Отчитайки заявената проектна и административна готовност на Община Ловеч да кандидатства с предложение за изпълнение на инвестиция по плана за възстановяване и устойчивост или по програмата „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 за реализация на одобрения проект и влязлото в сила разрешение за строеж за преустройство и обновяване на терена на бившата казарма в Ловеч, както и с оглед на отворената към момента процедура по ИСУН и възможността за кандидатстване чрез подаване на концепции за интегрирани териториални инвестиции, областният управител удължава срока за прехвърляне на имот от бившата казарма в собственост на държавата до 27 септември т. г.

Писмо в тази връзка Виктор Стойчев изпрати до началника на политическия кабинет на министър-председателя, откъдето поискаха проверка и становище по изпратено от кмета на Община Ловеч писмо до премиера акад. Николай Денков, министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, министъра на отбраната Тодор Тагарев и председателя на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Николай Нанков.

В писмото си Корнелия Маринова изтъква, че „понастоящем теренът на бившата казарма е приобщен като естествена част от градската среда и се използва за целите, за които е предоставен“ – твърдение, което областният управител счита за категорично невярно. А и от извършени огледи на имота е установено, че фактически няма реализиране на предвиденото мероприятие, за което теренът е прехвърлен на община Ловеч. Не са положени никакви грижи за облагородяване на пространството, което реално се използва за паркинг на служебните автомобили на общината и не е достъпно за гражданите. А изложените мотиви в писмото на кмета на Ловеч до министър-председателя за реализиране „при условията на етапност“ не са заложени от законодателя, нито са включени в сключения с областния управител договор за предоставяне на имота.

На 1 август т. г. областният управител поиска от Община Ловеч терен от бившата казарма в Ловеч, представляващ недвижим имот с площ 4382 кв. м, застроен с 13 сгради, да бъде прехвърлен в собственост на държавата в срок до 1 септември т. г. Причината – неизпълнение на договора, с който имотът се предоставя на общината от държавата за изграждане на централен общоградски парк. Правото на собственост върху имота е прехвърлен безвъзмездно на общината с решение на Министерския съвет от октомври 2017 г., а договора областният управител и кметът са сключили в началото на декември 2017 г. със срок на действие пет години. Договорът е изтекъл през декември м.г. В него е заложена клауза, според която при нереализиране на предвиденото мероприятие в срок до пет години от придобиването на имота общината се задължава да прехвърли собствеността върху него на държавата.

Теренът на бившата казарма представлява общо четири имота, като три от тях общината придобива безвъзмездно след решение на правителството и съгласно договор още от юли 2014 г., без изрично да се указва за какво да се използват. Междувременно стана ясно и че общината не е уведомила областната администрация, че е обединила първите три предоставени й имота с четвъртия, въпреки че той е прехвърлен под условие.

Областният управител отново изрази мнението, че законът трябва да се спазва. Отчитайки обаче и обществения интерес, Стойчев счита за резонно да удължи дадения срок, за да предостави възможност на общината да предприеме необходимите действия за кандидатстване за финансиране на проекта за градски парк.