Над 5 000 проверки на НАП предстоят в зимните курорти до края на сезона

Радосвета Коева

3 търговски обекта  в Ловешка област са запечатани от началото на тази година при извършените контролни проверки от НАП. През изтеклата 2017 г. запечатаните обекти в региона са 27. Най-честата причина за запечатването на търговските обекти е укриването на оборот (неиздаване  на касова бележка) и несъответствие на наличните пари в касата с отчетените на фискалното устройство. Мярката се прилага в случаите на грубо нарушаване на данъчните закони, включително спрямо търговци, които изобщо нямат касов апарат. 

Обектите остават запечатани до плащането на определените с наказателно постановление санкции.  От миналата година неиздаването на касова бележка се санкционира и с незабавно запечатване на търговския обект до 1 месец, освен обичайната глоба, допълват от  офиса на НАП в Ловеч.

Често тази административна мярка се явява много по-тежка за нарушителя от самата глоба. Ето защо миналата година бяха забелязани редица опити за заобикаляне запечатването чрез прехвърляне на стопанисването на обекта в рамките на ден на друго юридическо лице, включително преназначаване на персонала, прехвърляне на касовите апарати, преподписване на договори с наемодатели и доставчици.   С последните промени в ЗДДС бе прието, че подлежащият на запечатване обект ще бъде затворен независимо от евентуална промяна в субекта, който го стопанисва, което значително ще намали опитите за заобикаляне на закона. Вече запечатването ще се прилага спрямо обекта независимо от промяната на фирмата, която го стопанисва,  като условието за това е към момента на запечатване на обекта или обектите, които се стопанисват от трето лице, то да знае, че обектът ще бъде запечатан. Обявяването на подлежащите на запечатване обекти в сайта на НАП води до презумпцията, че всяко трето лице знае факта на предстоящото запечатване. До същата презумпция води и поставянето на трайно закрепено съобщение на търговския обект, подлежащ на запечатване.

Междувременно стана ясно, че контролната кампания на НАП в зимните курорти на страната продължава денонощно. От началото й  са  извършени над 3000 проверки и наблюдения. Резултатите сочат, че най-много нарушения на данъчните изисквания има в  Пампорово, а най-малко в Банско. За пръв път през тази година неиздаването на касова бележка вече не е най-често откриваното данъчно нарушение, като първенството се държи от несъответствието на наличните пари в каса с отчетените на касовия апарат. Общият брой на нарушенията, открити от НАП от началото на зимния сезон в курортите намалява до под 10 % от проверените, отчитат от приходната агенция, като значителен принос за това има практиката на запечатване на обекти за данъчни нарушения за срок до 1 месец  .

Припомняме, че инспектори на НАП, съвместно с екипи от МВР извършват скрити и явни наблюдения, инвентаризации на наличните стоки и проверки за отчитане на оборотите от началото на туристическия сезон във всички зимни курорти. Следи се и движението на стоки към хотели, ресторанти и други търговски обекти, като на постоянно наблюдение са подложени също борси и тържища. Очаква се до края на зимния сезон в Боровец, Банско, Пампорово, Велинград и други курортни селища да бъдат извършени още поне 5 000 проверки, допълват от НАП. В кампанията участва и звеното за фискален контрол, който освен движението на рискови стоки проверява и ползването на луксозни автомобили за лични нужди.

„Намаляването на дела на нарушенията всъщност е добра новина. Целта на НАП никога не е била самоцелно съставяне на актове, а поведение на търговците съобразено със закона“, каза по повод на зимната кампания директорът на „Контрол“ в НАП Васил Панов.

 

1 коментар

  1. НАДЯВАМ СЕ ДА ПРОВЕРЯТ И КВАРТАЛНИТЕ МАГАЗИНЧЕТА КЪДЕТО НАЙ ЧЕСТО ЗЛОУПОТРЕБЯВАТ С КАСОВИТЕ БЕЛЕЖКИ ОТ КОИТО Е АБСУРД ДА РАЗБЕРЕШ КАКВО СИ ЗАКУПИЛ И НА КАКВА ЦЕНА , КОЕТО СИ Е ЯВНО УКРИВАНЕ НА ДАНЪЦИ !!!

Comments are closed.