За четиринадесети път ПДИ ще връчи награди за принос в областта на свободата на информация в България
Златен ключ е изключително престижна награда.
Това е огромно отличие в моите очи и в очите на всички братя по оръжие.
Наградата е атестат за работата на администрацията.
Тази награда е ценна не толкова като оценка за нашата работа,
колкото, че я получаваме от ПДИ.*
Наградата „Златен ключ“, която Програма Достъп до Информация връчва на специална церемония по повод Международния ден на правото да знам – 28 септември от 2003, се превърна в символ на свободния достъп до обществена информация, прозрачно управление и отчетност. Тя е ценна, престижна и желана и от граждани, и от институции.
Наградите връчваме в шест категории – четири положителни и две негативни.
Със „Златен ключ“ и грамота ПДИ отличава граждани, НПО и журналисти, които активно, последователно и резултатно използват процедурите на Закона за достъп до обществена информация в обществена полза. Награждаваме и институциите, развиващи положителни практики по изпълнение на закона и предоставяне на достъп до информация на гражданите.
С „Катинар” и „Вързан ключ” порицаваме практики, които нарушават правото на достъп до информация.
Оръжието на нас гражданите е
Законът за достъп до обществена информация.
ЗДОИ е наистина важен инструмент при подготовката
на разследвания, при разкриването и доказването на факти.
Това е един добър инструмент и всеки наш успех дава
кураж на другите да питат и да не спират да питат.
Наградите за Деня на правото да знам |
От 14 години ПДИ отбелязва Деня на правото да знам с церемония по връчване на награди за принос в областта на свободата на информация в България на 28 септември.
Кампанията за Деня на правото да знам е част от цялостната застъпническа кампания на ПДИ за подобряване на практиките по предоставяне на информация и повишаване на активността в упражняване на правото на информация.
Процесът на номинации е отворен и всеки може да изпрати номинации в отделните категории чрез страница за Деня на правото да знам, която ПДИ поддържа: http://www.righttoknowday.net/nominations/.
Жури от екипа на ПДИ, журналисти, общественици, представители на НПО, които през годините са спомогнали за утвърждаване на стандартите в областта на свободата на информацията, избира победителите въз основа на утвърдени критерии.
Историята на проведените церемонии и наградените през годините може да видите на специалната страница: http://www.righttoknowday.net/.
Всички номинирани са постигнали изключителни неща,
а победителите са наистина заслужили.
Апелирам към всички граждани и неправителствени организации да изискват информация от институциите. А институциите да си изпълняват задълженията по ЗДОИ.
Ден на правото да знам, София, 28.09.2015 |
Четиринадесетата церемония по случай Международния Ден на правото да знам ще се проведе на 28 септември 2016 от 16.00 ч. в Литературен клуб „Перото ” (Национален дворец на културата, гр. София).
Ако имате фаворити в някоя от шестте категории, изпратете вашите номинации до 15 септември чрез страницата на Деня на правото да знам: http://www.righttoknowday.net/nominations/. На същия адрес ще намерите и критериите за оценка в различните категории.
Церемонията ще бъде открита с песента „Дишай”, посветена на правото на информация. Автор на музиката и аранжимента е Михаил Йосифов, текстът е дело на Марий Росен, изпълнител е Андрония Попова – Рони.
През 2016 отбелязването на Международния ден на правото да знам в България е подкрепено от Фондация „Америка за България“.
Обръщам се към всички граждани да използват правото
си на достъп до информация.
Именно в правото да знам е ключът в превръщането
на един злонамерен Левиатан в слуга на обществото.
На 28 септември 2002 бе създадена Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията на конференция, проведена от ПДИ в София. ПДИ е сред основателите и активен член на Мрежата оттогава. Бе решено денят на създаването на Мрежата да се отбелязва, за да се популяризира значението на правото да се знае и ползата от свободния достъп до информация за гражданското общество, за доброто управление, за бизнеса.
За тези години глобалното движение за свобода на информацията се разви, постигнати бяха редица успехи, а Денят на правото да знам се превърна във важна част от застъпническата кампания за популяризиране, утвърждаване и развиване на стандартите за свобода на информацията на национално, регионално и международно ниво.
Денят на правото да знам е кулминация в кампаниите на много неправителствени организации по света за прозрачно, отчетно и отворено управление. Палитрата от събития, които застъпниците за свобода на информацията по света организират за 28 септември е голяма – семинари, конференции, концерти, театрални представления и концерти на открито, паради и футболни мачове. Прави се равносметка, дават се оценки, публикуват се доклади. Връчват се награди. Заснемат се видео клипове, композира се музика.
Отбелязван от десетки организации и активисти по света, 28 септември бе признат от много правителства и комисари по информацията. През октомври 2015 UNESCO обяви 28 септември за Международен ден на всеобщия достъп до информация.
* Цитатите са от интервюта и изказвания на носители на наградите „Златен ключ“за Деня на правото да знам. За повече информация: http://www.righttoknowday.net/recipients/.
И какво като има такъв ден след като си има чл. 58 от АПК (Апват и Пийват Комунистите по Асфалтирания Път към Комунизма). При премера слънце нито кмета ми отговаря нито областния. евероГейска работа какво да се прави. Ден има ама достъп няма.
http://vladilovech.free.bg/ou2016_05_30.jpg
http://vladilovech.free.bg/olv2016_05_30.jpg