През 2015 г. НАП ще осигури възможност на своите клиенти да подават данъчните си декларации и с персонален идентификационен код (ПИК), обещават от приходната администрация. От приходното ведомство вече работят върху най-новата електронната услуга, но преди пускането й трябва да бъдат приети законодателни промени, които да позволят идентифицирането на подателя на декларацията чрез ПИК, а не само с електронен подпис.
До момента в цялата страна са издадени безплатно над 220 000 персонални кодове, като клиентите на НАП са направили с тях над 2,5 млн. онлайн операции с тях. Най-често ПИК се използва за справки за задължения към бюджета и при издаване на удостоверения, допълват от приходната агенцията.
В момента с ПИК гражданите могат да проверяват в интернет върху каква сума работодателите внасят осигурителните им вноски, да получат информация за пенсионния фонд, в който се осигуряват, както и да проследят какъв трудов договор е декларирал пред НАП техният работодател. Чрез ПИК клиентите на приходната агенция могат да поискат и издаването на документ, като например удостоверение за липса на задължения, да проверят какви са задълженията им към бюджета, както и какви плащания са направили.
Клиентите на НАП могат да получат безплатно своя ПИК в офиса на агенцията по постоянен адрес или по регистрация за фирмите.
Информация за услугите с ПИК може да се получи на информационния телефон 0700 18 700 на цената на градски разговор.
И какво се оказа, че най-доходните професии, са в нарушение с благословията на НАП и др. органи. Лекари, зъболекари, адвокати, таксиметрови и др. не издават касови бонове. За църквите да не говорим.
А в такситата и автобусите? Питаме дали някой е получил касова бележка, а защо не си ги искаме?
А защо да си ги искаме…в закона пише, че са длъжни да издават касоваа бележка…а не при поискване… И защо за някой категории професии доходите оставан необложени с даници? Къде е НАП в тези случаи???
В закона пише, че трябва да съхраняваме касовите бележки до излизането ни от обекта. Как да съхраняваме нещо, което не ни е дадено или не сме си взели. Не искам да споря, а само да споделя, че ако не ни дават касови бележки ние трябва да си ги изискаме, в наш интерес е.
Ако не си взимаме бележките, дори и да не искат да ни ги дават, няма да влязат пари от данъци в бюджета.
Като написах, че са длъжни да издават касови бележки, имах предвид, че това им е задължение на тях и трябва да си го изпълняват. Както всички, които си плащат данъците всеки месец, за доходите които са получили, не чакат никой да ги кани или НАП да си ги поиска…
А някой получил ли е касова бележка от личният си лекар при заплащане на потребителската такса?
Ще Ви задам няколко въпроса:
1. Защо в българските църкви няма касови апарати???
2. По кой закон, българските църкви са освободени от касови апарати???
3. Как се отчитат, приходите в българските църкви???
4. Къде е НАП, къде са данъчните служители???
5. Кой е разпоредил, в българските църкви да няма касови апарати???
6. Къде отиват парите от продажбите в българските църкви???
7. Колко са пари, които до този момент, не са постъпили от приходите на българските църкви в държавния бюджет???
Въпрос точно в „десятката“.Но от тук няма кой да отговори.Б.Б. и Ц.Ц.не четат този сайт.А въпросът е досущ за петъчните разпити на новите министри.А дано….ама нада ли….