С откриването на две изложби вчера започнаха честванията за 147 години от освобождението на Ловеч. Те са подредени в изложбена зала „Вароша“ от Регионалния исторически музей (РИМ) и Национално дружество „Традиция“ – Регионален клон „Васил Левски“.
Изложбата на РИМ в 30 табла със снимки и текст проследява как се стига до Руско-турската война, как се провеждат дипломатическата и военната подготовка на войната и бойните действия. Тя може да бъде видяна в следващия един месец. Битката за Ловеч е част от Плевенската епопея, припомни Теодор Тончев, уредник в музей „Васил Левски“, който разказа за паметните събития, довели до освобождението на Ловеч и останалите български земи. Да отдадем заслуженото на героите, допринесли за този преломен момент – край на петвековното владичество и възобновяване на българската държавност, каза той.
Другата експозиция представи историкът Владимир Брязов, член на РК „Васил Левски“. Тя показва оръжия, униформи и снаряжения от войната, сред които и експонат, предоставен от кмета Страцимир Петков – копие на револвер „Смит&Уесън“.
Проявите, свързани с освобождението на Ловеч и установяването на местното управление, продължават на 22 август. В 9 ч. в храма „Света Троица“ ще бъде отслужена панихида за загиналите и благодарствен молебен. Половин час по-късно в двора на храма ще бъдат поднесени венци и цветя на паметника на избитите ловчанци, а в 9:45 ч. – на паметната плоча на Цачо Шишков. Успоредно цветя на признателност ще бъдат положени на всички паметници на героите, дали живота си за свободата на Ловеч.
Гражданското поклонение с военен ритуал започва в 10 ч. на площад „Тодор Кирков“ с участието и на общинския духов оркестър. В 11 ч. в изложбена зала „Вароша“ на Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“ ще бъде открита изложба от националния пленер по живопис „Дувари“.
Съпътстващо събитие са Дните на българското кино на открито, като първата лента – „Борсови играчи“, ще бъде излъчена днес – на площад „Тодор Кирков“ от 21 ч. Утре ще видим филма „Диада“, а на 22 август – „Пулсът на танца“. Прожекциите са безплатни за гражданите.
Преди 147 години Ловеч претърпява твърде променлива съдба – освободен е на 5 юли и отново превзет. На 22 август 1877 г. градът е окончателно освободен. Сраженията са съпроводени с много жертви на военни и цивилни.
Веднага след освобождението – още на 31 август 1877 г., в Ловеч е учредена длъжността кмет. Така градското управление в Ловеч е едно първите създадени в страната след освобождението.