Днес, 25 октомври, станаха ясни резултатите от 14 нови проби за наличие на афлатоксин в област Ловеч, пуснати по настояване на областния управител Ваня Събчева пред шефа на Агенция по безопасност на храните д-р Йордан Войнов. Те бяха оповестени на заседание на кризисния щаб, проведено в Областна администрация.
9 от пробите са с отрицателен резултат, но 5 са положителни – в селата на община Ловеч Дойренци, Гостиня, Смочан и Лисец, както и в „Екофер” – гр. Априлци.
Чисти от опасният токсин са Летница, Слатина, Хлевене, Дренов, Владиня, както и двама стопани от Радювене. Това е доказателство, че взетите мерки от страна на всички институции, които вече дни наред работят по проблема, дават положителни резултати, коментира д-р Ивайло Йотов, директор на ОДБХ в Ловеч.
Продължават обаче мерките за контрол на движението на млякото и млечните продукти в с. Радювене и мандрата в с. Горан, подчерта той и информира, че в БАБХ е създаден Кризисен щаб за ръководство на мероприятията по справянето с афлатоксина в община Ловеч.
След направената оценка на обстановката бе решено към по-рано набелязаните мерки да бъдат добавени още създаване на организация за събиране на млякото от частни производители и в с. Гостиня, Смочан, Лисец и Дойренци по начина, по който те са организирани в с. Радювене, както и незабавно да се уведоми ръководството на община Априлци за състоянието на епизоотичната обстановка и за необходимите действия на населението за недопускане на поразяване от токсина.
ОДБХ ще продължи да осъществява контрол по цялата система за получаване на млякото, производството продукти от него и разпространението в търговската мрежа.
Освен това се въвеждат и следните мерки – забранява се пашата в стърнища с неизгорена царевица, както и изхранването на селскостопански животни с царевица, събрана след механизираното прибиране на реколтата. Разпорежда се да се извърши дълбока оран в арендуваните земи, млякото, добито по гореописаните населени места да се събира и съхранява в млекосъбирателните пунктове до унищожаването му в екарисаж, да се водят списъци на всички стопани, които предават мляко в пунктовете по дати, да не се консумират суровини и продукти от животински произход, произведени в домашни условия, в това чисто и клане на животни, ако те са консумирали фураж със съмнителен произход. Забранява се консумирането на черен дроб и бъбреци от отстреляни диви животни, както и да се оповести на председателите на ловните дружинки в областта за възможните опасности и предприетите мерки.
На заседанието присъстваха членовете на комисията, както и кметът на община Ловеч.
2012-10-25
Да продължа: какво- няма да се храним ли? Насаждаш параноя, вместо да попиташ и ти, или да съобщиш на четящите тук каква е допустимата норма на замърсяване, колко афлатоксин е установен в месото, в млякото. Защото, сигурна съм, там високи концентрации няма да се установят. Значи дивите прасета, които ядат каквото намерят, не са токсични за консумация /с изключение на черен дроб и бъбреци/, а на радювенеца телето и сиренцето- в екарисажа!
Млякото с афлатоксин на боклука, а сухото мляко от Беларус (на 100 км от Чернобил) – в сиренето, киселото мляко и т.н. по магазините?!?! Така се унищожава и унижава родното производство… И не само с млякото…
Нещастнико XXL, къде съм писала, че афлатоксините са безопасни? Разбира се, че една системна консумация на продукти с високо съдържание на плесени ще увреди човешкия организъм трайно. Разбира се, че хигиената е важна. Но ти имаш ли представа през своя живот колко афлатоксини си изял? Та те се намират навсякъде, където има за тях хранителна среда. Ако не са афла, друг вид ще са, също толкова токсични. Затова си почистваме кухните, мазите, съхраняваме на сухо и проветриво храната си. По кожата ти, под ноктите ти, в косата ти, в непраните ти дрехи, в устата ти – навсякъде живеят гъбички. Затова се къпеш, переш – за да ограничиш популацията. Но не бива да се стерилизираш, нали тъй? Аз не вярвам, че в проблемния случай, по повод на който коментираме, от общо 14 проби само пет са били положителни. Ако подобни изследвания като тези в мандрата и в няколко села се направеха навсякъде из областта,може да се окаже, из България и всички ревнат като теб "Не яжте! – Смърт!", това какво
Жикев, не си ли малко възрастен за да пиеш мляко? На нашите години то е доказано вредно за организма, независимо има ли или не разни токсини, пие се основно ферментирал гроздов сок, спиртни настойки и най-вече ечемичен натурален сок с хмелов нюанс. А в Гозница ти е достатъчно да дишаш само въдуха, без да употребяваш местни продукти, за да си интоксикираш мозъка.
