Кметът на Троян подписа пет договора по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд –  Етап I“, финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)

Почти една година след обявяване на резултатите от класирането на проектните предложени по процедура  „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ се стигна до подписване на договорите за безвъзмездна финансова помощ. Припомняме, че по процедурата бяха подадени 15 бр. заявления за финансов интерес от сдружения на собствениците, съответно за 15 бр. сгради. Всички подадени от Община Троян проектни предложения бяха одобрени, но в зависимост от получените точки, за финансиране се класираха 7 бр. сгради на обща стойност 9 443 259,19 лв. Останалите са в резервен списък.

Към настоящия момент са подписани 5 бр. договори за безвъзмездна финансова помощ за сградите: бл. „Иглика 2“, ж.к. „Лъгът“, бл.217, ж.к. „Лъгът“, бл.218, ж.к. „Христо Смирненски“, бл.1 и ул. „Христо Ботев“ №171-177. Общата стойност на подписаните договори е в размер на 7 038 669,64 лв.

В процес на подписване са договорите за сградите ж.к. „Лъгът“, бл.14 „Троянка“ и бл. „Синчец“ на ул. „Генерал Карцов“ №136 на обща стойност 2 404 589,55 лв.

Одобрените за финансиране сгради обхващат 389 бр. самостоятелно обособени обекти и 6 бр. стопански обекти.

За да постигнем този успех, от изключителна важност беше добрата комуникация между Общинската администрация и заинтересованите граждани, което за пореден път показа, че съвместните усилия си заслужават и са предпоставка за устойчиво развитие. Посоченото  потвърждава убеждението, че традиционно, в края на всяка година се случват дългоочаквани събития.

За съжаление, управляващите органи на различните програми често поставят общините и заинтересованите страни в напрегната и трудна ситуация, като обявяват процедурите за кандидатстване в последния момент и поставят много кратки срокове за подаване на проектни предложения. Налага се сериозни и изискващи значително технологично време проектни предложения да се подготвят за 2-3 месеца, което е крайно недостатъчно време, за да се отговори на всички изисквания на съответната програма. В края на настоящата и началото на следващата година, Общината трябва да подготви конкретните проекти предложение по одобрената концепция за интегрирани териториални инвестиции „Заедно за интегрирано териториално развитие на териториите по поречието на река „Осъм“ и нейните притоци“.

Независимо от трудностите, Общинската администрация винаги се е стремяла да се възползва от всяка предоставена възможност, за да направи живота на гражданите си по-комфортен, а територията на общината да превърне в едно по-добро място за живеене.