По данни на Националния статистически институт преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор в област Ловеч към 31.12.2019 г. възлизат на 147.1 млн. евро, което е с 21.6% повече в сравнение с 2018 година.
През 2019 г. най-голяма е стойността на направените преки чуждестранни инвестиции в промишлеността – 133.8 млн. евро, като е регистрирано нарастване с 24.7% спрямо предходната година. Следващ по обем на направените ПЧИ е сектора на услугите (търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) – 10.5 млн. евро.
През 2019 г. най-много преки чуждестранни инвестиции са направени на територията на община Ябланица.
По окончателни данни през 2019 г. извършените разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) са 169.5 млн. лв., което е с 16.6% повече в сравнение с 2018 година.
Най-голям обем инвестиции в ДМА са вложени в сектор „Промишленост“ – 91.2 млн. лв., или 53.8% от общия обем на направените инвестиции през годината. Спрямо 2018 г. показателят бележи ръст от 16.1%. На второ място е сектора на услугите (търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) с 34.0 млн. лв., или 20.1% от общия обем, като се отчита увеличение от 60.8% спрямо 2018 година. Разходите за ДМА в сектор „Селско , горско и рибно стопанство“ са 30.9 млн. лв. или 18.2%, като спрямо 2018 г. инвестициите в сектора се увеличават с 15.8%.
Регистрирана е промяна и в структурата на извършените разходи за придобиване на дълготрайни материални активи през 2019 г. по видове. Спрямо 2018 г. се наблюдава ръст на относителния дял на направените инвестиции за закупуване на сгради, строителни съоръжения и конструкции с 0.9 пункта и на закупуване на транспортни средства – с 0.1 пункта. Същевременно се наблюдава намаление на относителния дял на машини, производствено оборудване и апаратура – с 0.5 пункта, на земя – с 0.3 пункта и на други разходи с 0.2 пункта.
Методологични бележки
Чуждестранна пряка инвестиция е всяко вложение, което включва дългосрочни отношения, отразяващи дълготрайния интерес на резидент на чуждестранна икономика (чуждестранен пряк инвеститор) в предприятие – резидент на българската икономика (инвестиционно предприятие). Пряката инвестиция включва както първоначалната трансакция между два субекта, така и всички последващи трансакции между тях.
Обемът на чуждестранната пряка инвестиция в инвестиционното предприятие се определя като сума от:
-
чуждестранно участие в собствения капитал на предприятието;
-
плюс размера на непогасената към 31.12. на отчетната година част от главницата по дългосрочни и краткосрочни заеми и търговски кредити, отпуснати от чуждестранния инвеститор на инвестиционното предприятие;
-
минус размера на неизплатената към 31.12. на отчетната година част от главницата по дългосрочни и краткосрочни заеми и търговски кредити, отпуснати на чуждестранния инвеститор от инвестиционното предприятие.
Разходи за придобиване на ДМА през отчетния период включват фактически извършените
разходи за закупуване на земя и за изграждане на сгради, строителни съоръжения и конструкции чрез възлагане и по стопански начин, за доставка и монтаж на ДМА, за закупуване на машини, съоръжения, оборудване и транспортни средства, за геоложки и хидроложки проучвания, за проучвателни и проектантски работи, обслужващо строителството и други разходи, свързани с придобиването на ДМА.
В обема на разходите за придобиване на ДМА не се включват текущите разходи за поддържане на наличните ДМА.