oblast1005131Дванадесет стратегически цели стоят за изпълнение през 2014 година пред Областна администрация – Ловеч. Те са в съответствие с националните стратегически документи и приоритети на правителството на Пламен Орешарски.

Подобряването на условията за реализирането на приоритетите на правителството чрез икономическо развитие и подобряване на бизнес климата е първата цел, които си поставя администрацията. Чрез срещи и открит диалог с териториалните структури на централната администрация, бизнеса и гражданския сектор. Целта е повишаването на ефективността при реализиране на държавната политика на местно ниво.

Другата дейност, предвидена към „Цел 1“ е координиране на дейностите по регионалното развитие, на ниво „NUTS – 2”. Предвидени са заседания на Регионален съвет за развитие на Северозападен регион (СЗР), както и изготвяне, и изпълнение на Интегрирана стратегия за ИТИ в СЗР. Включени са още мониторингът и координацията по изпълнение на Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“. За целта са предвидени две дискусионни срещи на местно ниво. 

Втората цел, предвидена за тази година е повишаване на ефективността на секторните политики. Тук са заложени увеличаването на заетостта, подобряването на секторите социална политика, здравеопазване и образование. Тази цел е част от програмата на правителството и регионалния план за развитие на СЗР 2014-2020, както стратегията за развитие на Област Ловеч.

Към втора цел са предвидени: реализиране на подкрепа в диалога между държавата, представителните институции, работодателските организации и служителите по въпросите в социалния и икономически сектор; координация на дейностите в областта на образованието, здравеопазването, социалните услуги при провеждане на тематични срещи; мониторинг при изпълнението на областната стратегия на социалните услуги съвместно с неправителствени организации, общините и териториалните структури; реализирането на проекти по национални и финансирани от ЕС програми.

Ключови са още целите по реализирането на политиката на правителството на местно ниво в сферата на младежта, интеграционните въпроси, земеделския и горски фонд, околната среда, модернизацията на техническата инфраструктура, транспорта и безопасността на движението, енергийната ефективност и координацията при популяризирането на културно-историческото природно богатство на областта.

Тук са предвидени редица заседания на съвети и комисии с участието на представители на териториалните структури и на съвета за енергийна ефективност. На тях ще бъдат разисквани и конкретни въпроси, отчети и справки за извършена дейност.

Трета стратегическа цел, предвидена за 2014 е високата ефективност при контрола на областния управител върху взетите решения от страна на общинските съвети в областта. Като очакван резултат, тук е предвиден редуцирането на броя върнати актове, чрез ефективен и ефикасен контрол от страна на областния управител.

Актуализирането на регистъра и актовете на имоти държавна собственост, както и техния оглед и стопанисване са част от четвъртата цел, относима  към управлението, разпореждането и опазването на държавната собственост в областта, вписана в плана за 2014.

По-добро и ефикасно административно обслужване, чрез комплексни услуги са петата цел, вписана в доклада. Мярката е насочена към повишаване удовлетвореността на гражданите от качеството на предоставените им административни услуги.

Ефективна защита на държавните интереси на местно ниво чрез процесионално представителсто по съдебни дела и изготвяне на искови молби, жалби и юридическа компетентност по ГПК и АПК са другата мярка, която предвижда повишаване на процента спечелени дела в съда в полза на държавата.

Провеждането на честни и прозрачни избори чрез осъществяване на организационно-техническа подготовка са седма цел в програмата. Тя е относима към провеждането на изборите за Европейски парламент.

Цел девет включва разработване на военно-временен план за организация във военно време и поддържане на система за управление и действия при възникване на кризи с природен и техногенен характер. Тези мерки са част от отбранително-мобилизационната подготовка на Област Ловеч.

Ефективно и ефикасно разходване на публичните средства на Областна администрация – Ловеч, е следващата цел, поставена от експертите на ведомството. Тук е наблегнато на повишаването на отговорността на служителите за опазването на имуществото и активите, които притежава администрацията.

Десетата цел от доклада е прозрачност и укрепване на доверието от страна на бизнеса и гражданите при прилагането на превенцията на административната корупция. Мярката е част от интегрираната стратегия за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност. Тук са включени информационни кампании, публични събития и периодично актуализиране на електронната страница на Областна администрация – Ловеч.

