Във връзка с настъпилия пожароопасен сезон за горите и селскостопанската реколта и възникналата опасност от пожари, Община Ловеч напомня някои основни правила. Със започването на жътвената кампания в страната зачестиха пожарите в земеделски земи, които нанасят огромни загуби за земеделските и селскостопанските производители. Обръщаме внимание на гражданите за Абсолютната законова забрана за изгаряне на стърнища и растителни отпадъци в земеделските земи – чл. 6, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на земеделските земи.

Не палете огън на открито във ветровито време. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара с обхващане на значителни площи от огъня.

В дворовете палете огън само, ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни уреди за пожарогасене (съдове с вода и пясък, тупалки и др.).

Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата. Никога не оставайте накладения огън без наблюдение!

Не палете огън в междублоковите пространства, където са паркирани много автомобили, както и в близост до бензиностанции и газостанции, складове за леснозапалими и горими течности.

Особена бдителност по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да проявяват пастири, козари, пчелари, ловци, туристи, собственици на вилни и земеделски имоти. Запаленият в сухи треви и стърнища огън лесно може да обхване намиращи се в съседство трайни насаждения, стопански сгради, вилни и жилищни постройки, горския фонд. Особена е отговорността за недопускането на пожари на председателите на кооперации, собствениците и ползвателите на селскостопански земи, както и на кметовете на населените места.

Не се допуска паркиране и ремонтиране на земеделска и транспортна техника ви в близост до узрели зърнени масиви.

Повишена пожарна опасност крие и небрежното пушене. Хвърлянето на неизгасени фасове може да породи запалителния ефект на бомба. Не изхвърляйте фасове от автомобилите, с които преминавате покрай или през земеделски засети участъци.

Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки –дефекти по тях могат да имат ефектът на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.

Не забравяйте, че от запалвания в земеделските земи, пасища и др., много често пожарът се разпространява изключително бързо в горите! Горските пожари нанасят сериозни щети на околната среда. Те се разпространяват бързо на големи площи в пресечени местности и труднодостъпни за противопожарната техника места.

Сухото време, изсъхналата растителност и вятърът са фактори, които бързо усложняват пожарната обстановка. Характерно за горските пожари е това, че фронтът на пожара често променя посоката си (вследствие на вятъра и турболентните въздушни течения при пожар). Поради това за ликвидирането им се изискват значителни сили и средства. Пожарната статистика показва, че в 1 % от случаите горските пожари се причиняват от мълнии, а в останалите 99 на сто причина за огнените бедствия е била човешката небрежност.

За да опазим зеленото богатство на страната от пожари, стриктно трябва да спазваме противопожарния ред в горите.

Особено бдителни по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да сме както в гората, така и в близост до залесени площи. Горската постеля от изсъхнали листа и треви е леснозапалима дори от сравнително слаби източници на запалване с краткотрайно действие като например хвърлена кибритена клечка, което допринася за бързото разпространение на горенето.

Пожар в природата

Знаете ли, че 35 % от територията на България са гори и страната ни е на трето място в Европа по биологично разнообразие. За една година горските масиви обработват над 10500000  тона  въглероден  диоксид  и  ни  даряват  със  7300000  тона кислород. Средната скорост на пожарите в природата е 22.5 км/ч и за минути може да обхване огромни площи.

Пожарите в природата са явления, които засягат горския и полски фонд, блата, мочурища, както и високите части на планините с предимно нискостеблена растителност. Те често са неконтролируеми и оказват негативно въздействие върху екосистемата. Пожарите в природата нерядко водят и до човешки жертви.

Причини за възникването им:

– Небрежно боравене с огън и изхвърляне на горящи клечки кибрит и незагасени цигари;

– Запалване на битови отпадъци или суха тревна растителност;

– Техническа неизправност на машини и моторни превозни средства, работещи на полето и в  гората;

– Детска игра с огън;

– Самозапалване на вещества и материали;

– Природни явления (мълнии);

– Късо съединение и аварии на електрически далекопроводи;

– Умисъл.

Как да опазим природата от пожар:

Не изхвърляй неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда!

Машините и моторните превозни средства, работещи на полето и в гората, трябва да са технически изправни.

