На 14 ноември от 17.30 часа в галерия „Серякова къща“ се открива изложба на основоположника на троянската живописна традиция Бочо Донев. Събитието е посветено на 120 годишнината от рождението на художника. Във фонда на Музея се съхраняват над 90 негови творби. Част от включените в изложбата ще бъдат показани за пръв път. Ще „гостуват“ и няколко платна, собственост на НЧ „Наука-1870 г.“ – Троян и СУ „Св. Климент Охридски“ – Троян, както и такива от частни колекции.
На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чиито ръкопис дълги години се съхраняваше в музейния архив.

Бочо Иванов Донев е роден на 30 май 1904 г., в с. Орешак. Завършва образованието си в Художествената академия през 1928 г., със специалност „Живопис”, при проф. Никола Маринов и проф. Димитър Гюдженов и още същата година става член на Дружеството на българските художници. През 1929 г. завършва и Института за усъвършенстване на учители и започва работа в Американската прогимназия в София. Скоро след това Бочо Донев научава, че в троянската реалка има вакантно място за учител по рисуване и с охота се завръща в родния край.
През 1935–36 г. специализира „Графика” във Варшавския институт за изобразително изкуство, в ателието на Скочиляс, при доц. Червински. След завръщането си от Полша Бочо Донев продължава да учителства.
Като творец рисува предимно пейзажи, битови композиции, портрети. Изявява се и в редица приложни жанрове: текстил, пирография, металообработване, керамика. Създава десетки стругарски форми, дребномебелни изделия, кутии и украси. Бочо Донев участва заедно с Петко Съйчевски, Иван Пеевски, Ганко Цанов и други професионалисти в изграждането на музейната експозиция в Троян.
По-известни негови творби са: „Нашето семейство” (1929), „Портрет на Васка Емануилова” (1929), „Хлябът” (1930), „Мотиви от Карлово” (1938, графика), „Пейзаж”, „Мома” (1959), „Пролет” (1965), „Портрет на Марангозов” (1969).

Бочо Донев урежда 16 самостоятелни изложби в София, Русе, Плевен, Ловеч, Свищов, Троян. Участва в над 30 окръжни, околийски и групови изложби в Плевен, Ловеч и Троян. Признание за труда и постигнатото в областта на изкуството е наградата – орден „Кирил и Методий” II степен, с който е отличен художникът през 1964 г.

Негови произведения се намират също и в Националната художествена галерия, в Софийска градска художествена галерия, редица регионални галерии и частни колекции.
Изложбата ще продължи до 30 декември 2024 г.