Фиг. 1. Използвана от домакинствата питейна вода от общественото водоснабдяване средно на човек за денонощие в област Ловеч по години

НСИ

През 2023 г. потреблението на питейна вода в домакинствата на област Ловеч, свързани с общественото водоснабдяване, остава устойчиво. Почти цялото население (99.7%) е обхванато от водоснабдителната мрежа, като средното потребление се увеличава леко от 98 литра през 2022 г. на 99 литра на човек дневно. Това е под националната средна стойност от 106 литра, но значително над нивата в области като Търговище и Сливен.

Сериозен проблем обаче остава водният режим – 45.6% от населението на областта е било засегнато от ограничения във водоснабдяването, при едва 4.6% за страната.

По отношение на канализационната инфраструктура, 60.1% от населението на Ловеч е свързано с обществена канализация, като 55.8% имат достъп до пречиствателни станции – стойност под националната средна от 67.4%.

През 2023 г. са генерирани 46 хил. тона битови отпадъци – с 8% по-малко от предходната година. Предадените за депониране отпадъци също намаляват от 44 на 39 хил. тона. Областта разполага с 4 инсталации за третиране на отпадъци, обхващащи 189 дка.

Обслужването на населението със сметосъбиране достига пълно покритие – 100%, при 99.9% за страната. Средното количество събрани битови отпадъци на човек в областта е 407 кг – с 18 кг по-малко от 2022 г.

Фиг. 2. Наличност на дълготрайни материални активи с екологично предназначение в област Ловеч по години

Инвестициите в дълготрайни материални активи с екологично предназначение в Ловеч достигат 198 млн. лв., отбелязвайки ръст от 7% спрямо предходната година.

По отношение на шумовото замърсяване, в областта работят 15 измервателни пункта. В 12 от тях са отчетени нива над допустимите, макар че не са регистрирани стойности над 67 децибела. Най-шумните зони достигат стойности от 63 до 67 dB.

Данните подчертават устойчивост в управлението на водите и отпадъците, но и сериозни предизвикателства като честото налагане на воден режим и необходимостта от по-широко пречистване на отпадъчните води.

 

Методологични бележки

  1. Статистика на водите

Данните за статистика на водите са резултат от провеждането на следните  годишни статистически наблюдения:

– „Обществено водоснабдяване, канализация и пречистване“ – изчерпателно наблюдение. Данните се събират от дружествата, извършващи дейностите събиране, пречистване, доставяне на води и събиране, отвеждане и пречистване на отпадъчни води (ВиК/оператори на СПСОВ и напоителни системи).

– „Водопотребление“ – частично статистическо наблюдение, съсредоточено върху по-големите водоползватели. Критерий за обхват – стопански обекти, ползващи над 36 хил.м3 вода годишно. Доброволно представят данни и предприятия под тези критерии. Изчерпателно се наблюдават предприятията за производство на хидроенергия (ВЕЦ/ПАВЕЦ).

Статистиката на водите се фокусира върху количествените аспекти на водоползването, водоснабдяването, използването на водните ресурси от икономиката и домакинствата, пречистването и отвеждането на отпадъчните води обратно във водните обекти.

  1. Битови отпадъци

Данните за битовите отпадъци се осигуряват чрез специализирано статистическо изследване, обхващащо изчерпателно общинските администрации, в комбинация с административни данни от Изпълнителна агенция по околна среда. Данните за образуваните отпадъци от домакинствата, необхванати от системи за организирано сметосъбиране са резултат от статистическа оценка.

„Битови отпадъци“ са отпадъците, произхождащи основно от домакинствата, както и подобните отпадъци от административните сгради, търговски обекти, училища и други обществени места.

Данните за показателите и дефинициите за битовите отпадъци съответстват на Закона за управление на отпадъците.

  1. Дълготрайните материални активи с екологично предназначение

Дълготрайните материални активи с екологично предназначени  (ДМА – ЕП) са част от общите дълготрайни материални активи в страната.

Дълготрайните материални активи с екологично предназначение включват (1) съоръжения, инсталации и оборудване, необходими за опазване и възстановяване на околната среда по направления (за отпадъчните води, въздуха, земята, обезвреждането на отпадъци, защитата от шума) и (2) апаратура за мониторинг и контрол.

ДМА с екологично предназначение не включват оборудването за опазване на чистотата на въздуха и намаляване на шума и вибрациите в работните помещения, т.е. дейностите за охрана на труда.

  1. Регистрирани шумови нива

Информацията за регистрираните шумови нива се осигурява чрез  изчерпателно статистическо изследване с административен източник на данните Националния център по обществено здраве и анализи.

Наблюдават се нивата на шума в различни територии и устройствени зони в урбанизираните територии и извън тях.

Повече информация и данни за статистика на околната среда са достъпни в Информационна система „ИНФОСТАТ“ (https://infostat.nsi.bg/infostat/pages/module.jsf?x_2=134) и на интернет страницата на НСИ,  в рубриката „Околна среда“ (https://www.nsi.bg/node/2541/).

Коментар