Доскоро мислех, че правенето на смислена политика е обречена кауза в Ловеч. Един мой приятел често ми напомня, че политиката се прави от партиите, а не от гражданите. Аз пък мисля, че местната политика се прави от общинския съвет в полза на гражданите. И ако общинските съветници са повече граждани и по –малко партийни войници ловешката общност ще излезе на несъмнена печалба. Ето днес присъствах на поредната среща, на която едно пъстро политическо представителство потърси решение от конфуз, забъркан от един заместник-кмет (Пламен Петков).
Така се случи, че в този мандат тон за креативна политика дава комисията по образование, култура, младежта и децата. Смело мога да кажа, че това е най-реформаторската комисия в настоящия състав на Общински съвет. За около една година успя да отприщи отдавна затлачения процес, даващ финансова самостоятелност на детските градини, започна сериозна програма за перспективното развитие на местното училищно образование, инициира и пое ангажимент за конструктивно участие в изработването на програма за развитие на културата и адекватна младежка политика. Социални области, затънали дълбоко в блатото през последните 9 години от развитието на Ловеч. Няма да сбъркам, ако кажа, че тези ресори бяха на автопилот през отминалите два управленски мандата.
Истинска каша в образованието, тежък застой в състояние на културата, липса на каквото и да е „пикселче“ визия за политика в полза на младите хора. Често цитирам известна сентенция, според която някои хора са част от проблема. Няма как образованието, културата и младите хора да бъдат в батака, ако са управлявани с компетенция и грижа. Семпъл и твърде актуален пример.
Общината няма стратегия за развитие на културата и политика за младите, тепърва ще работи по програма за образованието, но един заместник-кмет решава от свое има и на свой акъл да мести институции. Праща музикалната школа в Пипковата къща, а музеят в освободените помещения в Младежкия дом. Умното управление не е импулс и не си позволява да толерира едни за сметка на други. Умното управление си разписва концепциите, степенува приоритети, подрежда политики с еднаква грижа за децата, образователните институции и културните институти. Лошото управление е това, което създава безпорядък в различните социални системи.
Като горния пример с едноличното решение на инж. Пламен Петков. Толкова недомислено, че го повлече в поредица от лъжи само за една седмица. Първо излъга, че къщата, в която до сега се помещаваше архива на музея е държавна собственост. После излъга, че му дреме какво ще реши общинския съвет, тъй като на своя глава бе разрешил преместване на музея в зали на Младежкия дом. След това излъга, кои помещения ще бъдат предоставени на музея, защото се оказа, че културната институция си менка каквото си пожелае с други наематели в сградата.
Накрая излъга в броя на предоставените зали, тъй като великодушно бе разрешил настаняване в стаи, за които дори не е поискано разрешение. Ако описвам пространно този пример, то е само за да ви запозная с безвремието, в което е живял този град в годините на очевиден културен упадък и прогонване на младите хора. Защото манталитетът се гради с години, той не е моментно избухване. Пренебрежителното отношение към Общинския съвет не е сутрешно настроение, а стереотип на мислене.
Какво пък, дошло е време да обърнем пирамидата на правилната и страна, защото ако още малко продължи да се клатушка на отънялото си връхче, сигурно ще се сгромоляса. В този смисъл няма сензация в това, че комисията по образование, култура, младежта и децата се захвана с това, което е основен прерогатив на общинския съвет – да прави политика. Ако едни хора са част от проблема, продължава горецитираната сентенция, други хора са част от решението. Стига да са наясно, че грижата за културата, младостта, бъдещето нямат цвят. Креативна политика се прави твърде лесно, когато има съгласие и отговорност
Реформите, може би, започват. Това вече е новина.
Комисията по образование, култура, младежта и децата е в състав: Радослав Хитов (ГЕРБ, председател), Ценка Лазарова (ГЕРБ, заместник-председател), Стефан Стойчев (ГЕРБ), Доротея Цанкова (БСП), Васил Василев (БСП), Емилия Ненчева (БСП), Пламен Линков (БСП), Фатме Моллова (ДПС), Иво Райнов (СДС)
Да, правилно! Няма политика за развитие на младите, всичко е оставено по течението. Има много програми, проекти, мнения квалифицирани, иновативно, но … нещата стават много тромаво точно като типична тромава бюрокрация. Хубавото на недоразвитите сфери е, че има много материал и пространство за моделиране. Лошото обаче е, че за да излезе един качествен продукт трябва много работа и то здрава!
Браво господин Райнов, за даване гласност на истината, но не бива да забравяме, че зад (или- пред) всеки заместник кмет стои КМЕТ….ето там е разковничето.Докато има воля, да се държат некомпетентни и нежелаещи да работят хора на отговорни постове, ще има да си пишем статии……. и какво…на следващите избори…..с начале….. Имаше един компетентен зам. кмет в тази община и те побързаха да го отстранят за да не им пречи на…"работата" !!!