Програма „Глоб@лни библиотеки – България” отново събра читалищните библиотеки от област Ловеч, за да дискутират по темата „Доброволчеството в обществената библиотека – традиция и перспективи”. Регионалните тематични срещи, финансирани от Програмата, се провеждат поне един път годишно и се утвърждават като ефективен инструмент за насърчаване на библиотечната общност в разработването на иновативни услуги и развиване на местни партньорства.
Срещата беше подготвена от ръководството на регионалната библиотека и се проведе в дом „Преслав” на 15 и 16 май 2012 г. Участие взеха представители на целевите библиотеки по Програмата от 8-те общини на областта, както и представители на общинската администрация- кмет Минчо Казанджиев, председател на ОбС Корнелия Маринова, директор на ОИЦ в Ловеч, директор на ОС на БЧК, представители на Ресурсен център, на Дневния център за хора с увреждания, на НПО, на РЗИ, учители, общински съветник, училищен библиотекар, журналисти, експерти от Плевенски общински фонд „Читалища”. Срещата беше ръководена от Красимира Кънева, териториален мениджър и Диана Андреева, експерт обучение от Звеното за управление на Програмата.
По време на срещата бяха представени основните услуги, които библиотеките предоставят на населението с помощта на доброволци и оборудването по Програма „Глоб@лни библиотеки – България”. Целта е електронните услуги, предлагани от библиотеките, да достигнат до повече хора в местната общност като по този начин подобряват и улесняват техния живот, както и приобщаването на доброволци в развитието на тези услуги. Създадените традиции в доброволчеството – една година по-късно – бяха атрактивно представени чрез разкази и презентации за новосъздадени доброволчески групи към читалищните библиотеки в селата Славяни, Казачево, Чавдарци, Слатина, Лисец и Рибарица и от град Троян. Максимата „Добрите идеи раждат добри партньорства или добрите партньори раждат добри идеи” беше защитени с презентации и изказвания на партньорите от сдруженията „Знание” и „Ловеч днес”, от БЧК, ресурсен център и дневен център за деца и възрастни с увреждания.
След дискусия по групи беше приета Програма за внедряване на иновативните услуги и дейности на целевите библиотеки и доброволческия център в Регионалната библиотека в Ловеч като библиотекарите се ангажираха от лятото на 2012 г. да започнат въвеждането на следните пет услуги, както и да спазват Етичен кодекс на доброволеца в библиотеката:
- Създаване на електронна база данни с местна /краеведска/ информация;
- Информация за свободни работни места и програми за преквалификация /в партньорство с бюрата по труда и подпомагане на безработни лица в активна възраст с информация;
- Информация на здравни и битови теми за хора в пенсионна възраст и помощ при проблеми;
- Предоставяне на информационно-образователни услуги за деца и ученици, временно отсъстващи от училище в партньорство с преподаватели и съученици-доброволци;
- Организиране на клуб с млади хора за превенция от зависимости „Ръка за ръка срещу дрогата”.