На заседание на Областната епизоотична комисия, председателствано от областния управител Дора Стоянова, стана ясно че, на територията на област Ловеч няма регистрирани огнища на шарка по дребните преживни животни, инфлуенца по птиците и африканска чума по свинете, но епизоотичната обстановка в страната е влошена.

Директорът на ОДБХ – Ловеч и секретар на Епизоотичната комисия д-р Ангел Ангелов представи на комисията актуални данни. За шарката по овцете и козите той обясни, че е силно заразно вирусно заболяване, характеризиращо се с треска, генерализиран изрив от папули по кожата и множествени пневмонични огнища в белите дробове. В средата на месец октомври са обявени две огнища на болестта, в село Свободен, област Стара Загора и в село Узунджово, област Хасково. Взети са необходимите мерки и около огнищата са определени 3-километрови предпазни зони.

По отношение на болестта инфлуенца по птиците, д-р Ангелов информира за обявено първично огнище на болестта по птиците при кокошки в селекционни стада в Учебно-опитна внедрителска база към Аграрен университет – гр. Пловдив, където са унищожени много редки видове птици. В засегнатия обект се отглеждат около 700 кокошеви птици от различни породи. По-късно Българската агенция по безопасност на храните е констатирала друго огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в село Болярско, област Ямбол.

За болестта африканска чума по свинете, секретарят на Комисията добави, че в съседната на област Ловеч – област Габрово има регистрирани случаи на болестта. Той се обърна към Регионална дирекция по горите – Ловеч за информиране на ловните дружини, да са мнителни и коректно да бъдат вземани пробите от отстреляните животни.

По време на заседанието Епизоотичната комисия взе три решения: да бъдат свикани общинските комисии и да се набележат конкретни мерки за недопускане проникване на заболяванията на територията на съответната община; да бъдат уведомени кметовете по населените места за епизоотичната обстановка в страната и те да проведат информационна кампания сред населението; стриктно да се спазват мерките за биосигурност в обектите и да се спазва задължението за незабавно уведомяване на ветеринарния лекар или кмета на съответното населено място при отклонения в здравословното състояние или завишена смъртност на отглежданите животни.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.