На 21 ноември 2024 г., от 17.00 часа в зала 109 на Дом „Преслав“ в град Ловеч, по повод Деня на християнското семейство, Областна администрация организира представяне на книгата „Сокаи“ – изследване, посветено на женското невестинско забраждане „сокай“, носено в Ловешко, Габровско и Търновско. Автор е етнологът Светослав Петров. На събитието той ще демонстрира как се поставят трите разновидности на сокая – ловешки, габровски и търновски.
Светослав Петров е родом от гр. Елена, завършил е Ловешката езикова гимназия и висше образование във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ – специалност „Етнология“. Понастоящем работи в Музея на Възраждането „Иларион Макариополски“ в гр. Елена. Научните му интереси са насочени основно към материалната култура на българите и по-конкретно към тяхното облекло и видове невестински забраждания.
В книгата „Сокаи“, Петров прави преглед на изследванията върху този тип накити до момента. Включени са спомени на реални носителки на забраждането, записани от изследователи в началото на XX в.; разгледани са ценни архивни материали, някои от които се публикуват за първи път – снимки, картини, стенописи. Любопитен и слабо познат факт е, че зад шегата „Дъската ти хлопа“ стои именно сокаят и неговата основа от букова дъска.
Употребата на сокайното забраждане се свързва с етнографската група на балканджиите, населяващи северните склонове на Централна Стара Планина и Предбалкана, и е в пряка връзка с местообитанието и народната им носия. Елемент от нея е невестинското забраждане „сокай“, което има три разновидности – търновски (килифаревски) – носен в планинските селища южно от Велико Търново; габровски – разпространен около Габрово, Трявна и Дряново, и ловешки – разновидност на габровския.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.