От 1 март протоколите за скъпоструващо домашно лечение, за които не се изисква извършване на експертиза, се подават по електронен път в РЗОК, съобщават от ловешката здравна каса. Електронните протоколи заместват използваните до момента хартиени протоколи за предписване на лекарства за домашно лечение.
Чрез въвеждане на Е-протоколите отпада задължението на здравноосигурените лица (ЗОЛ) да посещават РЗОК и да представят медицинска документация за заверка на протокол. Отпада и ангажиментът им да съхраняват и да предоставят в аптеката хартиените протоколи при получаване на изписаните им медикаменти.
Електронно предписание (е-рецепта) по утвърден електронен протокол имат право да издават общопрактикуващите лекари (ОПЛ) и лекари специалисти от извънболничната медицинска помощ, сключили договор с НЗОК.
При изпълнение на електронно предписание по Е-протокол отпада задължението на аптеката да вписва отпуснатите медикаменти в хартиените протоколи.
Информация относно статуса на Е-протоколите се предоставя от районната здравноосигурителна каса (РЗОК) на здравноосигуреното лице (ЗОЛ) по избрания от него и вписан в Е-протокола начин.
Времето от 01.03.2023 г. до 30.04.2023 г. е преходен период, през който се допуска издаване на „Протокол за предписване на лекарства, заплащани от НЗОК/РЗОК” на хартиен носител, по установения към момента ред, в случай че електронната услуга за издаване на Е-протокол не е реализирана в медицинския софтуер на лекаря специалист.
През преходния период издадените на хартиен носител протоколи за скъпоструващо домашно лечение се утвърждават в РЗОК по установения към момента ред и са валидни в съответствие с вписания в тях срок „валиден от“ и „валиден до“. По тях се издават и изпълняват електронни предписания (e-рецепти) по утвърдения към момента ред.
В НЗОК е създаден национален регистър на протоколите. В него се съдържат всички данни за история на заболяванията/диагнозите на ЗОЛ и издадените и одобрени/отказани протоколи.