Общо през първото полугодие на 2012-та са извършени 570 проверки в 464 предприятия, съобщи инж. Митко Митев Директор Д “ИТ” – Ловеч. За първи път са проверени 132 предприятия /28 % от общия брой проверени/.
Общият брой на заетите в проверените предприятия е 14341, от които 5996 жени и 8345 мъже. Разпределението на проверените предприятия според броя на заетите лица в тях е следното: 1-9 заети – 268, 10-49 заети – 144, 50-249 заети – 41, над 250 заети – 11. Най-голям е делът на проверените предприятия с численост на персонала до 9 бр. – 58 %.
Най-много са проверките в предприятията от икономически дейности “Търговия на дребно“ – 110 /19 %/ и “Хотели и ресторанти” – 94 /16 %/. В останалите икономически дейности, характерни за Ловешка област броят на проверките е между 20 и 30.
Извършените съвместни проверки с други контролни органи са 55 – 9, 6 % от общия брой проверки. Най – много са съвместните проверки с ТД на НАП – Ловеч – 46.
В резултат на извършените проверки през периода, инспекторите по труда са констатирали общо 2431 нарушения, от които 26 са за неизпълнени предписания .
В областта на ЗБУТ са констатирани 1019 нарушения или 42 % от общия брой на констатираните нарушения.
Констатирани са 611 нарушения по организация и управление на ЗБУТ, които представляват 60 % от общия брой нарушения по ЗБУТ. Най-често се нарушават, нормите регламентиращи инструктажите и обучението по безопасност на труда, нормите регламентиращи наличието на определена документация и нейното водене, периодичните прегледи и проверки на машини и съоръжения.
Нарушенията по безопасността на труда – 276 или 27 % от общо констатираните нарушения по ЗБУТ. Това са нарушения свързани с не осигурена защита от електрически ток при директен и индиректен допир, липса на предпазни и блокиращи устройства, неотговарящо защитно изпълнение на ел. съоръженията.
През отчетния период са констатирани 132 нарушения по хигиената на труда, което представлява 13 % от общия брой нарушения по ЗБУТ. Основно тези нарушения обхващат липсата на актуални измервания на параметрите на работната среда, не осигурени от страна на работодателите ЛПС или не използването им по предназначение от страна на работниците, санитарно-битово обслужване.
В областта на трудовите правоотношения през периода са констатирани 1310 нарушения по възникване, осъществяване и прекратяване на трудовите правоотношения (ТПО), които заемат 58 % от общия брой констатирани нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство.
Установените през периода случаи на допускане до работа на работници и служители бе писмени трудови договори са 19.
Най-много нарушения (6 бр.) са установени в предприятията за производство на хляб и хлебни изделия. В тези предприятия труда се полага основно през нощта и това дава кураж на работодателите да си позволяват да наемат хора без трудови договори. В Д «ИТ» – Ловеч обаче от години имаме практика периодично да извършваме проверки на тези обекти и да наказваме тези работодатели.
Както и през миналата година основен акцент в контролната дейност на Д „ИТ” – Ловеч е контрола по изплащане на трудовите възнаграждения. Предприятия, които от години системно забавят изплащането на трудовите възнаграждения минаха на „специален отчет” и в тях се прави проверка почти всеки месец.
В изпълнение на дадените от инспекторите по труда задължителни предписания за 6-те месеца на 2012 г. работодателите изплатиха на работниците и служителите забавени трудови възнаграждения и обезщетения с общ размер 780 000 лева.
За отстраняване на констатираните нарушения на нормите на трудовото законодателство през периода са приложени общо 2367 принудителни мерки. Основната принудителна мярка е даване на задължителни предписания – 2363 бр.
Издадените актове за спиране от експлоатация на обекти, машини и съоръжения са 2.
През 6 –те месеца на 2012 г. инспекторите при Д”ИТ”-Ловеч са съставили 113 акта за нарушения. Влезлите в сила през периода Наказателни постановления са 99 на стойност 76 450 лв.
През първите 6 месеца на 2012 година в предприятията на територията Ловешка област са допуснати общо 31 трудови злополуки. Пряко свързани с извършваната от пострадалите лица работа са 25 от злополуките, а останалите 6 са в резултат на различни инциденти, случили се по време на път от или до работното място. По-голямата част от злополуките (19) бяха регистрирани през първото тримесечие, когато поради сложната метеорологична обстановка през месеците януари и февруари работници и служители получиха увреждания в резултат на падания или ПТП при подхлъзване на заледени или заснежени участъци.
Две от злополуките са довели до смърт на пострадалите работници, като и двете са в резултат на пътнотранспортни произшествия.
С най-много злополуки както и в предходни периоди са икономическите дейности „Дървообработване” – 4 бр. и „Производство на мебели” – 6 бр.