По повод 14 февруари  „Свети Валентин – ден на влюбените“ стартира вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания. Кампанията се реализира в рамките на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции (СПИ) на Министерството на здравеопазването, в партньорство с Българския Червен кръст, регионалните здравни инспекции, общини, учебни заведения и социални институции.

Сърцата на любовта разцъфнаха в училищата в  град Ловеч, Априлци както и в гимназиите в Тетевен. Под мотото „Предай нататък – любовта, не вируса!“ днес с организацията на младите червенокръстци, ученици поставяха послания за любовта, граждани получиха пожелания, балони сърчица и информационни материали за превенция на полово предаваните заболявания.

 Доброволците на БМЧК-Ловеч съвместно с доброволците от „Център за работа с доброволци“ към РБ „проф.Беню Цонев“ популяризираха местата и кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН, сифилис, хепатит В и С в РЗИ-Ловеч, подаряваха сърчица с предпазни средства, влюбени двойки, приятели, майки с деца и просто весели хора се снимаха с рамката на любовта. В инициативата се включи дори областния управител г-жа Дора Стоянова.

В Априлци  червенокръстците раздадоха цялата си любов на хората, дарявайки им сърчица с послания в училище, поликлиниката, в магазини и гражданите, излезли на разходка. Хората бяха щастливи и благодарни.

Младите червенокръстци от Тетевен раздаваха в гимназиите информационни материали, балони и презервативи. Влюбените двойки, добри приятели или просто усмихнати хора се снимаха и в рамките на любовта както в училищата така и в града.

Денят на св. Валентин се е празнувал още през езически времена, когато според римския обичай Луперкалия, славещ бога на плодородието Таунус (Пан), по време на пищна церемония мъжете изваждали от кутия имената на девойката, грабнала сърцето им. Цялото това „наричане“ се практикувало почти до XX в. и то ден преди древния Празник на семейството (15.02). По време на Луперкалия действал голият Купидон, известен още като Ерос и Амур. Въпросният бог си правел майтапи с хората, като ги стрелял с любовни стрелички. Уцелел ли, човекът мигом се влюбвал. От тук идва и вярването, че любовта е сляпа.

В доброто старо време император Клавдий събирал доброволци за армията си, но никой от мъжете не искал да се бие и да умре, оставяйки любимата и семейството си сами и явилите се били малцина. Тогава на Клавдий му хрумнала щурата идея, че ако забрани брака, доброволците ще станат повече. Някъде в древната римска държава живял свещеникът Валентин, който напук на императора венчаел влюбени двойки.

Коментар