След масовото въвеждане на електронните цигари и вейп устройства на пазара, много хора бяха убедени, че те са безвредни и ще им помогнат да се откажат от тютюнопушенето.
Често маркетинговите компании представят електронните цигари и вейп устройствата като продукти, предоставящи чист никотин и отделящи единствено водни пари, но дали това е точно така?
Батериите на тези устройства загряват течност, за да я превърнат в изпарения, които след това се вдишват и навлизат в дихателната ни система. Тази течност се състои от токсичните вещества пропилен гликол и/или глицерин, които се предлагат в различни аромати и с различно никотиново съдържание. Тя съдържа още токсични материали като олово, калай и никел, които попадайки в белите дробове са изключително трудни да бъдат изчистени от тялото.
Тревожна е тенденцията от употребата на вейпове в чиито състав присъства наркотичното вещество ННС (хексахидроканабинол). То наподобява активната съставка на канабиса, която е ТНС (тетрахидроканабинол), употребата на която има мощен психотичен ефект върху ума и води до пристрастяване и зависимост.
В тази връзка, с цел превенция и по-добра осведоменост, Превантивно-информационен център /ПИЦ/ към Община Ловеч проведе информационни срещи с ученици от 7 клас на ОУ „Христо Никифоров” и учениците от 8 клас на Профилирана езикова гимназия „Екзарх Йосиф І”. Експертите на ПИЦ, съвместно с МКБППМН и инспекторите от Детска педагогическа стая при РУ – Ловеч запознаха младежите с опасните вещества във вейп устройствата и вредното влияние от употребата им върху здравето. Инициативата е част от дейностите по Национална превантивна програма „Работа на полицията в училищата“.
Информационните срещи продължават и в други училища на територията на град Ловеч.