Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, заедно с останалите учителски синдикати подписаха Национален КТД за системата на „Средното образование“, съобщи председателя на профсъюза Юлиян Петров.
. Договорените параметри са най-добрите за работещите в системата членове представителни синдикати и работодателски организации за последните 10 години.
Важните договорени акценти за учителите в България са:
- Минималната работна заплати на младите учители се увеличава от 500 на 530 лева.
- С двайсет лева се увеличават заплатите на останалите педагогически длъжности, съответно: „Старши“ учител-555лв.; „Главен“ учител-590лв.; пом.-директор-630лв.; директор-680 лв.
- Учителите, директорите и служителите, членове на синдикалните и работодателски организации получават осем брутни работни заплати при пенсиониране.
- Детските градини и извънучилищните звена ще участват в националните програми в образованието от 2015г.
- Годишния хорариум на учителите по история, география и философски цикъл се намалява от 720 на 684 часа годишно.
- Трудовите правоотношения на членове на синдикати се прекратяват след съгласие на синдикалната структура.
- Работодателите се задължават да осигурят три извънредни плащания на работещите в системата учители и служители.
- За педагогическите специалисти, които работят с деца със специални образователни потребности се осигурява допълнително плащане не по-малко от 20 лева.
- За преподаватели с научна степен „доктор“ и „доктор на науките“ се увеличава допълнителното възнаграждение съответно 85 и 100 лева.
- На учителите в детските учебни заведения е договорено за първи път по 10 лв. месечно за административна работа.
- За учители проверяващи олимпиади, писмени работи, външно оценяване е договорено допълнително заплащане от 0.1 до 0.3 за брой работи.
- Учителите имат право да избират сами мястото на своята самоподготовка.
- Представителното облекло на учителите се увеличава от 320 на 350 лева, а работното облекло на непедагогическия персонал се коригира от 240 на 250 лв.
Колективния трудов договор влиза в сила от днес и договорените по-добри условия показват, както добрия социален диалог и упорита работа на синдикатите, така и положителното отношение на екипа на МОН и проф. Клисарова към българските учители и ученици.
Даниела Радоева И те би трябвало да имат 30 минути за почивка и съответно работното им време в ДГ да е 6 часа и половина. Тези неща се регламентират е Правилника за вътрешния трудов ред.
Златина Великова Да така е .Ами учителите не почиват ли ? Или не обядват? Да ,явно техните почивки са не регламентирани .
Работят 8 часа и половина, защото имат регламентирана почивка от 30 минути – за хранене, кафе и т.н.
porednata prostotiya-podigravka s uchitelite
Все отнякъде трябва да се започне.Хубавото е ,че това все пак е повече от НИЩОТО , където бяхме натикани.
не се притеснявайте…..ние в социалната сфера сме по-зле и от вас.
Да така е, аз от 7 години работя в детска градина с основна заплата 350 лв а чисто вземам 306 лв и съм в ясла като помощник възпитател.
А защо не се споменават заплатите на Ръководител учебно-изчислителен кабинет… Как се поддържа сайта на училището, образец и тн. Хайде да не ни пропускате….
В нашата държава от 2009 г на даскали и на полицай не са спирали да им вдигат ежегодно заплатите, въпреки кризата . Те дори не са държавни служители , но са галениците на държавната софра на всички правителства >>>> и все реват >>> все им били малки заплатите.
Ами като са ви малки заплатите.. има други дето чакат за тези пари – ама си натискате парцалите , нали …щото нищо друго не можете да правите и само там бихте могли да виреете!
„Като видях , че нищо не струвам , реших да учителствувам“ – П.Р.Славейков
гнидо кестенява неграмотна, изречението е извадено от контекста и в този вид си променя смисъла.
Старата омраза към ‘даскалите’ е от комплекса ти за малоценност.
Не са виновни те за тъпотията ти.
Аз работя в дет. градина и 6 часа не мога да си поема въздух .Какви ги говори този ,, марси“.Само нагнетява обстановката.Не може да се слагат всички под един знаменател.
