С МНОГО ГОСТИ отблизо и далеч и голямо празненство, завършило с пищна заря в небето над Орешак, бе открито третото поредно издание на възстановения през 2013 г. Международен фестивал на занаятите и изкуствата в Националното изложение (НИХЗИ), 1 май, петък.
ЗА ОТКРИВАНЕТО бяха пристигнали специално Техни превъзходителства посланиците на Индонезия, Мароко и Палестина, съответно Бунян Самптомо, Латифа Архабаш и д-р Ахмед ал Мадбух; тук бяха и Генералният консул на Турция в Пловдив – Алпер Акташ, временно изпълняващият длъжността посланик на Судан в София – Сухил Салех, съветникът по културните въпроси в посолството на Китай – Ин Яли със съпругата си и преводачка Лиу Сяосу, младият директор на Португалския културен център в София Франшишку Назарет. Сред чуждестранните официални гости бе и 16-членна делегация от побратимения ни немски град Елванген, провинция Баден-Вюртенберг, водена от кмета Карл Хилзенбек, който гостува за пореден път в Троян и Орешак; и по-малка, но също представителна делегация от керамичния център на Полша, гр. Болеславец, с който сме в процес на побратимяване, също водена от кмета на града – Петер Роман (тези две делегации имаха и много други срещи и разговори при визитата си в Троян, но присъствието на феста в Орешак бе сред основните им ангажименти).
РАЗБИРА СЕ, не са за подценяване и високите български гости, сред които личаха игуменът на Троянския манастир Негово преосвещенство Велички епископ Сионий, областният управител на Ловеч д-р Мадлена Бояджиева, народните представители от ГЕРБ Корнелия Маринова и Антон Долапчиев и колегата им от БСП Димитър Горов.
„СКЪПИ ГОСТИ, надявам се през тези три дни да усетите емоцията от песните, танците, кухнята, занаятите и изящните и приложни и изкуства на страните участнички в това вълнуващо международно културно събитие в сърцето на Балкана. В парка на Националното изложение са изградени артателиета, където майстори на характерните за Троянския край занаяти ще демонстрират пред гостите на Фестивала своите умения. Посетителите ще имат възможност не само да закупят различни предмети или сувенири, а и сами да опипат да ги изработят, като по този начин ще отнесат със себе си не само предмета, а и спомена от едно неповторимо преживяване”, каза в приветственото си слово кметът на Троян Донка Михайлова. Слово произнесе и управителят на Националното изложение Иван Чакъров, който разясни целите на фестивала: „Чрез богатите изразни средства на визуалните изкуства ние даваме възможност на местната общност и на гостите на Националното изложение да се докоснат в рамките на три дни не само до традицията и атмосферата на миналото, а и до особеностите и различията в съвременния бит на различните общества”.
СЛЕД ПРЕРЯЗВАНЕТО на лентата, честта за което се падна на кмета г-жа Михайлова, официалните гости разгледаха изложбените зали и щандове, като на много от тях имаше интересни „екстри”. Например музикалните изпълнения на българо-индонезийска трупа на щанда на Индонезия. Темпераментният разказ за Мароко на посланика г-жа Архабаш и почерпка с чашка вълшебен зелен чай. Представяне на изящната керамика на Болеславец от кмета г-н Роман на щанда на Полша. Срещата с майстор керамик от Крагуевац, учил занаята в България, на щанда на Сърбия… Някои от ВИП гостите дори се престрашиха да си пробват уменията на грънчарското колело на прочутия троянски керамик Румен Георгиев – сред тях бе и палестинският посланик д-р Мадбух, който за пореден път гостува в Националното изложение.
ОТКРИВАНЕТО бе допълнено чудесно от кулинарните вълшебства на механа „Кайзера” (Орешак) – традиционен партньор на Националното изложение при подобни събития, и от финалния концерт на Общинския младежки духов оркестър и прелестните мажоретки на Троян; за зарята най-накрая вече казахме. Редно е да споменем и името на преводачката Мая Кръстева, която се справи на ниво с нелеката задача на директните преводи от и на английски език. Общо 14 страни участваха в третия Международен фестивал на занаятите и изкуствата (Германия, Индия, Индонезия, Китай, Молдова, Мароко Палестина, Полша, Португалия, Судан, Сърбия, Турция, Япония и разбира се България) – със свои занаятчийски и арт колекции, презентации, фотографски изложби, кулинарни демонстрации, търговски щандове…
И ОЩЕ НЕЩО, този път не толкова положително и по-скоро като препоръка към организаторите и двигателите на събитието. Тазгодишният фестивал в Националното изложение в Орешак, както и предишните му две издания, бяха много старателно подготвени, изпипани в детайлите, с много предварително свършена работа и добра основа. Но случилото се сега до голяма степен препокриваше познатото от предишните две издания, имахме чувството, че вече сме били тук; което не е лошо, говори за устойчивост във времето, обаче подсказва, че трябва да има нови моменти, провокации, различност, която да интригува публиката и да трупа към биографията на феста.
Т21