С гражданско поклонение и военен ритуал пред паметника на Левски в Ловеч бяха отбелязани 152 години от гибелта му. Сред официалните гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на община Ловеч Страцимир Петков, Ловчанският митрополит Гавриил, конституционният съдия проф. Атанас Семов, началникът на кабинета на Вицепрезидента на РБългария г-жа Надя Младенова, народни представители, областният управител на област Ловеч г-жа Дора Стоянова, представители на институции и граждани.
„За да разбираш Левски, трябва днес да знаеш какво е свободата. Свободата е сила, когато е вътре в нас. Още по-голяма сила е, когато даваш свобода на този до теб, когато признаеш и отстояваш правото му да я има“. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към множеството хора, събрали се пред паметника на Васил Левски в Ловеч. Йотова участва в традиционните възпоменателни събития по повод 152-годишнината от гибелта на Апостола на свободата. По – рано през деня вицепрезидентът посети ОУ „Васил Левски“ по повод 100 години, откакто носи името на Апостола на свободата, проведе среща с кмета и общинското ръководство и присъства на панихида за Апостола.
По думите й най-трудният изпит пред съвестта на всеки от нас и пред България в 21-и век е дали разбираме посланията на Апостола. „Посланията му днес разтърсват, питат и настояват за отговори. Живи са, защото Левски добре познаваше своя народ, обичаше го повече от себе си и вярваше в неговата бъдност“, отбеляза вицепрезидентът.
„Нека днешният ден бъде не само повод за възпоминание, а и за осъзнаване на отговорността, която носим към наследството на Левски. Нека неговият дух ни вдъхновява да продължаваме напред в нашето настояще, със смелостта и решителността, с които той обяви, че няма да спре в борбата си за свободата на България“ подчерта в словото си кметът на Община Ловеч Страцимир Петков.
„Времето е в нас и ние сме във времето – е казал Левски. Това го увековечава. Увековечава неговото дело и име, но има един дълбок философски замисъл, който нас като общество ни кара да се замислим – какво оставяме, какво предаваме на бъдещите поколения.
Думи като свобода, справедливост и честност ни карат да си задаваме въпроси: честни ли сме към другите, а и към себе си; в справедливо общество ли живеем; тази ли свобода, която той ни завеща, ние имаме и се наслаждаваме”, посочи още Петков.
„Името Левски се превръща в национална светиня и на него се именуват множество училища, улици, учреждения, а портретите и паметници му са във всяко кътче на отечеството ни. Нека не забравяме, че нашата свобода е скъпо купена и да я пазим и съхраняваме за бъдещите поколения българи“, заяви в словото си и Ловчански митрополит Гавриил.
„Да пазим националната си памет, е наш дълг не към миналото, а към бъдещето“, каза и конституционният съдия проф. Атанас Семов, който не скри, че се вълнува да говори в родния край на неговия баща.
„Отчаян народ, остане ли без памет, е свършен народ. А българският народ е и с изключителни качества. Идеите и делото на Васил Левски въплъщават онова, което много след него постигнаха много западни демокрации, които днес ни учат на ценности“, добави Семов.
Пред паметника на Васил Левски в Ловеч бяха поднесени венци и цветя от името на институции и граждани, след което с едноминутно мълчание беше почетена паметта му.
По – рано през деня беше проведен традиционният туристически поход „По стъпките на Апостола“ от Ловеч до Къкринското ханче, през местността Пази мост, организиран от ТД „Стратеш“, както и Гражданско поклонение с военен ритуал от НВУ „Васил Левски“, Велико Търново пред паметника на Васил Левски в Къкринското ханче с участие на ученици от ОУ „Васил Левски“ – Ловеч, а Регионолни клубове от към Национално дружество „Традиция“ пресъздадоха залавянето на Васил Левски в Къкринското ханче.