Туберкулозата е една от най-древните болести, познати на човечеството. Днес заболяването е проблем не само за бедните страни, но и за почти всички развити държави от Европа и САЩ. Всяка година заболяването е причина за смъртта на около 2 милиона души в света.

През последните четири години (2015г.–2018г.), стойностите на показателите „болестност“ и „заболеваемост“ от туберкулоза в област Ловеч бележат трайна низходяща тенденция.

Болестността от туберкулоза обхваща всички регистрирани случаи – хронични и възникнали за първи път. През 2018г. са регистрирани общо 79 случая (болестност 62,2 на 100 хил. души население); За периода снижението на болестността в областта е общо с 21 пункта, Показателят обаче е с по-високи стойности от тези за страната: за 2015г. – болестност 83,6  на 100 хил. души население за област Ловеч, по-висока от тази за страната с 20,8 пункта; за 2016г. – 78,2 на 100 хил. души население за област Ловеч, по-висока от тази за страната с 17,8 пункта; за 2017г. – 69,3 на 100 хил. души население за област Ловеч, по-висока от тази за страната с 12,9 пункта.

Заболяемостта от туберкулоза включва само новорегистрираните случаи. През 2018г. са регистрирани  нови 18 случая (заболеваемост 14,2 на 100 хил. души население); За последните четири години снижението на заболеваемостта в област Ловеч е с ~ 15 пункта, докато за страната показателят почти не се променя.

В сравнение с данните за страната за 2015г. – заболеваемост   23,6  на 100 хил. души население за област Ловеч, по-висока от тази за страната с 1,7 пункта; за 2016г. – 19,3 на 100 хил. души население за област Ловеч, по-ниска от тази за страната с 2,4 пункта; за 2017г. – 12,6 на 100 хил. души население за област Ловеч, по-ниска от тази за страната със 7,4 пункта.

Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което засяга главно белите дробове. Развиват се и извънбелодробни форми със засягане на други органи и системи (лимфни възли, централна нервна система, сърце, очи, кожа, органи на коремната кухина, кости и стави, пикочо-полова система и други).

Причинител на болестта е туберкулозният бактерий. Той се отличава със значителна устойчивост във външната среда. Особено дълго се запазва в храчките, отделяни от болните, включително и след тяхното изсъхване. В тъмни и непроветрени помещения, туберкулозният бактерий издържа до 3 г. Туберкулозните бактерии са силно чувствителни на директна слънчева светлина и загиват след 5-10 минути.

Най-чест източник на болестта са болните хора от туберкулоза, които отделят туберкулозните бактерии с храчките. Друг път на заразяване е от болни от туберкулоза животни (главно едър рогат добитък) и техните продукти. Заразяване е възможно и по хранителен път – чрез консумация на мляко и/или месо, от болни крави при недостатъчна температурна обработка.

Проникването на инфекцията най-често става през дихателните пътища. При кашлица, кихане, разговор болният отделя туберкулозните бактерии във въздуха. От пръските при кашляне и храчене хората, които се намират в близост, могат да се заразят непосредствено по въздушно-капков път. В храчките на болните се съдържат милиони бактерии. Заразата може да се пренесе и чрез праха по стаите и улиците, където туберкулозните бактерии остават дълго време жизнеспособни.

Симптомите на заболяването са кашлица – тя може да продължи месеци, като в началото се наблюдава леко покашляне, а при напредване на болестния процес кашлицата се засилва и става влажна и мъчителна; температура – болните имат слабо повишена температура за продължителен период от време (дори с месеци), като е възможно заболяването да протече и без температура; изпотяване – то е обилно, особено нощно време; болки в гръдния кош – те се срещат при повечето болни между плешките, в раменните и страничните области на гръдния кош, като се засилват при дишане и кашлица; безапетитие – то води до намаляване на телесното тегло; задух – този признак е характерен за напредналите стадии на болестта; Туберкулозата може да протече и напълно безсимптомно – в около 15% от случаите. При възрастни хора тя често наподобява пневмония или друго инфекциозно заболяване.

Рискови фактори, които благоприятстват заразяването с туберкулоза са непосредствен контакт с болен от туберкулоза; пребиваване продължително време в затворени помещения; пушене и злоупотреба с алкохол; съпътстващи заболявания като хронични неспецифични заболявания на белите дробове (хроничен бронхит, силикоза, бронхиектазии и др.); диабет; язвена болест на стомаха; психични заболявания; алергични състояния и други; липса на ваксинация срещу туберкулоза или некачествено провеждане на същата; намалени съпротивителни възможности на организма като: прекарани инфекции (морбили, коклюш, грип и грипоподобни състояния и др.); непълноценно хранене и особено дефицит на белтъчини в храната; хиповитаминози; нехигиенични условия на труд и бит; някои физиологични състояния, при които са намалени защитните сили на организма (пубертет, кърмене, бременност и други);  носителство на вируса на СПИН.

Важно средство за предпазване от туберкулоза е прилагането на БЦЖ-ваксина.

Ваксината е задължителна съобразно Имунизационния календар на Република България. Първичната имунизация се прави още в първите дни от живота на детето – поставя до 48-ия час след раждането на бебето. Новородените се имунизират в родилния дом, преди изписването им. На 7-месечна възраст се прави проверка за постваксинален белег. Децата без белег се изследват с проба на Манту и при отрицателна реакция се имунизират отново. На 7 и 11 години се извършва реимунизация против туберкулоза след проверка с проба на Манту. При отрицателна реакция са извършва ваксинация с БЦЖ.

Имунизационният обхват с БЦЖ ваксина в област Ловеч в последните три години в съответните възрастови групи се движи между 90% и 97% (средно 92,8%), като най-висок е при новородените. За 2018 година обхватът е 97,7%, при 96,5 за предходната година.

Профилактика на заболяването изисква незабавно консултиране с лекар при установяване на някои от по-горе изброените симптоми на болестта, а също така и при съпътстващи заболявания или прекарани наскоро инфекции; здравословен начин на живот; поддържане на естествените съпротивителни възможности на организма чрез: пълноценно хранене, богато на белтъчини и витамини (месо, мляко и млечни продукти, риба, пресни плодове и зеленчуци); добра лична и обществена хигиена;  консумация само на хранителни продукти (месо и мляко), преминали здравен контрол;

От 18 до 22 март 2019 г. ще се проведат безплатни прегледи за туберкулоза в лечебни заведения за диагностика и лечение на туберкулозата в областните градове на страната. Кампанията „Седмица на отворените врати” се осъществява по Програма „Подобряване на устойчивостта на Националната програма по туберкулоза” към Министерството на здравеопазването, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Инициативата се провежда във връзка със Световния ден за борба с туберкулозата – 24 март, като тази година мероприятията в световен мащаб ще протекат под мотото: „Време е: за Свят без туберкулоза!”.

По време на „Седмицата на отворените врати“ на всеки желаещ се предлага скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета и консултации. На лицата, които са в риск, се извършват допълнителни прегледи и изследвания. При откриването на случаи на туберкулоза своевременно се предприемат мерки за хоспитализация и лечение, в резултат на което се прекъсва веригата за предаване на инфекцията.

В област Ловеч прегледите ще се осъществяват в „СПЕЦИАЛИЗИРАНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА БЕЛОДРОБНИ БОЛЕСТИ – ТРОЯН” ЕООД , гр.Троян,  ул. „Васил Левски” № 253 –  приемно-консултативния кабинет.