Паленето на огън в гората е забранено, освен на обезопасените и обозначени за това места.

Преди да запалите огън на разрешените за това места, се уверете, че разполагате с вода или други средства за загасяването му, при поява на вятър и при напускане на мястото.

Не бива да се изхвърлят бутилки. Те могат да проявят ефекта на лупа и това  да доведе до запалване на суха трева, листа или растителни остатъци.

Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър – той може да разнесе горящите частици, без да имате възможност за навременна реакция.

Силният вятър увеличава притока на кислород към огнището и подпомага развитието на пожара.

Разчистването на пасища, сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез събирането, окосяването и извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им чрез изгаряне!

За да се предотврати самозапалване, прясното сено се складира на дебел слой само след като изсъхне.

За да се предотвратят пожарите, предизвикани от късо съединение на далекопроводите, под и около тях се оформят просеки.

Абсолютно забранено е опалването на стърнищата.

Какво да правим, ако попаднем в близост до пожар в природата?

Ако забележиш признаци за пожар в природата (дим, мирис на изгоряло и пламъци), е необходимо да оцениш обстановката – да се ориентираш за мястото на възникването му, фронтът и посоката на придвижване на огъня.

При опасност от усложняване на ситуацията потърси безопасен и напусни района на пожара, в посока обратна на посоката на вятъра. Придвижвай се в близост до водоеми или водоизточници /язовири, езера, реки и потоци/.

След като избегнеш първоначалната опасност, по най- бързия начин подай съобщение за забелязания пожар на тел. 112, в близка хижа или туристически пункт, в местното лесничейство или в кметството.

Ако имаш информация за хора, в близост до огнището на запалване, или в района на пожара, подай бързо тази информация.

Ако запалването е в начална фаза, може да го потушиш с пръст, пясък и тупалки от зелени клони. Ако имаш възможност използвай вода или налична техника.

Защити дрехите и косата си от запалване /при възможност ги намокри/, както и дихателните си пътища /с мокра тъкан или други предпазни средства/.

Разкажи на пристигналите на място пожарни екипи цялата информация, с която разполагаш и следвай техните указания.

 

При откриване на признаци на запалвания в полето или горския фонд търсете най-бързата възможност за подаване на съобщение за пожар на тел. 112.

Наредба № 1 за опазване и поддържане на обществения ред, чистотата, общественото имущество и природата на Ловешката община

Раздел ІV

Пожарна безопасност и защита на населението

Чл. 16. Забранява се:

1. Паленето на огън по улици, площади и паркове, а така също и в близост на пасища, ливади, стърнища, посеви, горски и зърнени масиви.

При нарушение се налага глоба от 50 до 500 лева.

2. Съхраняването на нафта, бензин и други лесно-запалими течности /ЛЗТ/ и горими течности /ГТ/ на открито и в тавански помещения, а в сутерени и мазета на не повече от 500 литра в помещение.

При нарушение се налага глоба от 50 до 500 лева.

3. Съхраняването на горими материали (сено, слама, дървен материал и други) в непосредствена близост до сгради да става съгласно противопожарните изисквания.

При нарушение се налага глоба от 50 до 250 лева.

4. Ползването на необезопасени комини и прекарването на нерегламентирани димоотводни тръби през прозорци, врати и стени.

При нарушение се налага глоба от 50 до 250 лева.

5. Паркирането и спирането върху и в близост до пожарните хидранти и подстъпите към противопожарните водоеми, маркирани и обозначени по подходящ начин.

При нарушение се налага глоба от 50 до 100 лева.

6. Използването на вентилационни канали в качеството на димоотводи.

При нарушение се налага глоба от 50 до 250 лева.

7. Ползването на нестандартни и необезопасени отоплителни уреди, оставянето им без наблюдение и разпалването им с леснозапалими и горивни течности.

При нарушение се налага глоба от 50 до 250 лева.

8. Монтирането на павилиони, фургони и други временни постройки по улици, площади, паркове и градини без предварително съгласуване с Районна служба “Пожарна безопасност и защита на населението” /РС ПБЗН/.

При нарушение се налага глоба от 50 до 200 лева.

