В област Ловеч средната брутна годишна работна заплата за 2023 г. е 17 963 лв., при 24 485 лв. средно за страната

Област Ловеч регистрира средногодишно 30,6 хил. наети лица през 2023 г., което представлява около 1,3% от общия брой заети в страната. В сравнение с 2022 г. броят на заетите намалява с 2,4%, като спадът е характерен за единадесет икономически дейности – най-изразено в „Административни и спомагателни дейности“ и „Транспорт, складиране и пощи“. От друга страна, в седем сектори се наблюдава увеличение, като най-значително се увеличава броят на заетите в „Добивната промишленост“ и „Хотелиерството и ресторантьорството“.

Структура на заетите в областта

Основните сектори, в които са заети лица в област Ловеч, са:

  • Преработваща промишленост – 37,1%
  • Търговия и ремонт на автомобили и мотоциклети – 12,5%
  • Хуманно здравеопазване и социална работа – 8,5%
  • Образование – 8,4%

При това, област Ловеч заема 20-то място от 28 области в страната по брой заети, докато регионите като София (столица) и Видин регистрират съответно най-големия (782,6 хил.) и най-малкия (15,8 хил.) брой наети лица.

Работните заплати – показатели и промени

Средната брутна годишна работна заплата в област Ловеч за 2023 г. възлиза на 17 963 лв., значително под националната средна стойност от 24 485 лв. По този показатель област Ловеч заема двадесето място сред 28-те региона. За сравнение, в София (столица) средната работна заплата достигна 34 262 лв., а в област Благоевград – най-ниската, от 15 999 лв.

Забележително е, че през 2023 г. в Ловеч се наблюдава увеличение на средната годишна работна заплата с 14,4% спрямо 2022 г. Най-голям ръст в заплащането се забелязва в сектори като:

  • Финансови и застрахователни дейности
  • Образование
  • Други дейности
  • Култура, спорт и развлечение

От гледна точка на размер на трудовото възнаграждение, най-високите заплати са регистрирани в икономически дейности като:

  • Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения
  • Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива
  • Образование
  • Държавно управление

За контраст, най-ниските заплати се наблюдават в „Транспорт, складиране и пощи“ и „Хотелиерство и ресторантьорство“. Допълнително, в обществения сектор средната работна заплата се е увеличила с 13,6%, а в частния – с 14,6% спрямо предходната година.

Изводи и бъдещи тенденции

Понастоящем област Ловеч изпитва спад в броя на заетите лица, като намалението се отразява в няколко икономически дейности. В същото време, впечатляващият ръст на работните заплати – над 14% – показва, че въпреки по-малкия обем на заетостта, доходите се увеличават, особено в сектори като финанси, образование и култура. Тези данни могат да сигнализират за постепенно професионално развитие и модернизация на определени икономически сегменти в региона.

За читателите това означава, че макар и броят на работещите да е леко намалял, лицата, които остават на пазара на труда, могат да очакват по-високи доходи, особено в определени сектори. Важно е работодателите и местните власти да обърнат внимание на секторите, където се наблюдава спад в заетостта, за да се разработят стратегии за стимулиране на икономическата активност и привличане на нови инвестиции.

За повече информация относно методологията и детайлните данни, посетете НСИ и Инфостат.

Коментар