Това е промяната, която искаме да направим, обществото не може да бъде заложник на която и да е институция, окована в собствените си процедури, и на нито един мениджър, поставящ печалбата над безопасността
До утре на обед собственикът на „Мелта 90“ АД – Ловеч, да депозира в областната администрация план за действия с конкретни стъпки и срокове за преодоляване на проблема с амоняка. Това областният управител Виктор Стойчев изиска вчера на среща с всички институции, ангажирани със ситуацията. Участваха представители на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) – регионален отдел Враца, РИОСВ – Плевен, директорът и зам.-директорът на ОДМВР – Ловеч, Станислав Великов и Георги Иванов, директорът на РДПБЗН – Ловеч, Владимир Кацарски, зам.-кметът на община Ловеч Даниел Колев, собственикът на „Мелта 90“ Андрей Тенев и граждани, внесли в областната администрация подписка с искане проблемът с изтичането на амоняк, острата миризма и шума да се реши незабавно.
Стойчев поиска яснота по предстоящите конкретни стъпки, които ще предприеме собственикът, тъй като се оказа, че няма държавен орган, който би могъл физически да спре инсталацията от експлоатация, заповеди за което има от ДАМТН заради изтеклия срок на технически преглед на съоръженията с повишена опасност на територията на предприятието. Отговорността за физическото спиране е на ползвателя, подчертаха от ДАМТН. Тенев заяви, че няма да спре инсталацията, тъй като по думите му тогава би могло „да се повтори в многократно по-тежка форма ситуацията“ – тоест изтичане на по-голямо количество амоняк с опасност за целия град. Той потвърди, че фирма, специализирана в поддържане и ремонт на амонячни инсталации, е била на оглед в понеделник в „Мелта“ и очаква офертата й за подмяна на тръбите с цени и график на изпълнение.
От РИОСВ съобщиха, че е започнало ново измерване на нивата на амоняк в атмосферния въздух от специализирана лаборатория, което ще продължи до неделя. Утре ще бъде извършено и измерване на шума.
Има компрометирани участъци в инсталацията, има заповеди за спиране, извършени са замервания, налице е подписка от граждани, задействан е общинският кризисен щаб, има пряка опасност за част от населението на Ловеч, обобщи Виктор Стойчев и поиска от институциите в работен режим за конкретизират стъпките си на действие и отговор от собственика кога ще защити годността на инсталацията. Той настоя още след ремонта да бъде извършено ново замерване на концентрациите на амоняк в атмосферния въздух. Към момента работи система, която е компрометирана, заяви още областният управител. Затова и изиска детайлно разписани действия и срокове за отстраняване на проблема, защото „здравето на хората е най-важно“.
„Всички знаем, че този проблем съществува от години – коментира Стойчев. Виждаме, че няма държавен орган, който е в състояние да спре авариралата инсталация, да изнесе и подсигури в друг обект съхраняваното в хладилника, да извърши нужния ремонт за сметка на данъкоплатците.“ Той посочи, че времето, в което държавата може да влезе в частно предприятие и да изземе управлението от собственика, е отминало. Сега е времето, подчерта областният управител, на отговорните и към бизнеса си, и към обществото и гражданите мениджъри. Според него прехвърлянето на отговорност между институциите трябва да спре и съвместните им действия да започнат да дават резултат. „Това е промяната, която искаме да направим – изтъкна Стойчев. – Обществото не може да бъде заложник на която и да е институция, окована в собствените си процедури, и на нито един собственик, поставящ печалбата над безопасността.“
Протоколът от работната среща заедно с подписката на гражданите ще бъде депозирана в прокуратурата.