9. Складиране на материали и оборудване, паркиране на превозни средства, изграждане на временни постройки и други, с които се затварят проходи и незастроени свободни  пространства между сгради и съоръжения.

При нарушение се налага глоба от 100 до 500 лева.

10. Промяна на функционалното и конструктивно предназначение и техническо преоборудване на помещения без разработването на съответна документация, съгласувано с органите на пожарна и аварийна безопасност.

При нарушение се налага глоба от 50 до 200 лева.

11. Злоупотребата със спешните телефони.

При нарушение се налага глоба от 100 до 500 лева

12. Използването на открит огън на разстояние по-малко от 50 метра от пожаро- и взривоопасни обекти.

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 200 лева.

13. Складиране на различни материали и оборудване в коридорите, изходите, предверията, стълбищните клетки и други пътища за евакуация, заключване на вратите по пътищата за евакуация, когато в сградите и помещенията пребивават хора.

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 200 лева.

14. Използването на открит огън и тютюнопушенето на пожаронеобезопасени площадки на разстояние по-малко от 50 метра от посевите, горските масиви и складиран фураж.

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 200 лева.

Чл. 17. Задължават се:

1. Гражданите, търговците и организациите, извършващи изкопни работи по уличните и пътните платна, “В и К” мрежите и други комуникации, както и при режим на водата да уведомяват РС ПБЗН.

При нарушение се налага глоба от 50 до 250 лева.

2. Обектите и търговците преди започване на ремонт, реконструкции, модернизации и ново строителство да го съгласуват с РС ПБЗН.

При нарушение се налага глоба от 50 до 100 лева.

3. Ръководителите на търговски дружества и организации да предоставят за ползване от специалните автомобили на противопожарната охрана, собствените водоизточници по време и след пожар.

При нарушение се налага глоба от 50 до 250 лева. Нарушителят дължи и обезщетение за претърпените от собственика вреди.

4. Управителите на етажна собственост, ръководителите на обекти и собствениците на застроени имоти да осигуряват редовно почистване на комините и прилежащите терени към сградите, и вземат необходимите предпазни мерки против възникването на пожари.

При нарушение се налога глоба от 50 до 100 лева.

5. Родителите да осигурят контрол върху действията на децата, които могат да доведат до възникване на пожари.

При нарушение се налага глоба от 50 до 100 лева.

6. Гражданите, персонала на търговски дружества, организации и учреждения при възникване на пожар и аварийни бедствия да спазват разпорежданията и оказват съдействие на оперативните подразделения.

При нарушение се налага глоба от 50 до 100 лева.

7. Кметовете на кметства и кметските наместници да сформират гасачески групи по места и да осигуряват необходимото оборудване и техника за гасене на пожари на територията на кметството.

При нарушение се налага глоба от 50 до 250 лева.

8. Организаторите и органите, разрешаващи провеждането на масови мероприятия, да ги съгласуват с органите на пожарна безопасност и защита на населението /ПБЗН/, преди мероприятието, когато тези мероприятия са свързани с палене на огньове, факелни шествия, зари и др.

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 200 лева

9. Организаторите и органите, разрешаващи направата на празнична украса на обществени места с използването на енергийни източници /газ, леснозапалими течности, ел.енергия и др./ да съгласуват тези дейности с органите на ПБЗН.

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 200 лева

10. Ръководителите на учреждения, организации и фирми, съобразно особеностите на пожарната опасност в техните обекти да издават вътрешни наредби, заповеди и инструкции за организиране на пожарната им безопасност.

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 200 лева

Чл. 18. Лицата извършващи дейност по занятие по прибиране на реколтата при жътвените кампании се задължават:

1. да изготвят планове с мероприятия за пожарна безопасност при подготовката и провеждането на кампанията по прибиране на реколтата;

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 200 лева.

2. да определят със заповед отговорници по наблюдение и опазване на посевите, зърното и фуражите от пожари;

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 350 лева.

3. да организират качествен ремонт, пожарообезопасяване и оборудване с противопожарни уреди и съоръжения на селскостопанските машини;

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 450 лева.

4. да организират и провеждат обучение и инструктаж на всички механизатори и участници в кампаниите по прибиране на реколтата.

При нарушение се налага глоба в размер от 50 до 200 лева.