Френският художник Бруно Жорж Давид подреди в изложбена зала „Вароша“ в Ловеч над сто свои колоритни, живи, провокативни произведения с голямо разнообразие на техники – живопис, рисунки, ескизи, пастел, скулптурни композиции, графични проекти, пърформънс. Като човек, който не говори български, Бруно Жорж изтъкна на откриването тази вечер на изложбата, наречена „Хоризонти“, че е намерил друг начин на изразяване – „да комуникираме, без да разговаряме“. „Хоризонтът е отварянето на духа, да видим отвъд линията и да си представим светът какъв може да бъде. Хоризонтите ни позволяват да се доближим един до друг, защото всеки споделя своите“, посочи още художникът. Той благодари за гостоприемството на Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и нейния директор Валентин Узунов, на кмета на Ловеч Страцимир Петков за подкрепата, на Езиковата гимназия и на франкофонската общност в града.
„Изкуството винаги е мост между държавите. С тази изложба правим сериозна стъпка в развитието на културното сътрудничество между Община Ловеч и Френския институт в България и в укрепването на връзките между нашите две страни“, каза кметът Петков. Той изрази удовлетвореност, че в картините има много български пейзажи и благодари на артиста, че е избрал Ловеч да покаже своите творчески търсения.
„Изкуството е вид пътуване, пренасящо ни отвъд вселени, които като работите на Бруно ни подтикват да променим възприятията си, да се замислим, да преразгледаме началния си замисъл – или казано по друг начин – да променим хоризонтите си“, заяви от името на Френския институт в България Амели Льокер, съветник на французите в чужбина за България. Сред френските гости бе още вицепрезидентът на Асоциацията за френскоговорящи в София Изабел Дьолабрус.
Бруно Жорж Давид е роден през 1960 г. в Тулон в семейство от бретонски и провансалски произход. От много ранна възраст започва да рисува върху множество опори (дърво, плажни камъчета, стари въжета) и да проектира произведения, базирани на рециклирани материали (стари будилници, пружини). На 13 години открива различните техники и практики на гваш, акварел, въглен, кръв, масло, акрил. 20-годишен, започва кариера в рекламата, която го отвежда в около 50 страни, за да работи за големи френски и международни марки. През 2005 г. се завръща към скулптурата и живописта. В момента е ръководител на административния съвет на френската гимназия „Виктор Юго“ в София.
Изложбата му е плод на инициативата на група наши съграждани любители на изобразителното изкуство. Тя може да бъде видяна до края на август. „Хоризонтът е отворен“, призова директорът на Галерията.