Чуваемост теоретично има, но реални промени и резултати няма

Павлин Иванов

Точно в 12.00 ч. днес, служители на ловешкия Затвор се събраха пред входа на сградата на протест. Исканията на протестиращите са за актуализация на техните заплати, дълбока реформа в тяхната система, запълване на нуждата от нови надзиратели, подобряване на условията за труд.

Последното актуализиране на техните възнаграждения е било през 2020 г. От тогава до днес, инфлацията е “изяла” актуализацията на заплатите им и служителите настояват за увеличение с 15-20 % на техните възнаграждения. Това каза синдикалния лидер Нейко Комитски. Животът е поскъпнал значително през последните месеци, като официалната инфлация е 14.4 %, заяви Председателя на Синдикалната им организация в Ловеч. Като се добави и недостига на хора в системата и все още недобрите условия на труд, съчетани с нужда от законодателни действия за защита на живота, здравето и достойнството на служителите, мотивите за днешния протест са повече от ясни.

Заплатата на един новопостъпващ служител е около 800 лв., а основната заплата на надзирателите е 1230 лв.

Протестиращите поискаха законодателните промени да бъдат в защитата на служителите, върху които нерядко има физическо и вербално посегателство. Исканията за по-сериозни санкции за лишените от свобода.

В Затвора в Ловеч скоро не е имало подобни инциденти, но на различни места в страната са регистрирани подобни случаи.

Нейко Комитски обясни, че днешният протест е част от кампания започнала преди месеци. Досега е имало протести пред Министерски съвет, палатков лагер, символични протести. Чуваемост теоретично има, но реални промени и резултати няма, категоричен беше той. Очакванията на протестиращите служители за реални действия и промени, като днес в 16.00 ч. в София ще бъде поредната среща. Надеждите им са за реални действия за решаване на техните проблеми.

Относно условията на труд, протестиращите служители на Затвора в Ловеч признаха, че подобрения има, но те се правят на парче. И докато едно нещо се изгради, друго вече е амортизирано и се руши. Това, според тях, не е работещ и добър подход.

Друг голям системен проблем, които служителите поставят за решаване е липсата на достатъчно надзиратели. Ежедневно по ресоциализационните и превъзпитателни мероприятия за лишените от свобода се увеличават, а с това и нуждата от надзиратели.

Преди време, конкурси за назначаване на надзиратели и служители са правени на много по-малък период, докато днес конкурсите са много рядко. Откриват се много малко бройки и колкото повече надзиратели се назначават на вакантни бройки, толкова по не стигат.

Друг проблем, които служителите искат да бъде решене е свързан с изградените с техен труд бази за почивка, за които те правят и отчисления по СБКО. В момента, се иска тези бази да бъдат предоставени за настаняване на бежанци.

Не сме против да помагаме на хора в тежка нужда, но това са наши бази, за нашите служители. Те са изградени и се поддържат от нас, казаха протестиращите.