Директорът на Регионалния исторически музей в Ловеч Иван Лалев е носителят на ежегодната персонална награда на община Ловеч за изявен деец в областта на науката. Барелефът „Св. Св. Кирил и Методий” му бе връчен снощи на тържествена церемония в Ловчанско читалище „Наука” лично от кмета Минчо Казанджиев.
Лалев е номинация на Съюза на научните работници – клон Ловеч, предложението е на колектива на музея. Наградата е за книгата „По пътищата на безсмъртието”, II част /34-и пехотен полк във войните за национално обединение 1912-1918/, издадена в навечерието на 100-годишнината от Балканските войни тази година. Научният труд проследява историята на 34-и Троянски пехотен полк от създаването му в началото на 20 век до разформироването му през 1946 г. и участието му във войните в периода 1912 – 1918 г. Книгата не само открехва вратичката към миналото и вади наяве воините от сенките на забравата, но и посочва недотам коректни досегашни научни твърдения. Изданието е личен принос на автора не само към историята на 34-и Троянски пехотен полк, но и към българската военна историография.
Ежегодната персонална награда за изявен деец в областта на науката се присъжда по случай на 1 ноември – Деня на будителите. По традиция за този празник се връчва и награда за дарителство, тази година номинация за това няма.
Иван Лалев е удостоен от община Ловеч за втори път като деец на науката, първото отличие той получава през 2007 г.
Ежегодната персонална награда за изявени дейци в областта на науката и дарителството е учредена с решение на общинския съвет от октомври 2005 г., изменено през март 2007 г. Досега носители на барелефа „Св. Св. Кирил и Методий” за деец на науката са д-р Николай Въцов (2006), доц. д-р Васил Кочевски (2008) и ст. н. с. Марин Тодоров (2009), а за дарителство – доц. Васил Атанасов (2006), „Спарки Елтос” АД (2008) и Международната социална служба – Швейцария (2009). През 2010 г. и 2011 г. награди не са връчвани.
Барелефът „Св. Св. Кирил и Методий” според същия статут на ежегодната персонална награда се присъжда и за изявен деец в областта на образованието. Този приз се дава по случай 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
На този ден ние най-добре осъзнаваме, че българската държава често е била силна, но тя е станала велика, когато редом с крепостите са се съграждали и книжовните школи. Това каза в поздравителното си слово по случай Деня на народните будители кметът на община Ловеч Минчо Казанджиев. Той поздрави с празника всички учени и изследователи, учители, писатели, журналисти, художници, читалищни и театрални дейци, творци от всички сфери и поколения и българските духовници. Кметът пожела на всички здраве и опазване на българския дух, защото „днешните будители са надеждата на българския народ, будители, които не спират да разпространяват и поддържат огъня на просветата, културата, науката и духовността”. И истинската почит към будителите е всъщност точно в това – да останем верни на българщината, призова Казанджиев.
Малко недостойни се оказахме за народните будители, обяви след получаването на наградата си Иван Лалев. Ловеч е един от градовете у нас без паметен знак, свързан със загиналите във войните, обясни аргументите си за това твърдение той. И предложи ловешката общественост да потърси начин – извън бюджета на общината, да се съберат средства за построяване на такъв паметен знак в почит към хората, загубили живота си за България, към героите-светци. А общината от своя страна да осигури подходящо място, което да отговаря „на достойнствата на нашите предци”. Община Ловеч с решение на общинския съвет вече подготви искане до държавата да приеме в собственост бившата казарма, обяви кметът Казанджиев, където ще бъде изградена музейна сбирка, отразяваща историята на Военния гарнизон от 1878 г.