Подобряване на публичните услуги и улесняването на достъпа до тях чрез модернизация на административните процеси е единадесетата цел пред администрацията. Тук е добавен още анализ и подобряване по предоставянето на административните услуги на принципа „Едно гише“ и контрол на работните процеси.

Компетентна и ефективна държавна администрация е дванадесетата цел, се разбира от плана. Тук целта е да се подобри административния капацитет и квалификация на служителите в администрацията чрез участие в семинари, кръгли маси и обучения, както и успешно реализиране на проект по ОПАК.

Пълният списък с целите на Областна администрация – Ловеч, е достъпен на сайта на ведомството.

 

3 коментара

  1. Въпросът е принципен и не засяга г-н Недялков в личен план. Освен това няма как да му се даде оценка като лидер на регионална политическа власт по простата причина, че по Конституция в България НЯМА регионална власт /Суверена никога не е овластявал кой да е областен управител/. И освен това – оценка на г-н Недялков може да дава само Министър-председателя, понеже областния управител е назначен лично от него и на практика е негов наместник.

    Областните управи в България са кухи и измислени политически органи от т.нар. „синекурни“ длъжности. Никой не ги избира, нямат бюджет, не могат да правят регионална политика и прислугват на централната власт. Нещо като посредник между държава и общини. Нещо като нищо в политически план.

    Нещо като звено от наследената и порочна посттоталитарна система, която би следвало да обслужва демократичния Строй, само че няма как. С червен трабант не може да вдигнеш повече от 120 км/час, какъвто и шофьор да сложиш. Това само по себе си не е проблем. Проблем е, че ни сапунисват как с този червен трабант се състезавали с ферарита и БМВ-та по европейските писти. Да, бе!

    Би било много забавно, ако държавицата ни не пропадаше от тази политико-управленска простотия. Цели 24 години.

  2. Верно ли регионалната политика ще се прави от едно журналистче? Онова експертче по лъжите и манипулаците през последните 25 години в Ловеч да пише програми и стратегии за регионалното развитие? Катастрофа!!!

  3. Тю-тюююю…. Другари, пара за свирката ще има в изобилие!

    Цел 1 – това са вътрешни взаимоотношения между министър и наместника му в област Ловеч. Нищо общо с регионална политика

    Цел 2 – виж Цел 1 плюс много общи приказки. Нищо общо с регионална политика

    Цел 3 – Обещание Наместника на Министър-председателя ще си върши работата. Нищо общо с регионална политика

    Цел 4 – Вътрешна реорганизация на областната управа. Нищо общо с регионална политика.

    Цел 5 – виж Цел 4 плюс още по-големи обещания. Нищо общо с регионална политика.

    Цел 6 – Виж цел 1 плюс детайлизиране. Нищо общо с регионална политика.

    Цел 7 – Това е задължение /ако не е публично признание, че досега изборите винаги са били манипулирани и фалшифицирани/. Нищо общо с регионална политика.

    Цел 8 – Разработване на военно-временен план. Не разбрах само ще се увеличи ли производството на екстрат от люти чушки, защото това май е единственото ни оръжие за защита. Нищо общо с регионална политика.

    Цел 9 – Това е задължение. Нищо общо с регионална политика.

    Цел 10 – Вътрешни проблеми на областната администрация /с признание за корупция/. Нищо общо с регионална политика.

    Цел 11 – виж цел 4, цел 9. Нищо общо с регионална политика.

    Цел 12 – виж цел 4, цел 9, цел11 плюс заявка за харчене на пари по семинари, програми, „капацитети“ и прочие евроусвоявания. Нищо общо с регионална политика.

    Заключение:

    1. Тези 12 „стратегически цели“ доказват за сетен път правотата ми, че областната управа е един кух държавен орган, който няма нищо общо с правенето на регионална политика!!!

    2. Припомням, че за следващия програмен период’2020, другарете чиновници от МС са предвидили над 700 000 000 евро за програми по „административен капацитет“ и подобни. Голямо обучение и голямо евроусвояване на пари се задава. Разбира се, за това „усвояване“ са необходими много чиновнически стратегии и много пара за свирката.

    3. Препоръка – що се ‘абите с тези „програми и стратегии“? Идете за риба. България е единствената, в която могат да се хващат шарани с бастун и локум.

    Основен въпрос /без отговор/

    Кой, кога и как ще прави регионална политика в България?

Comments are closed.