Европейският парламент на заседанието си на 4 юли в Страсбург ще се произнесе окончателно за АСТА. Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA) достигна решителен етап. Целта на АСТА е да защити търговските марки и изобретения и да се бори срещу фалшификацията и продуктовото пиратство. Макар Комисията /ЕК/ многократно да уверява, че Споразумението не променя действащите законодателни разпоредби по отношения на Интернет доставчиците, различните политически групи в ЕП формират противоречиви мнения по въпроса. Това съобщи представителят на МГЕРБ – Ловеч, Ани Николова, която от седмица е на стаж в институцията и подпомага работата на евродепутата Илиана Иванова, член на Европейската народна партия /ЕНП/.
Николова присъства на 26 юни на заседанието на политическата група, където беше поставена на обсъждане позицията по въпроса. ЕНП са на мнение, че е нужна повече юридическа яснота особено по текстовете, третиращи отговорността на интернет доставчиците. По време на заседанието Полската делегация обяви, че независимо от официалната позицията на партията няма да подкрепи Споразумението. Други членове на ЕНП счетоха, че най-разумната позиция е да се отложи гласуването по тази точка, докато не излезе решението на Европейския съд. Окончателната позиция на ЕНП дали да подкрепи АСТА или да гласува „въздържали се” ще бъде оформена на Срещата на групата преди заседанието в Страсбург на 3 юли. В случай , че евродепутатите гласуват с „против“, перспективите пред ACTA ще бъдат мъртви, поне що се отнася до ЕС, предаде от Брюксел Николова, която заедно с другите стажанти, ще следи на монитори в реално време работата в пленарна зала и дебатите по основните теми.
В рамките на форума държавните и правителствените ръководители започнаха и преговорите за бюджета на ЕС за следващите седем години. Във вторник, 3 юли, депутатите ще обсъдят заключенията по ключови теми като банковия съюз и фонда за обратно изкупуване на дълг, заедно с председателите на Европейския съвет Херман Ван Ромпой и на Европейската комисия Мануел Барозу, обясни още Ани Николова.
Сред другите въпроси, които ще бъдат разглеждани на сесията на ЕП в Страсбург на 4 юли, е още задължителната система за спешни повиквания в автомобилите, която ще допринесе за спасяването на човешки живот. До 2015 г. всички нови автомобили да бъдат снабдени с устройства eCall, които да сигнализират спасителните служби автоматично при катастрофа през обществената система 112 за спешни повиквания, обсъждат депутатите в проект за резолюция, който предстои да бъде гласуван. Системата ще ускори пристигането на колите за спешна помощ и ще помогне за спасяването на хора и намаляването на сериозността на нараняванията.
Спазването на графиците за шофиране и почивка трябва да бъде по‑стриктно и хармонизирано за целия ЕС, според проект на Комисията по транспорта. В него тя настоява камионите да бъдат оборудвани с по-ефективни устройства за запис, както и инспекторите да получат адекватно техническо обезпечаване, за да се подобри пътната безопасност и да се преодолее нелоялната конкуренция в сектора на пътния транспорт, става ясно от дневния ред, раздаден на стажантите.
Николова уточни, че Кипър поема председателството на ЕС от Дания. Затова и на сесията на 4 юли Президентът Demetris Christofias ще направи представяне на програмата и приоритетите на предстоящото Кипърско председателство — „Към по-добра Европа“, последвано от дебат с членовете на Европейския парламент. Премиерът на Дания Helle Thorning-Schmidt от своя страна ще направи преглед на предишното Председателство.
Европа е на финалната права за единния ЕС патент. След 30 години опити, ЕС най-сетне ще има единна патентна система, ако Парламентът одобри в сряда споразумението със Съвета, постигнато през декември 2011 година. Новият ЕС патент ще бъде много по‑евтин и по-лесен за прилагане от националните, което го прави съответно и по-конкурентоспособен. Депутатите помогнаха за адаптирането на предложения режим към нуждите на малките фирми, поясни още Николова.
В Страсбург тези дни ще се състои и дебат на Съвета на Европа и Европейската комисия за незаконните гранични проверки в Шенгенската зона, в резултат на оплаквания за повторното въвеждане на граничен контрол между страните в свободната от проверки зона.
Притежаването на базова банкова сметка за ежедневни нужди трябва да се превърне в право за приблизително десетте процента граждани на ЕС, които в момента нямат такава, включително бездомните хора, гражданите с много ниски доходи, студентите, хората, които нямат кредитна история и експатрираните служители, се казва в проект за резолюция, които също предстои да бъде гласуван, предаде още нашият стажант в Европарламента.
Николова е на стаж в Брюксел до 20 юли. Членът на Младежи ГЕРБ – Ловеч, замина за европейската столица след като се представи блестящо на интервюто през февруари, на което се явиха близо 100 кандидати от всички областни структури на младежката организация в страната.
Опознаването на сградата на парламента, която е съставена от 8 отделни сгради, като 4 от тях са свързани с топли връзки помежду си, е първият съществен урок, който трябва много добре да научиш. Всъщност работата в Парламента се организира върху огромна разгъната площ и понякога отнема около 30 минути само да стигнеш до точното място. Всяка заседателна зала е обозначена графично с цифри и букви, които изглеждат като код, затова е важно още първия ден да се обучиш на разчитането, тъй като когато те изпратят да водиш записки и да оформиш резюме за дадена среща, трябва да се ориентираш светкавично из лабиринтите на ЕП, разказа Николова първите си впечатления като подчерта, че „по коридорите ни носеше мултикултурен шок – асистенти, стажанти, гости, представители на чужди делегации, хора от всички европейски страни и говорещи на различни езици, забързани, но все пак ведри и усмихнати те посрещат, готови да ти помогнат, ако имаш въпроси”.