За момента въпросът дали мерките ще доведат до трайно решение на проблемите с електрозахранването остава отворен, като бъдещият успех ще зависи от точността на изпълнение и постоянния мониторинг на ситуацията в област Ловеч.
Представители на местната власт и изпълнител от „ЕРМ – Запад“ ЕАД се събраха на работна среща, организирана по инициатива на областния управител Дора Стоянова, с цел да се изяснят причините за продължителното прекъсване на електрозахранването в общините на област Ловеч през периода от 25 до 30 декември 2024 г. и да се обсъдят мерки за предотвратяване на подобни ситуации в бъдеще.
Участници в срещата
На срещата присъстваха кметове и заместник-кметове от общините Априлци, Ловеч, Тетевен и Троян, представители на държавните горски стопанства и други местни управители. От страна на „ЕРМ – Запад“ ЕАД бяха представени изпълнителният директор Радослав Цветков, заместник-председателят на Управителния съвет Виктор Станчев и регионалните представители на фирмата.
Целта на срещата беше да се идентифицират и обсъдят причините за кризисната ситуация с електрозахранването, да се посочат конкретните проблеми по населени места и да се определят необходимите мерки за избягване на подобни случаи в бъдеще.
Представени мерки и инвестиционни планове
По време на срещата представители на „ЕРМ – Запад“ ЕАД предоставиха информация за текущата ситуация и за предприетите стъпки за подобряване на електрозахранването. В обобщение от дискусията бяха посочени следните мерки:
- Инвестиции за 2025 г.: За област Ловеч са планирани инвестиции в размер на 1 милион лева.
- Модернизация на електроинфраструктурата: Ще бъдат поставени 25 комутационни апарата с дистанционно управление, които ще разделят мрежата на участъци за по-бързо локализиране на аварии.
- Реконструкция и обновяване: Предвижда се проектиране на реконструкция на електропроводи и възстановяване на унищожени участъци.
- Подземно окабеляване: Две отсечки въздушен електропровод ще бъдат окабелени и преместени под земята – в Априлци и между Врабево и Стефаново.
- Реконструкция на трафопостове: Планувана е реконструкция на трафопостове с ниско напрежение, замяна на електромери с дистанционно отчитане и подмяна на електрически стълбове, където това е необходимо.
- Краткосрочни действия: Там, където е възможно, ще се почистят сервитутите със средно напрежение, а чрез съдействието на държавните горски стопанства ще се извърши санитарна сеч и отстраняване на болни и опасни дървета в най-рисковите райони.
Областният управител предложи организирането на регулярни срещи с представители на общините, за да се осигури постоянен диалог и проследяване на изпълнението на планираните мерки.
Работната среща разкри обективна картина на предприетите усилия за справяне с кризисната ситуация с електрозахранването. Въпреки че представените мерки и инвестиционните планове показват желание за модернизация и предотвратяване на бъдещи прекъсвания, остава да се проследи тяхното изпълнение и ефективност в практиката. Редовният диалог между местната власт и изпълнителите може да бъде от ключово значение за своевременното откриване и отстраняване на проблемите, като същевременно се гарантира прозрачност по отношение на инвестициите и конкретните технически решения.
За момента въпросът дали мерките ще доведат до трайно решение на проблемите с електрозахранването остава отворен, като бъдещият успех ще зависи от точността на изпълнение и постоянния мониторинг на ситуацията в област Ловеч.