Това на горния ред е просто шега, да не ми скочиш на нож. Да си кажа предварително, че родените в силистренско най-често нямате чувство за хумор.
Отровни гъби има и сред човеците, при това афлатоксините са като амброзия в сравнение с тях. Но все пак успяваме да оживеем, че и да ги надживеем.
Продължавам да купувам и пия само местно Гознишко мляко, Същото се преработваше в Горанската мандра, преди да им забранят да го вземат!
До като има хора чакащи някой от горе, да им каже кое е полезно и кое не, ще продължаваме да си унищожаваме местната икономика…
За нашето мляко знам от кои крави е, знам къде пасат и какво ядат, знам кога са ваксинирани… Знам също, че като купувам от местен производител, давам бизнес на още десетина около него!
Знам също, че „дозата прави отровата“.
хехе Лаици!!!! :)Изненадан съм от хорския инат и безразличието към собственото и на децата ни здраве.
БураКино колкото повече плямпаш – толкова по голям ти става носа. Не ти прилича нито на възрастта нито на ‘химическата’ ти диплома да подвеждаш умишлено невежите!!!!
Хора микотоксините са опасни толкова колкото и невинната на пръв поглед гъбка – бялата мухоморка. Те предизвикват изменения в кръвния състав и кръвоносната система, в черния дроб, в имунната система, причиняват рак на черния дроб и смърт. Най-бързо поразяват младите организми. Превантивно трябва да се приемат кисели плодове сокове и повече храни богати на белтъчини и витамин А. Решаваща си остава хигиената.
НЕ ПОДЦЕНЯВАИТЕ афлатоксина – тои подобно на ръждата ИЗЯЖДА черния дроб.
В новините по телевизиите гърмят: Заразата по животните в Ловешка област се разраства!" Боже, Боже, докъде стигна скудоумието българско! А иначе ловците ще отстрелват "заразени" диви прасета на воля, но "Забранява се консумирането на черен дроб и бъбреци от отстреляни диви животни…", т.е. месото си го бива, само дробчето- на кучетата.
иначе масрафите по цялата акция – /разходите за екарисаз/ ги плащаме ние – щото Областната герберка плаща с данъкоплатски парици за акциите на герберската Агенция – хихихи с чужда пита майчин помен – да му мисли простия човечец – дето хем го лъжат , хем го крадат , хем не го оставят ни спокойно да си ръфа сухия лебец, хем не му дават и спокойно да спи ,….. MADE IN BULGARIQ
А, щях да забравя да тегля една на автора на заглавието….
И как се е „запарила“ тази царевица, та чак да стане развъдник на тази гъба>>>> нима не се сещате каква суша беше>????????? Сещам се за паниката около испанските краставици които бяха набедени в Германия, че били носители на ешерихия коли, а после – фъстъци , та незнм какво си. >>> Истината е , и тогава и сега – „ОТРОВИТЕЛНАТА ХРАНИТЕЛНА ИНДУСТРИЯ“ И В СЛУЧАЯ С КРАСТАВИЦИТЕ И СЕГА – Е СРЕДСТВО ЗА НЕЛОЯЛНА КОНКУРЕНЦИЯ НА ПАЗАРА – много е лесно да бъдат умишлено заразени големи количества земеделски продукти и да не се разбере причината – НО Е ДОСТАТЪЧНО ПАНИКАТА И НЯКОЙ НЕУДОБЕН, ПРЕДВАРИТЕЛНО НЯБЕЛЯЗАН ДА БЪДЕ НАБЕДЕН ЗА ВИНОВЕН . Затова и напуснах работата си в тази Агенция – защото видях как може всеки „да си послужи с нея“ след като предварително е изрежисирал добре постановката. Да ви напомням ли и за „оцветените“ портокали за които Найденов така алармира и когато инспекторите казвахме , че тива не са оцветители а има такива сортове …кой ни чу >>> тогава просто трябваше да бъде спрян вноса на портокали от арабския свят пълни със слънце и трябваше да „ядем “ не толкова качествените ГРЪЦКИ портокали /нали знаете , че Гърция е „братска“европейска държава“ и с тях сме в ЕДИН ОБЩ ПАЗАР и трябваше да осигурим на византийците пазари /да не забравяме, че Гърция от години получава точно европарици на ТОН РЕАЛИЗИРАНА ПРОДУКЦИЯ , а не като нас – на площ .
Та – мили хора – надявам се , че имате достатъчно акъл в главите си – не се поддавайте на паника – целта не е била вие да бъдете заразени – а само въпросното мляко … сещате се и вече защо , нали>? Иначе ако се замислим колко време седи определено количество мляко в самата мандра и как толкова бързо са дошли на ХЕЛП от Агенцията – направо като „един спасителен отряд“ хихи .
