PFC Litex

Литекс не показа никаква милост към Славия и унижи столичани с 5:0 на своя стадион. Оранжевите нокаутираха размечталите се за титла гости със силно второ полувреме, когато бяха неудържими за съперника си. Само някоя и друга добра изява на вратаря Георги Петков спаси белите от тотален разгром. Два гола за победата заби албанецът Ваюши, по едно попадение за убедителния успех добавиха Георфи Миланов, Александър Цветков и Исмаил Иса. Христо Стоичков отново заложи на подчертано офанзивна тактика с тандема Иса – Заков в преди позиции, а на мястото на Галин Иванов в игра по десния фланг се появи албанецът Ваюши.

Двата отбора се вплетоха в оспорван дуел от самото начало. Литекс имаше териториален превес, но не успя да изиграе по-прецизно 1 – 2 ситуации и до сериозни опасности пред вратата на Петков не се стигна. Някои отсъждания на главния рефер Радан Мирянов пък предизвикаха недоволство в оранжевия щаб, след което се наложи помощник треньорът Петко Петков да напусне принудително скамейката.
В 26-тата минута домакините бяха близо до откриването на резултата. Националът Георги Миланов стреля силно от двадесетина метра, но Георги Петков с майсторски рефлекс изби. С далечни удари съперника се опитаха да изненадат също Бодуров и Илия Миланов, но безуспешно. Традиционно неудобен като противник, Славия действаше прибрано, разчитайки на контраатаки чрез бързите си офанзивни играчи Лазаров и Димитров, но плахите им опити за обстрел на вратата на Пиргов не доведоха до нищо сериозно до почивката.
Втората част започна ударно за Литекс. Веднага след подновяването на играта Цветков проби отдясно и пусна към Иса, но миг преди да стреля нападателят бе повален, за което реферът Мирянов свири дузпа. От бялата точка хладнокръвие и техника при изпълнението показа Георги Миланов, който матира Петков за 1:0. Ситуацията изнерви наставника на столичани Мартин Кушев, който бе пратен в трибуните, налагайки се полицията да го изкара от терена. В 51-вата минута се стигна до много спорна ситуация след като откъсващият се Георги Миланов бе спънат грубо от Даниел Златков. Съдията Мирянов обаче прецени, че бранителят на гостите не заслужава изгонване, а само жълт картон.

Литекс нанесе решаващия си удар в 57-та минута, когато Ваюши с красиво изпълнение покачи резултата. Той проби отляво и след това технично се разписа за 2:0. Албанецът бе във вихъра си и в 69-тата минута, когато комбинира с Г. Миланов, който от своя страна му качи топката на главата и Ваюши направи преднината класическа. Ловчанлии обаче не спряха до тук, въпреки че двубоят вече беше с предрешен изход, те продължиха да атакуват. В 72-та минута най-съобразителен в пеналта се оказа Александър Цветков, който доведе нещата до разгромяващото 4:0. Славия изпадна в истински нокдаун и по никакъв начин не успяваше да спре развилнелите се домакини, които вкараха и 5-ти гол в 85-та минута дело на нападателя Исмаил Иса, който се възсползва от асистенция на капитана Йеленкович.

Литекс – Славия 5:0
Стадион: Градски, Ловеч
2000 зрители
Съдия: Радан Мирянов

Литекс: 1. Пиргов, 4. Божиков, 9. Иса, 10. Заков (70 – Славчев), 14. Ваюши (81 – Руменов), 16. Попов, 17. Г. Миланов (75 – Башов), 18. И. Миланов, 21. Цветков, 23. Йеленкович, 33. Бодуров

Старши треньор: Христо Стоичков

Славия: 1. Петков, 3. Желев, 6. Златков, 9. Златинов (65 – Коконов), 14. Сандански, 20. Р. Димитров, 21. Дяков, 22. Генев, 23. Акийоши (71 – Калоянов), 77. Лазаров, 88. П. Димитров

Старши треньор: Мартин Кушев

Голмайстори: 1:0 Г. Миланов (47 д.), 2:0 Ваюши (57), 3:0 Ваюши (69), 4:0 Цветков (72), 5:0 Иса (85)
Жълт картон: Лазаров (43), Златков (51), Йеленкович (51), Г. Миланов (60)