През 2023 г. на територията на област Ловеч са регистрирани 222 тежки пътнотранспортни произшествия (ПТП), при които броят на загиналите е 27, а на ранените – 321 души. В сравнение с 2022 г. броят на загиналите лица се увеличава с 50.0%, докато при броят на ПТП и на ранените лица се наблюдава намаление с 2.6% и 4.2%. (Фиг. 1)
Област Ловеч е на дванадесето място по брой тежки ПТП, на единадесето място по брой ранени лица, а по брой загинали лица е на шесто място сред областите в страната.
През 2023 г. най-голям брой произшествия са регистрирани през месец октомври – 28 или 12.6% от общия брой ПТП, а най-малко през месец февруари – 8 броя. Най-много са ранените лица през месеците октомври и ноември – 43 или 13.4% от общо ранените лица през годината. Броят на загиналите лица е най-голям през месец август – 10 или 37.0% от всички загинали.
По дни от седмицата, най-много ПТП са настъпили в събота – 42, като същия ден са регистрирани и най-много загинали и ранени съответно 8 и 64 лица.
Разпределението на ранените лица при ПТП, според тяхната възраст е следното:
- Деца и младежи под 15 години – 7.5%;
- От 15 до 24 навършени години – 20.9%;
- От 25 до 64 навършени години – 55.1%;
- Над 65 навършени години – 16.5%.
От общия брой на загиналите участници в движението с най-висок дял са пътниците – 51.9%, следвани от водачите на МПС – 44.4% и пешеходците – 3.7%. Ранените водачи на МПС са 46.4% от общия брой на пострадалите, а пътниците и пешеходците, съответно 41.4 и 11.5%.
През 2023 г. на територията на област Ловеч 53.6% от пътнотранспортните произшествия са регистрирани в населените места – със 136 ранени и 4 загинали, останалите 46.4% са регистрирани извън населените места, съответно със 185 ранени и 23 загинали лица.
Най-голям брой произшествия са регистрирани в община Ловеч – 60 с 99 ранени и 15 загинали. Следва община Троян, където са регистрирани 43 ПТП, с 49 ранени и един загинал. Най-малко произшествия са настъпили в община Летница – 3 на брой, с 3 ранени лица.
Методологични бележки
При ползване на данните трябва да се имат предвид определенията, залегнали в Закона за движение по пътищата и Инструкция на Министерство на вътрешните работи за регистриране, отчитане и анализ на пътнотранспортните произшествия.
Пътнотранспортно произшествие (ПТП) е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство (ППС) и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети.
В зависимост от последиците пътнотранспортните произшествия се делят на:
- Пътнотранспортни произшествия, предизвикали нараняване или смърт на
участници в движението;
- Пътнотранспортни произшествия, в резултат на които има само
материални щети (повреда на път, пътни превозни средства, пътни съоръжения, товари, животни и други).
Според Закона за движение по пътищата:
- Загинал при ПТП е всеки човек, който в резултат на произшествието е
убит на място или е починал в резултат на нанесените травми 30 дни след произшествието.
- Ранен при ПТП е всеки човек, който в резултат на произшествието е
получил тежка, средна или лека телесна повреда по смисъла на чл.128, чл. 129 и чл. 130 от Наказателния кодекс (НК).
Ранените се подразделят на тежко и леко ранени:
- тежко ранени са лицата, получили наранявания, представляващи
тежка или средна телесна повреда по смисъла на НК;
- леко ранени са всички останали по смисъла на чл. 130, ал. 2 от НК.
- Участник в движението е всяко лице, което се намира на пътя и със своето
действие или бездействие оказва влияние на движението по пътя. Такива са водачите, пътниците, пешеходците както и лицата, работещи на пътя.
Разпределението на произшествията, загиналите и ранените по възрастови групи отговаря на изискванията на Икономическата комисия на Европа.
Повече информация и данни за пътнотранспортните произшествия могат да бъдат намерени на интернет страницата на НСИ на следния линк: http://www.nsi.bg/node/21677/ .
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.