боби, в „сиренето“ на този, както и на много други производители, леко завишеното ниво не е основния проблем. Ще бъда циничен, за което предварително се извинявам, но „с пръдня боя не става“. Второ, тези токсини са се образували някъде от гъбички, расли върху растения, за да попаднат после в животното и млякото. Но инфо за пробите от царевица не получаваме. Трето, освен магазина този производител вероятно е снабдявал и доста заведения в града със сключени договори. Как могат да се прекратят тези договори предсрочно и бързо, без да се плаща неустойка? Ами така.
И успяха! Отливът на клиенти от магазините на мандра Горан е голям. И все пак да не пренебрегваме факта, че нещо е намерено в техните продукти и то е опасно за здравето на хората. Важното е , че те съдействат и правят всичко възможно да изчистят лошата продукция. И не мога да разбера следното. Правят се проверки и се огласят резултатите, без значение негативни или добри, ние сме все недоволни и вадим от девет бари вода.
Да добави и Китайчето нещо. Както добре е известно от практиката да отстраниш конкурент от апетитна пазарна ниша за хранителен продукт е достатъчно да го набедиш с нещо подобно с по-завъртяно име и да вдигнеш шум из медиите.
Какво знаем за афлатоксина? Аз знам следното: За първи път чух и се осведомих допълнително за него, когато той беше намерен преди десетина години в един корабен товар с фъстъци, междувременно почти нацяло изяден от българите по време на алармата. Афлатоксините са разпаден продукт на една гъбичка, която обича не само влагата, но и маслото.Токсични са, безспорно е. Ако си ги намажеш на филийка, ще се гътнеш скоропостижно. Но, както казва една моя приятелка – лекар-токсиколог, всичко е в дозата.Афлатоксините са открити преди 45 години, но съществуват отпреди човекът да се е появил на Земята. Консумирал ги е през хилядолетията, без да знае за тяхното съществуване. Много вероятно е млякото, с което майка ми ме е кърмила, да е било афлатоксично в някаква степен. Китайчето е прав. Солта в колбасите е по-вредна от набедените афлатоксини. Както и ГМО, които не са съпътствали човешката еволюция. Афлатоксинът може да се съдържа в пренебрежимо малки количества в млякото и месото на домашните животни, тъй като излишното, неразграденото количество от него се натрупва в черния дроб на животното. Афлатоксини приемаме в многократно по-големи количества евентуално чрез олиото, орехите фъстъците и др. ядки, както и растителни мазнини, но това не ни го набиват в главите с кампании. Приятели, яжте си млякото, сиренето и месцето и хубавейте, както и винаги се сещайте за онзи лаф: "Каквото и да ти говорят, знай, че става дума за пари."
Аз съм подавал 2 пъти сигнал до Агенция по храните и два пъти са реагирали много бързо за проверки и са ми съобщавали резултатите от тях. Според мен тази институция си върши добреработата
Г-н Тодоров,
Не навсякъде „декарите със царевици и слънчоглед отдавна са обработени и засети с пшеница“ и това е факт.
А с какво се храним е много интересен въпрос. Въпреки усилията на Агенцията по храните и институциите, качеството на храните в търговската мрежа вероятно не е това, което всички очакваме.
За съжаление, в Ловеч няма организация на потребителите, която да защитава правата им.
Без да се оправдавам, изразявам единственото личното си мнение, медиите също не са в състояние бъдат полезни по темата. Не мисля, че има медия, която има дори финансовия ресурс да прави независими паралелни изследвания на качествата на храните, както това е на много места в Европа.
Но може би по-страшно от това е, че като потребители не подаваме сигнали, по ред причини. А без сигнали, няма как да има реакция.
Павлин Иванов
Господин Иванов,чудно кой Ви подаде тази информация за публикация.На този кризистен щаб,явно не му е ясно,че декарите със царевици и слънчоглед отдавна са обработени и засети с пшеница,а не както пише "…..Разпорежда се да се извърши дълбока оран….."Знае ли този Кризисен щаб в колко домакинства има събрана такава царевица и какво ще стане с домашните животни консумирали преработен от същата във фураж.
Прав е jikev "….купувам си млякото….всяко чудо за три дни…"
Важното е,че е присъствал и кмета на Ловеч ?
Солта, слагана в невероятни количества в „сирената“, произведени у нас, е в пъти по-вредна.
„““А който е консумирал досега от заразеното мляко, сирене и т.н?““““
Продължава да си консумира и да си хубавее!
От де го измислиха пък тоя афлатоксин?
Чудо за три дни, както с нитрати,, пилешки грип ли кво беше и кви ли не измишльотини!
Купувам си мляко от краварите, дето зареждат Горанската мандра и не ми дреме!
Не се знае от кво ще станеш по красив:)
А който е консумирал досега от заразеното мляко, сирене и т.н???