Вдигна се шум около проверка на ДАНС в “ЕКО” ЕАД по повод строителните отпадъци, които фирмата транспортира. Проведе се извънредно заседание на Общински съвет по темата. Това е хубаво, макар и закъсняло. Общински съвет дискутира доклада на службата, но пропусна много и съществени моменти.
Ще се опитам да внеса яснота в случващото се.
Първо, разбра се, че Община Ловеч дължи стотици хиляди левове на своето дружество. Не му плаща, защото според кмета Петков и неговите съветници, няма пари. Удобно оправдание, но е пълна лъжа!
И за това, някой трябва да понесе своята отговорност.
Парите за чистота, събрани от гражданите чрез Такса битови отпадъци са особени. По закон, те могат да се харчат ЕДИНСТВЕНО и САМО за дейностите, за които са събрани. Тези пари НЕ МОГАТ да се пипат за абсолютно нищо друго!
Таксите, каквато е Такса битови отпадъци, се събират от данъкоплатците за да покриват единствено приетите чрез план-сметката разходи, които са одобрени от Общински съвет Ловеч. Следователно, не може да няма пари, защото ловчалии си плащат редовно таксите и данъците.
Къде са парите, за какво са използвани (най-вероятно неправомерно), трябва да каже финансов одит от Сметната палата и АДФИ. Стига разбира се, да има опозиция в Общински съвет Ловеч, която да не е зависима от кмета Петков и да поиска целеви проверки.
Лъжа е, че пари за “ЕКО” ЕАД и за чистота няма!
Второ, по отношение на строителните отпадъци, топката не е във фирмата, която ги транспортира, а пряко в кмета на Община Ловеч Страцимир Петков, ресорния му заместник Винчев и неговата администрация, както и в общинските съветници! Отговорност носят също и предишните кметове и общински съветници.
Защо?
- Община Ловеч няма лицензирана площадка за съхраняване на строителни отпадъци. Следователно, такива могат да бъдат съхранявани само временно някъде. Къде и в какви обеми?
- Строителните отпадъци НЕ СА твърди битови отпадъци и НЕ МОГАТ да се депонират в Депото за отпадъци. Има едно изключение, което е описано в Комплексното разрешително издадено на Община Ловеч, и то е за използване на малък обем такива отпадъци, за запръстяване.
- Тъй като строителните отпадъци не могат да се депонират в Депото, няма как за тях да се начисляват отчисления и да бъдат ощетени ловчалии, като Община Ловеч да плаща за тях отчисленията към РИОСВ. Ако има такива плащания, някой трябва да изгърми много сериозно и завинаги.
- Традиционно, нито ръководството, нито отделите в Община Ловеч познават добре Закона за управление на отпадъците и нормативната уредба. От там идват огромни проблеми в града и общината.
Например, при ремонт на сграда, още повече по обществена поръчка, неразделна част от документите трябва да бъде и раздел по управление на отпадъците. Там трябва да е описано ясно и с числа, колко тона и какви отпадъци се предвижда да се генерират при съответният ремонт, къде ще се депонират или съхраняват и как документално ще се отчита това.
Ролята на Община Ловеч, кмета и неговите служители, е да контролират стриктно какво се случва със строителните отпадъци, иначе биха попаднали под ударите на тежкото екологично законодателство.
Но тъй като всички контролни органи дружно си затварят очите, законите НЕ СЕ прилагат и реално не изпълняват целите си.
- След като нито контролират и също толкова удобно не виждат къде се изхвърлят строителни отпадъци, общинските служители и тяхното ръководство, се надяват всеки скандал да мине за 3 дни, а ако е голям за 5. Истината е, че винаги се случва така.
Т.е. системно кмета на Община Ловеч и неговите служители не изпълняват вменените им през законите задължения по упражняване на контрол. И не говорим само за този кмет, а и за предишният, и за по-предишният. Това е модел, който води до няколко събития:
– фирмите, които изпълняват обществени поръчки и генерират строителни отпадъци, получават по договор пари за извозване до предварително определено депо. Това са стотици курсове. Те струват много пари. Възложителят на поръчката плаща, фирмите получават парите, а отпадъците не отиват в депата и във временните площадки, а “изчезват”. Неизползваните, но получени пари, са си чиста печалба.
– замърсява се със строителни отпадъци някой (често) частен терен или общински терени. Много канцерогенни вещества влизат в почвата, водоизточниците и от там се връщат като загуба на здраве в хората. А смисълът на спазването на закона е да има ясен и работещ ред за строителните отпадъци, като не се допуска тровенето на земята и водите ни,
– чрез системното неглижиране на проблемите по управление на отпадъците, кмета и неговият екип, носят огромна отговорност за екологията в региона ни.
В този коментар засегнах само мъничко парченце от управлението на отпадъците в община Ловеч.
Темата е много дълбока, дълга, изискваща знания и разбиране. За съжаление, такова в Община Ловеч и в Общински съвет тотално липсва.
Прехвърлянето на топката между институции, фирми, граждани ще продължи. За съжаление.
И нито промяната на формата на управление или юридическата такава на “ЕКО” ЕАД или която и да е фирма, ще направи града по-чист и приветлив. Нито отпадъците сами ще могат да се управляват по-добре.
Проблемите са в знанията, разбиранията и експертизата на всяка власт. Особено, когато липсват.
Въпросите, на които трябва спешно да отговори кмета Петков са:
1. Кога ще бъде въведена в експлоатация площадка за обезвреждане на строителни отпадъци в Ловеч?
2. Къде в момента се съхраняват строителни отпадъци, колко тона са и на базата на какво разрешение се случва съхранението на отпадъците?
3. Депонирани ли са строителни отпадъци в Регионалното депо и колко. Кой е платил за тях и колко.
4. Плащала ли е Община Ловеч по близо 100 лв. на тон отчисления към РИОСВ Плевен за депонирани строителни отпадъци? Ако да, за колко тона и колко пари?
5. За какви дейности са използвани средствата събрани през Такса битови отпадъци, по параграфи и с числа? Защо няма пари, след като могат да се използват само за чистота?
6. Кои са служебните лица, които контролират:
а/ изпълнението на договорите с фирмите по чистота
б/ какви нередности и нарушения са установили през 2024 г. и какви санкции са наложени
в/ каква е оценката на Ръководството на Община Ловеч за качеството на контрол от страна на тези служители?
Въпросите са много, отговорите ..
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.