Какъв е пътят на едно съдебно дело – от образуването му до архивирането му? Какво точно правят съдебните деловодители и съдебните секретари? Защо съдиите са станали съдии? Какво представлява гражданското правораздаване? Това бяха част от въпросите, чиито отговори получиха възпитаници на ОУ „Панайот Пипков“, Профилираната природо-математическа гимназия, Професионалната гимназия по икономика, търговия и услуги и СУ „Тодор Кирков“ , които посетиха Съдебната палата в Деня на отворени врати, обявен от Окръжен съд – Ловеч. Поводът за него беше Европейският ден за гражданско правосъдие, който се отбелязва от 2004 година насам на 25 октомври в редица европейски страни. Макар че гражданското правораздаване беше основната тема, децата задаваха въпроси и получаваха отговори и в сферата на наказателното право.

Учениците проследиха пътя на едно дело – от образуването му, през разпределянето, докладването на съдията, разглеждането му в открити съдебни заседания и накрая решаването му. Съдебни деловодители и секретари обясниха спецификата на своята работа, включително предизвикателствата и трудностите, с които трябва да се справят. Беше засегната и работата на служителите, които връчват съдебните книжа. Децата чуха за отговорностите и усилията, които полага съдебната администрация, за да подпомогне съдиите в работата им. А тя от своя страна също е изключително отговорна и нелека. Учениците видяха дела от по над 1000 страници, които съответен съдия трябва да прочете.

По време на опознавателната обиколка посетителите разбраха как да различават отделните видове дела само по цвета на папките, в които са, а именно – червени – за наказателни дела, зелени – за граждански, оранжеви – за търговски. Беше им обяснено и че фирменото отделение в Окръжен съд – Ловеч се занимава с производствата по несъстоятелност. Папките по този вид дела са сини.

Структурата на съдилищата в България, институционалния контрол на съдебните решения, видове граждански производства и дори „за“ и „против“ смъртното наказание бяха сред темите, които се разискваха с учениците.

Младши съдията от Окръжен съд – Ловеч Теодора Доненчева-Тенева и съдия Пламен Пенов разказаха пред последната за деня група ученици – от Профилираната природо-математическа гимназия (ППМГ) – за основни положения в правото. Десетокласниците чуха, че и ежедневни дейности – като покупка на храна, могат да са предмет на гражданското правораздаване. Въпреки че в медийното пространство по-често има случаи от наказателното право, те са малка част от правораздаването като цяло, обясни мл. съдия Доненчева – Тенева. Тя определи гражданското право като „море“, в което има всякакви случаи – понякога доста любопитни, „като на филм“, но реални, от живия живот.

В края на Деня на отворени врати бяха наградени и част от авторите на есета в конкурса „Какво е за мен правосъдието“. Победители в двете възрастови групи – от 5 до 8 клас и от 9 до 12 клас станаха възпитанички на СУ „Тодор Кирков“. Участие в конкурса взеха ученици от 4 ловешки училища – ППМГ, НПГВМ „Проф. Димитър Димов“, ОУ „Васил Левски“, СУ „Тодор Кирков“.

Всички училища получиха информационни брошури, осигурени от Висшия съдебен съвет, като за по-големите ученици, на които предстоят часове по Гражданско образование – бяха подарени екземпляри от Конституцията с приложени актуалните промени в нея след произнасянето на Конституционния съд.