На 11 юни в Младежки информационно-консултантски център Ловеч към сдружение “Екомисия 21 век” се проведе обучение на тема “Биоразнообразие и животински видове в Ловешки регион”. Участниците в тази инициатива бяха ученици от Природо математическа гимназия и от СОУ “Св. Кл. Охридски”, а техен лектор  бе г-жа Христина Пановска, главен експерт по опазване на биологичното разнообразие в РИОСВ  Плевен. 

По време на обучението учениците разбраха, какво е  биологичното разнообразие и по какъв начин се опазва то. На младежите бяха представени защитените растения, установени на територията на Ловешка област съгласно Закона за биологичното разнообразие и бе разяснено, че опазването на растенията е приоритет и задължение както за държавните и общински органи, така и за всички граждани.

Под формата на забавления учениците разбраха какви са защитените видове, как се правят изкуствени гнезда, какъв е  начина на проследяване на миграцията на птиците,  и др. Голям интерес проявиха към биологичните особености на прилепите.

Всички участници си тръгнаха с удостоверения от  участието си и доволни от придобитите знания. Накрая по желание на участниците г-жа Мая Кандева ги запозна подробно и с възможностите за участие в международни младежки обмени.

Младежки информационно-консултантски център Ловеч планира  до края на годината да  проведе още три обучения на различни теми.

Проект ”Младежки информационно-консултантски център Ловеч” се финансира  по Национална програма за младежта от Национален център “Европейски младежки програми и инициативи”.

 

4 коментара

  1. От проучванията са застрашени единствено бубите олигархос путинос /incecta oligharchos putinos/. Все пак съм ходило на вечерно школо и после малко в рабфак.

  2. Дълбоководната маколобалдуба и див горски глист например. Много пропуски в образованието Венци, много! 🙂 

  3. Г-жо Гешева, бихте ли ме запознали кои форми на живот на дълбочина 100-200 метра под земята познавате? 

  4. Убедена съм, че лекторът г-жа Пановска и дума не е обелила за това, че  биоразнообразието и животинските видове са реално застрашени, ако започнат   проучвания и добив на шистов газ в нашия регион!

Comments are closed.