Много граждани и гости на Ловеч се събраха вечерта на 22 август 2023 г. на събитието, което отбеляза 146 години от освобождението на града от османско иго и установяване на местното управление. Гражданското поклонение и тържественият военен ритуал се проведоха пред паметника на воеводата Тодор Кирков на площада в кв. „Вароша“.

„Днес е ден за възпоменание на загиналите. Но днес е и ден за празнуване. Защото с тези събитие се слага началото на местното самоуправление.  В основите на местното самоуправление е вграден духът на Възраждането.  Свободните ловчалии  много бързо се наредиха редом до най-прогресивните и демократични българи. И още тогава те изповядват категоричен европейски дух на развитие.“ Това изтъкна в словото си  заместник-кметът на Община Ловеч Венцислав Христов.

Бяха поднесени венци и цветя от представители на институции, партии, неправителствени организации и граждани. Участва Общинският духов оркестър с ръководител Тотко Рогашки, водещ бе актьорът Светлин Стойчев.

Припомняме, че през лятото на 1877 г. събитията в Ловеч и неговата околност преминават под знака на три паметни акта. Първото освобождение на Ловеч  е на 5 юли. Следва възстановяване на османската власт в града на 15 юли. Второто освобождение  е на 22 август.  Създадено е българско управление в рамката на нов обществен модел, който се оказва жизнен и действен вече  146 години. Затова тази дата в историята на града става сияние в небосклона на времето.

По-рано през деня, тържествата започнаха с панихида за загиналите за Освобождението на града и поднасяне на цветя пред паметниците.

Панихида за загиналите воини и граждани отслужи отец Кънчо Кабадийски в храма „Св. Троица“. Присъства заместник-кметът на Община Ловеч Венцислав Христов, представители на патриотични организации и граждани. След това бяха поднесени цветя на паметника в двора на храма.

Цветя и венци бяха поднесени и на останалите паметни места в Ловеч. Това са възпоменателната плоча на Цачо Шишков на едноименната улица; на Кървавия паметник в кв. „Дръстене“; пред паметника на Гложенеца в парк „Стратеш“; на Черния паметник в парк „Стратеш“; на паметниците в Алеята на българо-руската дружба в парк „Стратеш“.