zemqta2103131За първи път през 1970 г. Деня на Земята е организиран от Гейлорд Нелсън, бивш губернатор и сенатор на щата Уисконсин (САЩ), след като става свидетел на опустошителен огромен  петролен разлив в Санта Барбара, Калифорния. В честването участват над 20 милиона американци – бедни и богати, граждани и земеделски производители, хора от различни партии, от всички краища на страната в защита на околната среда. Денят на Земята е най-големия нерелигиозен празник в света, отбелязван от половин милиард души всяка година.

България е една от първите страни, която се присъединява през 1990 г. към Международното отбелязване на Деня на Земята. В Международния организационен комитет за честване на Деня на Земята България е представена от Благовест Сендов. На призива за отбелязване на този ден се отзовават хиляди българи, които участват в различни прояви за опазване на околното среда.

На 22 април 1992 г. президентът Жельо Желев  подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живота на Земята. Декларацията е връчена на конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведено в Рио де Жанейро през юни 1992 година.

От тогава всяка година България участва в отбелязване на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.

По случай Международния ден на Земята Министерството на околното среда и водите организира различни инициативи – изложби, призентации, открити уроци, лекции, почистване на зелени площи, залесяване и озеленяване.