Новото ръководство на МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ Ловеч е поело лечебното заведение в много тежко финансово състояние. Това каза новият изпълнителният директор на лечебното заведение Янко Кочев. Задълженията на болницата, по официални данни от последният публикуван отчет, са над 10 милиона лева. По-малката част – 4.5 милиона лева са към фирми доставчици и котрагенти, по-голямата част от задълженията – към 6 милиона лева, са по отпуснатите от Министерството на здравеопазването средства за субсидирани дейности.
Новото ръководство на ловешката болница работи също по решаване другият основен проблем, а именно, липсата на кадри за болничното заведение. Кочев каза, че резултат не е възможно да се постигне бързо поради факта, че повечето болници имат проблем с персонала. Ръководството активно се е заело със задачата болницата да бъде акредитирана като база за специализанти. Болницата може да осигури на стипендии на специализанти и студенти по медицина, медицински сестри, лаборанти, акушерки. Това ще е срещу сключен договор, според който, след придобиване на специалност трябва да работят пет години в болницата. „Ако не ги дръпнем и тези хора да знаят, че имат осигурена работа, нищо не правим. Това е практика в много болници. Старая се в момента да я въведем“, каза изпълнителният директор на лечебното заведение.
Ръководството на болницата предвижда и обсъжда оздравителни мерки. Част от тях са привличане на специалисти и специализанти, намаляване на завишените цени на медикаменти и консумативи, които лечебното заведение закупува, анализ на показателите на всички болнични структури, различен бюджет за всяко отделение според финансовите резултати, извършената работа, приходите и разходите, търсене на варианти за алтернативни източници на отопление.
Провеждат се разговори с всяко едно звено на болницата, като от ръководството очакват от колегите си предложения за оптимизация и развитие на отделенията.
По думите на Кочев от миналата година са закрити урологично отделение и гастроентерологичните дейности, поради напускане на титулярните специалисти. Има необходимост и от още кардиолози, тъй като в момента има сключен договор за консултации само с един.
Хирургично и ортопедично отделения работят, но лекарите не могат да извършват тежки операции, тъй като засега всичките шест легла в Отделението по анестезиология и интензивно лечение са определени за ковид болни.
„В момента търся решение на този казус и да отворим дейността на хирургията към операции с по-голяма тежест. Сега един тежък травматизъм не можем да го поемем, тъй като реанимацията е ковид структура“, обясни директорът на болницата. По думите му тежките случаи се пренасочват към други болници. Вариантът според него е четири от леглата да са за пациенти с COVID-19 и две – за останалите диагнози.
Янко Кочев добави още, че в болницата през декември са лекувани 156 болни с COVID-19. От тях само 16 са ваксинирани. Заетостта на ковид леглата към момента е около 55 процента.