Финансовият механизъм на ЕИП включва приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия за изграждането на по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа.

Трите държави донори работят в тясно сътрудничество с ЕС по линия на Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП). ФМ на ЕИП се финансира съвместно от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, като финансовият принос на всяка държава е съобразен с БВП на страната. Норвежкият Финансов механизъм и ФМ на ЕИП допринасят за намаляване на социалните и икономически неравенства и укрепване на двустранните отношения с държавите бенефициери в Централна и Източна Европа и Балтийския регион.

В съответствие с приоритетите на ЕС за повишаване на енергийната ефективност България поставя енергийната ефективност на първо място и планира да постигне намаляване на потреблението на първична енергия с 27.89% и намаляване с 31.67% в крайно потребление на енергия, спрямо референтния сценарий PRIMES 2007.

По последни данни на Евростат, енергийната интензивност на брутния вътрешен продукт (БВП) на България през 2020 г. е с 3.5 пъти по-висока от средната за ЕС (при БВП изчислен при референтна година 2010 г.) или 405 kgoe/1000 €, спрямо 117 kgoe/1 000 € в ЕС.

За да достигне нивата на ЕС и конкурентоспособността на икономиката да се подобри в дългосрочен план, е необходимо съществено подобрение по отношение на използваните технологии и производствени процеси на предприятията.

Усъвършенстването на енергийните баланси, в резултат на предложените мероприятия за икономия на електрическа енергии, определя по-високото ниво на енергийна ефективност на процесите.

Проектът  по настоящата процедура  ще има принос към постигане на  индикаторите посочени за изпълнение на резултатите по приоритетна ос:„Подобряване на енергийната ефективност в сградите, индустрията и общините“ по Програмата „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност.

Бенефициент по проекта е „БАЛКАН БИО БГ” ЕООД в гр.Тетевен.

„Балкан Био Бг” ЕООД е регистрирана през 2018 година в гр.Тетевен и е наследник на фирма Еко Балкан  – основана през 1996 г. в град Тетевен  с основен предмет на дейност изкупуване и преработка на мляко,  производство и търговия на млечни продукти .

Технологичната схема на предприятието е участъкова:

– участък за производство на сирене; – участък за производство на кашкавал; – участък за производство на други продукти/ извара,моцарела и др./; – участък приемно -енергийно стопанство.  Енергийните източници на промишлената система са електрическа енергия и промишлен газьол. Има изградена комплектна кондензаторна уредба за компенсиране на реактивната енергия- 30kVar.

Целта е чрез усъвършенстването на енергийните баланси на ПС в резултат на предложените мероприятия за икономия на електрическа енергия, да е определяща по-високо ниво на енергийна ефективност на процесите, т.е -повишаване на ефективността на производствените процеси чрез подобрена енергийна ефективност.

Съгласно изготвеното и приложено енергийно обследване на предприятието  според очакваната от реализацията на мероприятията икономия на топлинна и електрическа енергия ще се получат следните данни:

Общият икономически и екологичен ефект от дейността по енергийните баланси в ПС се изчислява по очакваната от реализацията на мероприятията икономия на топлинна и електрическа енергия

  • Икономия на ел.енергия- 8,542 MWh/год.
  • Икономия на топлоенергия -80,53 MWh/год.
  • Общо икономия на енергия -89,072 MWh/год.
  • Процент енергийно спестяване- 20,77%
  • Годишниятекологичен ефект е в размер на 105,1 т/год СО2.

 

Ръководител на проекта е г-н Димитър Димитров, който е ръководил множество инфраструктурни  проекти с предмет енергийна ефективност

Сключеният договор за  безвъзмездна финансова помощ с Министерство на енергтиката на РБългария е със срок на изпълнение 12 месеца, а размерът на безвъзмездната финансова помощ е 100% и възлиза на 325 537,00лв./без ДДС.

Проектът стартира с откриваща конференция  съгласно дейността по информация и публичност на 06.06.2023г.