Петя Атанасова, Държавен архив- Ловеч
На 24 юли музиканта, диригента, учителя, композитора, текстописеца и краеведа Михаил Радев отбелязва 80 годишен юбилей. Роден през 1945 г. в Ловеч. Той е един от изявените личности с богата творческа и обществена дейност дарили лични документи на Държавен архив – Ловеч.
Музикалният му талант се проявява от ранна детска възраст. Още като курсист в Техникума по механоелектротехника в Ловеч получава първата си грамота за отлично представяне на Първия национален фестивал на самодейците в страната като млад акордеонист. Поради големия си интерес и любопитство към различните видове инструменти се научава да свири на устна хармоника, овчарска свирка, кавал и гъдулка, по-късно взема уроци за усвояването на кларнет. Научава грифовете на саксофон, тромпет, баритон, тромбон, валдхорна, цугтромбон (с този инструмент свири дълго време в Духовия оркестър на Ловеч).
По препоръка на Красимир Андреев, който е инспектор в Окръжния отдел „Образование“- Ловеч става нередовен учител в Гимназия „Бачо Киро“ – Летница. Наред с часовете по музика, които провежда с учениците, ръководи духовия оркестър и градския хор на гр. Летница. През 1969 г. завършва в Института за учители – специалисти, а по-късно Висшия музикално-педагогически институт в гр. Пловдив.
За периода от 1983 г. до 1990 г. е диригент на Градския духов оркестър – Ловеч. От 1989 г. поема ръководството на Ансамбъла на запасните офицери към Военно окръжие.
След 1990 г. до пенсионирането си е учител по музика в Езикова гимназия – Ловеч, като през 1999 г. напуска за кратко училището за да стане кмет на с. Дойренци.
Михаил Радев активно участва в популяризирането на старата градска песен като част от трио „Вароша 87“, където е акордеонист и вокал. В резултат на усилена творческа дейност, състава получава отличия в Националния шлагерен фестивал в гр. Петрич в три последователни години. През 1995 г. печели наградата на публиката, 1996 г. – наградата на Министерство на културата и през 1997 г. най- високата награда „Златен кестен“. Следват покани за концерти и записи на авторска музика в студио „Пайнер“. Трио „Вароша 87“ издава 3 албума с 36 песни.
От 2008 г. до момента ръководи самодейни състави от с. Дойренци, с. Радювене и с. Врабево.
Михаил Радев проявява интерес към краезнанието и по-специално към музикалната история на Ловеч. Особен принос има с изследванията си върху творчеството на Камен Луков, Матю Терзиев, Евстати Павлов, Виктор Гут, Панайот Пипков и Ненчо Рашов, публикувани в местни издания и вестници. В резултат на търсенията си събира техни документи, като през 2020 г. предава и обогатява фонда на капелмайстора на 34-ти Троянски пехотен полк – Камен Луков, съхраняван в Държавен архив – Ловеч, а през следващата година наред с личните си документи дарява партитури на Матю Терзиев, дневник на Виктор Гут, снимки на Панайот Пипков и др.
Архивните документи, съставящи личния му фонд в Държавен архив – Ловеч проследява живота и дейността на музиканта, диригента, учителя, композитора, текстописеца и краеведа – Михаил Радев, неговият принос към обществения и музикалния живот, обогатил развитието на българската музика и културния живот на гр. Ловеч през втората половина на ХХ в. и първите десетилетия на ХХI в.
За цялостна обществена и творческа дейност Михаил Радев е награден с почетен медал от Кмета на Община Ловеч през 2013 г., почетни грамоти от Министерство на вътрешните работи, началник управление на Резанска област и др.
По случай 80-годишния юбилей Държавен архив – Ловеч му пожелава здраве и творческо дълголетие.