Белодробна болница – Троян ще отбележи Световният ден на астмата с безплатни профилактични прегледи, които ще се проведат от 2.05. до 4.05.2023 г. от 8 до 14 часа в приемните кабинети на лечебното заведение
Световният ден на астмата се отбелязва всяка година от 1998 г. насам в първия вторник на месец май. Организатор е Глобалната инициатива за астма (GINA), а нейни партньори ежегодно стават медицински и пациентски организации по целия свят. Целта е да се подобрят информираността и грижите за пациентите с астма. Да се насочи общественото внимание към профилактиката, рисковите фактори в околната среда, разпознаване симптомите на астмата и ранната диагностика на заболяването, както и върху възможностите за лечение на болестта и поддържането и в контрол.
Инициативата през тази година протича под мотото „Грижа за ВСЕКИ с астма“. Повече от 400 млн. пациенти по света са с астма. Астмата може да е животозастрашаващо заболяване, ако не се лекува правилно. В България с бронхиална астма са над 400 000 души. Тя е и най-честото хронично заболяване в детска възраст, като астматичните пристъпи в детска възраст са водеща причина за хоспитализации и посещения в спешна помощ.
Астмата е хронично възпалително заболяване на белите дробове. Противовъзпалителното лечение с инхалаторни кортикостероиди е основно за поддържането на контрола на възпалението при астма. То се характеризира с оток и стесняване на дихателните пътища, което затруднява дишането. Симптомите на астмата се изразяват в затруднено дишане, пристъпи на кашлица и стягане в областта на гърдите. Често минават 2-3 години от появата на симптомите на бронхиалната астма до диагностицирането ѝ, тъй като симптомите не се разпознават веднага и пациентите посещават специалист, пулмолог или алерголог, късно. Специалистите са категорични, че астмата може да бъде поддържана в контрол с медикаменти, което намалява нуждата от болнично лечение, ограничава загубата на трудоспособност и преждевременната смърт на болните.
Според Световната здравна организация (СЗО) астмата е от основно значение за общественото здраве. По данни на организацията повече от 339 милиона души в света имат астма, а смъртните случаи свързани със заболяването в световен мащаб са 417 918.
1. Един от 16 българи има астма.
В България с бронхиална астма са над 400 000 души.
2. Астмата е и най-честото хронично заболяване в детска възраст.
Близо 5,1 млн. деца на възраст под 18 години са с астма
3. Астмата се среща по-често при жените.
Жените е 3 пъти по-вероятно да бъдат хоспитализирани поради проблеми с астмата в сравнение с мъжете
4. Астмата убива всеки ден.
Всички пациенти с астма са в риск от сериозно изостряне на заболяването, независимо от неговата тежест, придържане към терапията или ниво на контрол.
5. С тежка астма са 3,7 % от астматиците.
Тежката астма е трудна за лечение астма, която е неконтролирана, въпреки спазване на оптималното лечение с инхалаторна терапия и овладяване на съпътстващите състояния и фактори. Влошава се при намаляване на инахалаторната терапия. При пациентите с неконтролирана тежка астма, при които не се постига контрол на заболяването, въпреки оптималното инхалаторно лечение, в международните ръководства се препоръчва биологично лечение.
Белодробна болница – Троян ще отбележи Световният ден на астмата с безплатни профилактични прегледи, които ще се проведат от 2.05. до 4.05.2023 г. от 8 до 14 часа в приемните кабинети на лечебното заведение. На 3 май в Конферентната зала на болницата от 11 часа специалисти -пулмолози ще проведат обучение за ползване на инхалаторни медикаменти за всички желаещи пациенти с астма. Безплатни функционални изследвания на дишането ще се извършват на открито в двора на лечебното заведение в рамките на тридневната инициатива. За информация тел. 0670/6 27 01/02
Световният ден на астмата в „СБАЛББ-Троян“ ЕООД се отбелязва с любезното съдействие на АстраЗенека България.