Насилието срещу жени е фокус в проекта „Силната си ти!“ на Сдружение „Мисия. Иновации. Гражданство – МИГ“ и сдружение „Знание“, който двете ловешки неправителствени организации започват.

В Националния пресклуб на БТА в Ловеч Албена Йончева и Ралица Попова представиха целта на проекта, дейностите, които са включени в него и очакваните резултати.

Целта на проекта е да повиши обществената чувствителност по тази толкова болна и актуална тема и с интересни методи да се подобрят знанията и уменията на младите хора по темите, свързани с насилието и стереотипите, основани на пола, и как да противодействат на насилието и потисничеството.

Проектът включва тридневно обучение на млади хора между 18 – 29 години, 80 процента от тях – жени. То ще е по темите: „Насилие основано на пола“, „Права на човека“ и „Театър на потиснатите“. Преминалите обучението ще подготвят две представления по метода „форум театър“ за жители на града, представители на институции, медии, млади хора.

Ще бъде реализирана и информационна кампания, включваща публикации в социалните мрежи, местните и регионалните медии по темата. Ще бъде подредена изложба с фотографии от подготовката и представленията, както и с арт фотографии, направени от младите жени, участващи в проекта. Посланията се очаква да достигнат до две хиляди души, посочи Йончева.

„Темата е изключително важна, донякъде неглижирана. Нашият проект цели превенция и повече информираност за насилието, основано на пола“, заяви Ралица Попова.

По думите й данни от изследване на Националния статистически институт, направено миналата година, сочат, че почти 12 процента от жените на 18 – 74 години са претърпели някакво насилие в живота си. Около 25 процента от тях са претърпели такова от интимния си партньор, а 12,2 на сто споделят, че са имали сексуален тормоз на работното си място.

Очакванията на двете организации са, младите хора да получат нови знания за проблемите с насилието, да “стъпят в обувките” на преживелите насилие, за да изградя достоен живот за себе си и за близките и намерят работещите начини и пътища за справяне с този тежък проблем.

Финансирането по проекта е близо 18 хиляди лева.