PFC Litex

Ботев успя да излъже Литекс в дербито за третото място, спечелвайки в Ловеч с минималното 0:1. В интересния и динамичен сблъсък оранжевите се раздадоха до край, но отново изпуснаха чисти положения, което не им позволи да обърнат мача.

Стоичков започна мача с обичайната си напоследък единадесеторка, като на мястото на наказания Александър Цветков в средата на терена бе гласувано доверие на 19-годишния юноша от школата Симеон Славчев. Двата тима стартираха предпазливо двубоя и първите трийсетина минути сериозни голови положения липсваха. Нападателят Иса не успя да стреля точно от близка дистанция, а на отсрещната врата оранжевата защита се справи на два пъти с рейдовете на бразилеца Вандер. В 29-та минута Г. Миланов бе близо да открие резултата. Той получи топката пред наказателното поле, технично се освободи от опеката на двама бранители, но ударът му мина близо до лявата греда. Малко по-късно на добра позиция се озова и Неделев от гостите, но Илия Миланов майсторски го блокира миг преди да шутира. В последната минута на полувремето пловдивчани успяха да поведат с 0:1 след технично изпълнение на Вандер Виейра, който се измъкна от отбраната и хладнокръвно се разписа.

Литекс излезе след почивката решен да обърне развоя на срещата. В 48-та минута Г. Миланов стреля опасно от границата на пеналта, но стражът Шеткус прояви рефлекс и спаси.

Камата усили нападателнта мощ пускайки в игра тарана Герасим Заков, който с първото си докосване на топката за малко не се разписа, но ударът му мина коварно покрай страничния стълб.В 65-та минута вратарят на гостите отново показа класа, отразявайки страховит удар по диагонала на Ваюши. Три минути след това обаче, албанецът направи непростим пропуск. Той се озова сам срещу вратата, но необезпокояван от никого стреля много неточно. Литекс не спря да атакува до края. В 75-та минута възможност за обстрел се предостави и на Божиков, но и той не успя. В игра се появиха още двама нападатели, Башов и Папис Коли, но и те не успяха да помогнат. Гостите хитро бранеха преднината си и разчитаха само на контраатаки. При една от тях се наложи и Пиргов да прояви рефлекс, спасявайки силен шут на резервата Атанасов. В даденото от съдията пет минутно продължение на срещата Литекс натика съперника в неговата половина. Буквално в последните секунди масираният натиск на оранжевите доведе до меле пред вратата, но изравнителен гол така и не падна. Домакините претендираха за попадение, но беше отсъден фаул срещу вратаря.

Литекс – Ботев (Пд) 0:1
Главен съдия: Ивайло Стоянов
Стадио: Градски, Ловеч

Литекс: 1. Пиргов, 4. Божиков, 6. Славчев (88 – Папис Коли), 9. Иса, 14. Ваюши (82 – Башов), 16. Попов, 17. Г. Миланов, 18. И. Миланов, 23. Йеленкович, 33. Бодуров, 77. Г. Иванов (60 – Заков)
Треньор: Христо Стоичков

Ботев (Пд): 23. Шеткус, 11. Христов, 14. Рахов, 5. Грънчаров, 26. Енрике, 16. Иршак, 10. Паласуелос, 8. Неделев (80 – Дяков), 7. Огнянов (80 – Атанасов), 19. Цветков, 9. Виейра (74 – Бамого)
Треньор: Ферарио Спасов

Жълт картон: Йеленкович (12), Рахов (23), Славчев (49), Огнянов (54), Бодуров (56), Гранчаров (70), Бамого (84)