Коефициентът на обхванатите деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст в област Ловеч за миналата учебна година е 98,19%, което дава четвърто място в страната, като са приспаднати учениците в чужбина. Това съобщи на заседание миналата седмица на Областния координационен център началникът на Районното управление на образованието (РУО) Иваничка Буровска.

Центърът осъществява контрол по изпълнението на Механизма по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст на областно ниво, като осъществява координация между институциите на територията на област Ловеч.

На заседанието Буровска обясни още, че до 30 ноември т.г. екипите за обхват приоритетно ще прилагат мерки по обхващане и записване на деца в задължителна предучилищна и училищна възраст, които не са записани в детска градина или училище, или пък са посещавали учебно или детско заведение, но са отпаднали през предходната учебна година. В област Ловеч работят 22 екипа за обхват с включени 188 участници от различни институции – РУО, общини, „Социално подпомагане“, МВР.

Началникът на РУО посочи основните причини за отпадане от детски и учебни заведения. Те са са културологични, отсъствия по неуважителни причини, семейни причини, трудна адаптация към обучаващата общност, деструктивно поведение, обучителни затруднения и пропуски.

Буровска идентифицира главните проблеми и трудности в дейностите по Механизма: липса на ангажираност и подкрепа от страна на родителите, наличието на неактуални данни за адресите на деца и ученици, подлежащи на задължително предучилищно и училищно обучение, получавани от ГД „Гражданска регистрация и административно обслужване“, допускане на голям брой отсъствия по неуважителни причини и представяне на медицински бележки с неизяснени обстоятелства, деца, които не се записват в детска градина поради липса на имунизации, ранните бракове и майчинството. Затрудненията идват още от неефективните и неизпълними санкции за родителите по отношение отпадането на децата им, периодичното извеждане на деца в чужбина от техните родители и връщане в образованието на несъответстваща възраст, наличие на деца с тежки увреждания и нежелание на родителите да предприемат необходимите действия за осигуряване на индивидуално обучение.

Представителите на общините докладваха на заседанието своите дейности по Механизма. От община Ловеч отчетоха добра успеваемост. В образователната система – в подготвителна група, са върнати 28 деца, няма сигнали за необхванати. В общините Априлци и Тетевен всички деца са обхванати.

За изминалата учебна година в община Троян са отпаднали трима ученици и едно дете от детска градина, заминали в чужбина. За настоящата учебна година двама от тях са записани отново. Няма преждевременно напуснали ученици, едно 4-годишно дете, подлежащо на задължително образование, е необхванато. Детските градини и училищата в община Луковит са пълни, но там основен проблем остава трудната комуникация с родителите и високият процент ученици от етническата общност, както и излизането в чужбина на деца и ученици и трудното проследяване дали при завръщането са записани в образователната система. Подобен проблем откроиха и от община Угърчин – четири деца, подлежащи на предучилищно образование, са заминали в чужбина, пет в други населени места, едно е с физически затруднения и в невъзможност да посещава детска градина, шестима ученици са извън страната, а четирима в други населени места и училища, трима не са открити на адрес.

С друг проблем пък се сблъскват в община Летница. При обхождане на адресите се установява, че децата не се отглеждат от родителите, а от други близки, което пречи те да бъдат върнати и записани в училище.

Основен приоритет за тази учебна година, посочи началникът на РУО, е повишаването на обхвата и пълноценното включване на децата и учениците в образователната система. Планираните дейности са засилване контрола върху присъствието на учениците в учебните часове и активизиране на взаимодействието между институциите, участници в екипите за обхват. Всички директори на детски градини и училища са запознати с националната програма „Заедно за всяко дете“, която освен подпомагане на екипите за обхват включва и добри практики за взаимодействие с родителите на децата и учениците в задължителната предучилищна и училищна възраст. Друг модул по програмата е партньорски модел за включване в образователната система на деца и ученици с риск от отпадане. Той е насочен основно към общините и средствата, които се отпускат, служат за информационни кампании за възможностите и задълженията на родителите при записване на децата и учениците в образователната система,  за организиране на дейности с ученици в риск съвместно с техните родители и на междуинституционални инициативи за приобщаване на учениците в риск от отпадане.

Механизмът е приет с постановление на Министерския съвет от 2018 г.