67% от участвалите в седмичната анкета на „Ловеч днес“ подкрепят предложението ЗА задължително гласуване на избори. 31% от читателите се обявят против идеята. 2% смятат, че техният окончателен отговор зависи от конкретиката по темата и само 1% са заявили, че нямат мнение по горещия въпрос на деня.
Припомням, че президентът Росен Плевнелиев се обяви за провеждането на референдум, който да реши дали да бъде въведено задължително гласуване на изборите и в допитванията до народа; дали част от народните представители да се избират мажоритарно и дали да може да се гласува и дистанционно по електронен път на изборите и референдумите.
Досега, Народното събрание не е разгледало президентското предложение. Същевременно, в цяла България тръгна подписка за свикване на референдум по Закона за прякото участие на гражданите в управлението.
В Ловеч също има обявени пунктове за събиране на подписи и вече много жители на областния град подкрепиха искането.
В основата си, тезата за задължително гласуване има за цел да обезсмисли незаконното харчене на пари за друга незаконна, но реална дейност – купуването на гласове. Ясно е, че при задължително гласуване, абсолютно никой няма да може да купи достатъчно гласове за да си гарантира място в управлението.
Последните избори за Народно събрание показаха нагледно, как една перфектно планирана и изпълнена манипулация доведе до драстичен спад на изборната активност, от което спечелиха, видно от настоящето управление БСП, ДПС и АТАКА.
При задължителен вот, дори при подобно мащабна манипулация в предизборният ден, резултатите биха били непридвидими, но по никакъв начин в полза на настоящата тройна коалиция.
Електронното гласуване, въпреки рисковете у съмненията за техническата обезпеченост на самото гласуване, би дало шанс на близо 2-та милиона българи, които поради различни причини напуснаха България през последните 20 години.
Може би за първи път, бъдещето на България е в ръцете на нейните граждани и то минава днес през успешното провеждане на този референдум. Въпрос на избор за всеки един от нас е ще поиска ли да отдели 15 минути от своето лично време, за да има шанс децата му да искат да останат да живеят в България.
Вие решавате. Сега е времето за вашият избор. От вас зависи този път всичко!
И това е анкета сред членовете на ГЕРБ. Резилтатът не е добър, другарко Корнелия ще те накаже Цветанов.
Георг Тупарев повече от мнозина знае какви са проблемите пред електронното гласуване, често сравнявано с банкирането като надеждност в една отдавна работеща система. Само че това не е така, твърди Тупарев. Той има фирма с 15 млн. клиенти, която се занимава с банков софтуер. Георг Тупарев казва, че един от най-хубавите моменти в живота му е, когато с техен софтуер германски деца на 12 години са открили екзопланети. Георг Тупарев е следвал физика, математика и биология в Германия. Напуска България през 1986 г. В момента живее тук и в Холандия.
…
– Какви теми трябва да се поставят за допитване?
– Референдумът е много хубаво нещо, но трябва да се използва за смислени неща. Референдумът е конструиран да решава един въпрос, когато населението е разделено по него. Например някакъв проблем, който излиза извън логиката на правораздаващата система или когато става дума за битов, икономически въпрос в рамките на община или друго населено място. Това са ролите на референдума. Законотворчеството не е сред ролите на референдума.
…
– Защо електронното банкиране да е достатъчно сигурно, а електронното гласуване се оказва толкова сложно?- Електронното банкиране много често се дава като пример в полза на електронното гласуване. Не много сполучливо сравнение. Ще обясня защо. В банките целта е човекът, който прави транзакцията, да бъде абсолютно сигурно идентифициран. При гласуването основното е анонимността, което е точно обратното на банкирането. При гласуването държавата не бива в никакъв случай да знае как сте гласували. От изчислителна, от компютърна гледна точка въпросът е много по-сложен процес. От една страна, трябва да е ясно, че именно вие гласувате, а не баба ви, и в същото време да останете анонимен, за да не се разбере как сте гласували. Трябва да се знае също така, че гласувате един-единствен път. Ние освен това нямаме инфраструктура за електронно гласуване, което също е огромен проблем. Къде отиват после тези гласове, как се обработват? Не казвам, че задачата е нерешима, но никак не е проста. И в момента със степента на корупция и непрозрачност купуването на гласове ще стане много по-просто, отколкото е сега. Мога да ви уверя, че познавам нещата, тъй като моята фирма се занимава с банков софтуер, и ви казвам, че експерименти за електронно гласуване има, но проблемът не е решен мащабно. Според мен много по-надежден и достъпен начин да гласуват българите в чужбина е чрез писма. Нещо от типа на дипломатическата поща. И това е широка практика, аз почти не познавам държава, която да не го прилага. И за този тип гласуване има натрупан опит, защото е практика от Втората световна война – как да се прави добре, сигурно, колко пътува пощата. Това е една отлично сработена схема.- А какво мислите за задължителното гласуване?- Има го в Гърция, Люксембург, Белгия и някои бананови републики. Гледал съм много срамни сценки при такова гласуване в Перу. Чудя се, след като полицията не може да си събере глобите, как точно ще се задължат българите да гласуват. Вторият въпрос е какво става с хората, които пътуват? С половината възрастна България, която не може да стигне до урните, да не говорим, че не знае какво е компютър. Съгласен съм, че повече хора трябва да гласуват, но това не става със задължително или електронно гласуване, а с дебати, с обяснение, с честна конкуренция на идеи, а значи и с достъп до медиите на различни политически виждания, пък нека хората да си избират.
…
http://glasove.com/interviuta/33256-georg-tuparev-zakonotvorchestvo-chrez-referendumi-e-bezumie