам си ясна сметка, за думите които казвам пред вас, каза Казанджиев. Но въпроса беше поставен именно от страна на педагози и това определено мога да кажа, че е конфликт на интереси, аз ще го разчепкам до край, заяви градоначалника.
Г-н Казанджиев, ама вие май мине се не мине седмица и почвате да си променяте мнението.
На 26 март казвате:
„Относно безработицата не съм съгласен, категоричен беше Казанджиев. За областта тя е най ниска, за страната е на средно ниво.“,
а сега:
„Състоянието на безработицата в общината за януари е 10.5%, за февруари е 10.6%, при условие че, безработицата в страната за януари е 11.1%, а за ЕС е 10.7%, съобщи градоначалника. Ние сме под средната за страната и под средната за Еврозоната.“
Нали бяхме с най-ниска безработица в областта и на средна за страната? Защо седмица по-късно казвате, че не сме с най-ниската безработица за областта, вече сме под средната за страната, но за сметка на това ще се мерим с безработицата в Еврозоната? Май сте пропуснали как са съседните общини, като Община Троян например, която е с 7.9% за януари и 8.0% за февруари и с много по-добри показатели от изброените от вас за любимата ни община-реформатор..