PavlinIvanovПавлин Иванов

Утре, малко преди свършека на света,  Общински съвет Ловеч ще трябва да вземе едно важно решение – трябва ли да бъдат включени 200 000 лв. за снегопочистването на град Ловеч в план-сметката за разходите през 2013 г. Защо това е важно и как взимането на това решение касае всеки жител на общината – това е темата на моят коментар днес.

Общинската администрация за пореден път ще сложи на тънкия лед съветниците, като им предлага за втори път, след като ТБО беше върната от Областния управител, ние, жителите на община Ловеч да си самофинансираме услугата снегопочистване чрез Такса битови отпадъци. В това няма нищо лошо, стига това да е законно. Съмненията, че предложението е малко извън закона, за съжаление може да потвърди едва при следващата проверка Сметната палата, а малко преди това, цялото решение е възможно да бъде вкарано в съда от компетентните органи, което ще бъде доста срамно.

Тезите на кметската администрация са:

–          Разходите по снегопосичтване могат да влязат в план-сметката

–          Жителите на общината чрез Такса битови отпадъци плащат за снегопочистването

Между почистване на листа, камъчета и прах от улиците и ЧИСТЕНЕ на сняг – НЯМА РАЗЛИКА! Все е чистене!

–          Община Ловеч смята, че 200 000 лв. са необдходими годишно за снегопочистване (на този етап няма доказателства – калкулация)

Каква е историята до днес

Както е известно, сняг вали по улици, площади и градинки всяка година. За разлика от каменната ера, днес за хората е важно улици, тротоари, обществени площи да са добре изчистени за да можем да се придвижваме с автомобилите си или пеша. Снегопочистването струва пари и разбира се ние, по един или друг начин плащаме за тази услуга.

И ето, идваме на въпроса от къде да се вземат парите за снегопочистването и колко да са те в Ловеч.

Едва от съмненията е, че през последните години Община Ловеч е плащала за услугата като е взимала пари от план-сметката. Има един много малък, но съществен проблем – никой не й е разрешил да използва тези пари за подобна цел.

В ЗМДТ изключително ясно и точно е описано какви разходи могат да бъдат включени в план-сметката (разходите за чистота в общината). Ясно е, че събраните средства от ТБО досега не включват пари за снегопочистване.

Това, което администрацията се опитва да направи е да подхлъзне Общински съвет, като ако той одобри влизането на 200 000 лв. за снегопочистване за 2013, се развързват ръцете на кмета, без той да носи отговорност.

Да поразсъждаваме малко по темата. Да забравим за малко дори дали евентуалното одобряване на този разход в план-сметката е законно и да се обърнем към логиката.

Ако ние, като граждани на град Ловеч бъдем принудени да събираме пари и за снегопочистване чрез ТБО, някой трябва да отговори на един прост въпрос – какво получаваме срещу парите си като услуга. Какво количество, качество и по кое време ще получим.

Как кмета, а ако одобрят решението, и съветниците ще обяснят на хората живеещи на малки улици, че пред къщите на тези хора не се чисти толкова добре, колкото по главните улици? Нали всички ще плащаме за почистването. Защо тогава получаваме различно качество на услугата, когато разбира се го получаваме?

Много ми е интересно как хората от Гозница и Продимчец ще получат изобщо услугата снегопочистване, като дори при добри метереологични условия, улиците са непроходими, защото са целите в огромни дупки или пък защото по много от тях няма дори асфалт?

За какво плащат тези хора и какво ще получат? Отговора е прост – НИЩО! Но пък за сметката на това ще си го платят.

Администрацията застъпва и една друга много интересна теза. Според нея, дали се почистват листа или сняг, става дума за ЧИСТЕНЕ. Ако дори за малко приемем за нормална подобна теза, изниква въпроса – след като имаме фирма с договор за почистване, защо трябва да отделяме допълнителни пари за снегопочистване. Никъде не пише, че фирмата почиства само листа.

Надявам се, разбирате неуместността на направено предложение на кметската администрация, без дори да се засяга въпроса за правната страна на темата.

Друг интересен въпрос е финансовият. Според Община Ловеч за следващата година са необходими близо 200 000 лв. за снегопочистване. Как е стигнала администрацията този фундаментален извод?

Много просто. Използва е в разсъжденията си два аргумента. Първият е, че най-лесно се събират пари чрез ТБО. Всеки трябва да плати, т.е. източника е гарантиран и то без много много да мрънка.

Вторият аргумент е още по-интересен. Тъй като в предишните години са похарчени някакви пари, макар и без да е обяснено за какво, без икономически анализ, без логика и отчет, Община Ловеч смята, че може да екстраполира резултата и предложението й е за 200 000 лв. Долу горе по същата логика, бюджетарите можеше да хвърлят и на боб и да предложат някаква сума. Тя също би била толкова неаргументирана.

Топката е в ръцете, главите и интелекта на общинските съветници, които утре ще трябва да вземат решение. Нека тези, които ще гласуват „ЗА“ увеличаване на план-сметката с 200 000 лв. за снегопочистване да бъдат готови с аргументирани отговори когато срещат хора по улиците.

Коментарът ми не е изчерпателен и не засяга много страни на повдигната тема. Целта ми е използвайки популярен език да насоча вниманието ви към това, как администрацията се опитва да въведе една несправедлива, неясна и неаргументирана практика, по отношение на събирането и харченето на вашите пари.

4 коментара

  1. Кой отговаря за снегопочистването на ГП Скобелево? Знаят ли хората отговарящи за това, че не може да се пристъпи в гробището, нито да се паркира кола на паркингите около парка? Лятото там тъне от боклуци на купчини, а зимата газим в еднометров сняг. В тоя град, нито да си умрял, нито да си жив! Ай, ще ….

  2. „В България най-добрата снегопочистваща техника си остава ПРОЛЕТТА!“

  3. Браво на управата! Да вземат да гласуват и още 200 000 за закупуване на луноходи или да купят шейни с кучешки впрягове.

  4. Господин Иванов,за какви 200 хиляди става въпрос
    ? В село /Чавдарци/ и по входните пътища още не е минавала никаква пречистваща техника.Дали "КРАЯТ НА СВЕТА ЩЕ НАСТЪПИ "или КРАЯТ НА ТАЗИ ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ ДОРИ И ОБЩИНСКИ СЪВЕТ.По вероятно е второто. Дай боже !

Comments are closed.