От всичко това само 12 т ми допада като формулировка!Иначе самоподготовката я отработваме като чистим детската градина и разни други несвойствени дейности!
Антоанета Алексиева Госпожо за съжаление в детските градини обезщетенията се изплащат от делегирания бюджет. Вече години се надяваме да бъдем включени и ние .
А пък на нас не ни дават никакви пари за облекло вече години наред.
Живея и работя в Швеция. Съпругата ми е учителка. Тук няма такова нещо като месечна заплата. Заплащането е на час, като една четвърт от часовете са за самопотготовка. Допълнителното работно време се заплаща по 1.25% над основното.
Не мога да си представя как високо образованихора носещи отговорността за бъдещите поколения ще се чувстват доволни и горди със професията си и жълтите стотинки които получават за труда си. Не е чудно че тези които би трябвало да са учители не желаят, а много от тези които се съгласяват не би трябвало да бъдат. с
всички, които са ощетени в заплащането , трябва да спрат да цитират числа/ цифри , а да се борят тяхното заплащане да бъде вързано процентно със заплатите на депутатите. Така няма да ви "вдигат" заплатите с 10 лв., а с повече и ще става автоматично. Това трябва да изискат вашите синдикати и т. н. , а не да се пулят по телевизиите. Вдигнат ли си депутатите заплатите и вашите се вдигат! Нооо – депутатите ще скочат и някой трябва да се бори… Борете се, не хленчете! Уважавайте труда си, за да го уважават всички! Успех!
И аз напълно ви подкрепям,защото нас от непедагогическия персонал за нищо ни нямат.Работила съм и в селско училище като чистачка,където работата е много трудна,защото си човек за всичко-и хамалин,и бодигард,и подръжка,и още,и още много неща…В селското училище няма нито парно,нито климатици-само големи стари печки на твърдо гориво.Мъкнеш въглища и дърва като луд,гълташ прахоляците от горещите печки като ги чистиш и накрая колко получаваш…..мизерни пари…Нито стотинка за вредни условия на труд,нито нещо с което да прочистиш организма от праха,да не говорим и за психическото натоварване от крясъците и наглостта на учениците.Опитах и „сладостта“от работата в селска детска градина като готвач.Не си мислете,че щом е селска значи няма много деца…Напротив-50-60 са.Докато в градските детски градини имат по 2-3 готвачки,в селската е само една-тя е готвачка,тя е миячка и всичко…за „огромната“заплата от 340 лв.Направо да се чуди човек как да ги похарчи!!!!
Мисля,че е редно да се каже,че заплатите се актуализират,за да можем да плащаме порастващите сметки!Прочетох всички коментари тук и за пореден път разбрах защо нищо не се случва при нас -нападки,заяждания,злоба,завист…..ето това очакват онези нагоре
Да, права си Марси и аз имам наблюдения в детската градина.Аз съм от помощния персонал в детска ясла.Ние повече гледаме децата отколкото сестрите.Те не могат да познаят кога едно дете е с температура.Минималната заплата е 340 но взимам чисти 280.А вършиш повече работа отколкото тях.Но казват да си учил.Така е но от човешка гледна точка и ние имаме деца.А с 280 как да ги издържаме?
Напълно те подкрепям.
Винаги по низшите ще страдат и много се дразня като някой ми каже да си учила какъв ти е проблема? Е, само учители и професори и „висшисти“ ли трябва да има? А и не е важно дали имаш висше, а дали имаш акъл в главата както се казва, а не да претендираш, че имаш диплома, а си неграмотен.Много неща могат да се кажат, но няма смисъл, то и даржавата ни е такава – рибата мирише от към главата.
Браво, Marsi, точно като теб пише грамотният човек, цитирам те: „Първо виште си правописа…“ 🙂
Да, права си сгрешила съм, но аз не съм учител, нито имам висше и все пак има някои учители които са си доста неграмотни.