Деня на християнското семейство отбелязаха вчера служители на областната администрация. Инициативата бе подкрепена от Регионалния исторически музей, чиито екскурзоводи Мария Павлова и Светла Стефанова запознаха с градския бит и облекло на Ловеч в края на ХІХ – началото на ХХ век. Разгледан беше Етнографският комплекс с експозициите в Драсовата и Рашевата къща.

В Драсовата къща се оглежда животът на заможно търговско семейство от края на ХІХ – началото на ХХ век и характерният за периода преход от традиционен патриархален начин на живот към новите модни тенденции от Западна Европа. Кухнята, спалнята и килерът запазват традиционния начин на жилищна уредба. Новият стил на живот личи в булчинската стая и гостната, където ясно може да се види силното влияние на западноевропейската мода, достигнала до Ловеч. Проследява се и приготвянето на различни продукти за домашна употреба. В мазето на къщата се представя един от най-важните занаяти в Ловеч в онова време – лозаро-винарството.

Рашевата къща е построена през 1834 г. върху основи от ХVІІ век. Дарена е от последния си собственик Ненчо Рашев, учител, краевед и любител музикант. Експозицията в къщата отразява начина на живот на средно заможен ловешки гражданин интелигент през 30-40-те години на ХХ век. В чест на дарителя една от стаите е подредена като кабинет. В останалите четири стаи са показани мебелите, облеклото, домашните занаяти и начинът на живот на средно заможно ловешко семейство. Във всеки детайл на домашната уредба личи все по-широкото навлизане на западноевропейската мода.

„Върнахте ни във времето назад, за да усетим духа на ловешкото семейство от едни отминали времена, в които в Ловеч вече навлиза европейската култура и гражданите започват да се чувстват като европейци. Все хубави неща, каквито ние искаме да се случват на града ни и занапред“, коментира областният управител Виктор Стойчев. Той благодари на директора на Музея Силвия Георгиева и колегите й за добрата съвместна инициатива.